Připlácení za lepší kloub? Pokus o nadstandard znovu selhal

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
20. 5. 2015 13:42
Ministerstvo zdravotnictví se s poslanci domluvilo, že se příplatky za lepší péči pokusí do budoucna definovat zvláštní pracovní skupina.
Nemocnice. Ilustrační foto
Nemocnice. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Buď si nechají do oka vložit takovou čočku, kterou se jim rozhodla uhradit pojišťovna, nebo zaplatí kompletně celou operaci. Přispět si jen na kvalitnější materiál dnes čeští pacienti nemohou. A ještě dlouho to tak zůstane.

Další pokus o zavedení nadstandardu totiž selhal. Na středečním jednání Sněmovny se ho sice pokusila prosadit část poslanců ANO, nakonec ale u svých kolegů narazili. Důvod? Nadstandard byl v novele zákona popsán příliš vágně.

"Poslanci ANO sepsali pozměňovací návrh příliš narychlo. Neměli analýzu dopadů na systém, nadstandard navíc definovali příliš jednoduše. Tak jednoduchý problém to ale není," vysvětlil nevoli ostatních poslanců lidovec Ludvík Hovorka.

Připlácení na lepší péči už jednou smetl Ústavní soud

Současně připomněl, že nadstandardy už jednou neuspěly u Ústavního soudu. Ten je před dvěma lety odmítl právě s vysvětlením, že podoba zákona k nadstandardům není dostatečně srozumitelná. Soudcům vadilo také to, že připlácení na lepší péči upravovala jen vyhláška.

"Dohodli jsme se proto s dalšími členy zdravotního výboru i s ministerstvem zdravotnictví, že změnu ještě pořádně prodiskutujeme," zhodnotil neúspěšný pokus jeden z poslanců ANO Igor Nykl.

Jednání se podle něj konalo hned ráno, ještě než začalo zasedání pléna. Hlasování o zákonu se nakonec odložilo. "Měli bychom se k tomu vrátit během následujících několika týdnů. Kvůli nadstandardu vznikne zvláštní pracovní skupina," doplnil Nykl.

Poslanci za ANO se rozhodli vepsat "dobrovolnou spoluúčast pacientů" do zákona minulý měsíc i přes nesouhlas vedení resortu, kde šéfuje Svatopluk Němeček z ČSSD. Zdravotní výbor jejich záměr podpořil.

Očkování ano, umělý kyčel ne

"Nejde totiž o žádné dělení medicíny na chudou a bohatou. Jde jen o to, že se dnes pacienti musí spokojit s jednou jedinou možností. Pojišťovna jim plně uhradí jenom jeden konkrétní zdravotnický prostředek, ačkoliv je jich na trhu celá řada," vysvětlil šéf zdravotního výboru a poslanec za ANO Rostislav Vyzula.

Pokud se pacient rozhodne pro jinou variantu prostředku, musí si k němu zaplatit i celou operaci včetně výkonů lékařů.

"To se nám ale zdá nespravedlivé. Pacient by měl mít možnost doplatit si jen rozdíl mezi hrazeným a nehrazeným prostředkem," doplnil Vyzula.

V jiných případech už to totiž zákon umožňuje. Například rodiče dívek, kteří chtějí své dcery nechat očkovat proti HPV virům, si vybrat mohou – buď smějí použít vakcínu plně hrazenou pojišťovnou, nebo očkovací látku lepší. V tom případě si ale doplatí finanční rozdíl. Nemusí ale platit práci lékaře.

Podle poslance za ANO Miloslava Janulíka mělo zavedení nadstandardu také zamezit neprůhledným praktikám nemocnic. "Ty dnes od pacientů vybírají kvůli lepším zdravotnickým prostředkům sponzorské dary," vysvětluje.

Děje se podle něj i to, že špitál sice poskytne pacientovi kvalitnější materiál, pojišťovně ale vykáže prostředek běžný. "Není potom vykázáno, jaký zdravotnický prostředek pacient doopravdy dostal, což může přinést komplikace při reklamacích," dodává Janulík.

V podobném znění už se snažil nadstandard prosadit i ministr zdravotnictví z Nečasovy vlády Leoš Heger (TOP 09).

Odkládá se i povinné zveřejňování smluv

Kvůli nepovedenému pokusu zavést nadstandard se ale odsouvá i platnost dalších změn. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která nadstandard obsahovala, má totiž zavést také povinnost pojišťoven zveřejňovat všechny své smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. A to tak, že dokud pojišťovna smlouvy nezveřejní, nebudou platit.

Vláda původně navrhovala za nezveřejnění smlouvy jen pokuty. Zdravotní výbor ale nakonec doporučil přísnější opatření.

Další úpravy, které zákon obsahuje, se týkají například termínů, kdy mohou lidé změnit svou pojišťovnu. Vládní norma má také zakázat nábor klientů přes externí firmy, a to pod pětimilionovou sankcí. Upravuje také pravidla slučování rezervních fondů pojišťoven.

Sněmovna by se měla k předloze zákona vrátit v červnu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy