Příznivci a odpůrci radaru se přetahují o osobnosti

Pavel Baroch
27. 8. 2007 11:50
O podpis Václava Klause zatím nikdo nestojí
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Režiséři Věra Chytilová, Zdeněk Troška či Ladislav Smoljak, herec a scenárista Zdeněk Svěrák, muzikanti Vladimír Mišík či Martin Kraus. Příznivci a odpůrci americké radarové základny v Brdech vedou bitvu také o to, jaké významné osobnosti se jim podaří získat na své petice.

Sdružení Ne základnám, která usiluje o referendum o radaru, zatím vede v počtu podpisů, kterých zatím získala okolo šedesáti tisíc. Iniciativě Pro se zase podařilo ulovit největší rybu - exprezidenta Václava Havla.

Politiky nechceme, ale Havla ano

Přitom Iniciativa Pro tvrdí, že o podpisy politiků nestojí. Proto ani neoslovila prezidenta Václava Klause. "Nesbíráme politické podpisy," řekl Aktuálně.cz Daniel Truxa, spoluzakladatel Iniciativy Pro.

Radar a osobnosti

KDO PODEPSAL PETICI

Pro radar:

 • Václav Havel
 • Ladislav Špaček
 • Zdeněk Svěrák
 • Ladislav Smoljak
 • Ivan Hlas
 • David Černý
 • Jan Hrušínský
 • Václav Marhoul

Pro referendum:

 • Věra Chytilová
 • Zdeněk Troška
 • Jan Tesař
 • Erazim Kohák
 • Jan Keller
 • Jaroslav Šabata
 • Petr Uhl
 • Ivan Odilo Štampach

O Havla ovšem iniciativa stála. Bývalý prezident podepsal petici na nedávném hubebním festivalu v Trutnově.

"Havel je jediná výjimka," řekl Aktuálně.cz Daniel Truxa, spoluzakladatel Iniciativy Pro. "Havel je kategorií sám pro sebe, pořád má velké slovo," vysvětluje Truxa.

Iniciativě se podařilo na svou stranu získat i někdejšího Havlova nejbližšího spolupracovníka, bývalého mluvčího Hradu Ladislava Špačka.

Svůj podpis pod petici podporující americkou základnu v Brdech dosud přidalo asi dva tisíce lidí. Dalších osm tisíc se připojilo k výzvě na internetu.

U Kocába příznivci neuspěli

Iniciativa Pro naopak neuspěla u jiného Havlova blízkého člověka - muzikanta Michaela Kocába, který se ještě jako poslanec hlavní měrou zasloužil o to, že z tehdejšího Československa odešla po listopadu 1989 sovětská armáda.

"Řekl nám, že o základně zatím nemá dost informací," konstatoval Truxa. Dodal, že Iniciativa Pro možná Kocába osloví časem znovu. "Je to možné," potvrdil Truxa.

Nám neodmítnul nikdo, říkají odpůrci

Iniciativa Ne základnám začala se svěrem podpisů požadující všelidové hlasování o radu výrazně dříve a zatím získala asi šestkrát víc lidí, tedy zhruba šedesát tisíc. "Teď přicházejí další balíky podpisů," řekl Aktuálně.cz člen petičního výboru Jan Májíček.

Iniciativa "NE základnám" stále sbírá nové podpisy pro petici za uspořádání referenda o umístění základny Národního raketového systému obrany Spojených států v České republice.
Iniciativa "NE základnám" stále sbírá nové podpisy pro petici za uspořádání referenda o umístění základny Národního raketového systému obrany Spojených států v České republice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na rozdíl od "opoziční" iniciativy se Ne základnám nestalo, že by některá z oslovených osobností nechtěla petici podepsat.

"Nesetkali jsem se s tím, že by někdo odmítl," konstatoval Májíček. Dodal, že iniciativa se snaží předem vytipovávat lidi, u nichž předpokládá, že s podpisem pod peticí nebudou mít žádný problém.

Stejně jako Iniciativa Pro nestojí sdružení Ne základnám o podpis prezidenta Václava Klause. "V tuto chvíli nevidíme důvod, proč ho oslovovat," řekl Májíček. Prezident Klaus nedávno vyzval vládu, aby více naslouchala názorům veřejnosti.

"Klausův názor na radar je celkem jasný," vysvětlil Májíček důvod, proč podpis prezidenta vlastně ani nepotřebují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy