Případů v Česku přibývá. Končí však vyhrazené hodiny pro seniory, uvolní se cestování

ČTK ČTK
25. 5. 2020 21:17
Vláda v pondělí jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou bude zastávat dosavadní náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Na ministerstvu Prymula skončí do konce týdne. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že půjde o post vědeckovýzkumný, který se nebude krýt s kompetencemi ve zdravotnictví.
Foto: Jakub Plíhal

V Česku byl sice v neděli podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu testů nejvyšší za více než měsíc. Rozvolňování vládních opatření proti koronaviru ale pokračuje. Od úterý končí vyhrazená doba nákupů v obchodech pro seniory a stát chce také částečně otevřít hranice. Lidé v Česku už ode od pondělí nemusí za určitých podmínek nosit venku roušky, otevřely se vnitřní prostory restaurací či hotelů a mohou se konat akce až pro 300 lidí. Také se již mohli do základních škol vrátit žáci prvního stupně a ministerstvo školství otevře od 8. června třídy i žákům druhého stupně.

Podíl nově potvrzených případů covidu-19 způsobovaného koronavirem na počtu provedených testů v Česku již tři dny roste. V neděli dosáhl 1,96 procenta, což bylo nejvíce od 20. dubna. V neděli přibylo 65 nových případů a bylo provedeno 3317 testů. V Česku bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví k pondělnímu večeru dosud potvrzeno 8972 případů nákazy koronavirem. Z covidu-19 se vyléčilo 6180 lidí, 317 nakažených zemřelo.

Darkov zvednul čísla

Na vyšším počtu nových případů nemoci v uplynulém týdnu se podílel výskyt nákazy v Dole Darkov firmy OKD v Karviné. Hygienici tam aktuálně evidují už 239 nakažených. V pondělí na Dole Darkov skončilo plošné odebírání vzorků zaměstnanců. Celkem hygienici odebrali vzorky přibližně 2500 lidem a počet nakažených podle nich ještě poroste. Podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) vzhledem k opatřením hygieniků a zastavení těžby není nutné vyhlašovat stav nebezpečí. Kvůli situaci na Darkově nebyla na Karvinsku uvolněna část restrikcí. Ministerstvo financí bude podle ministryně Aleny Schillerové zvažovat možnosti podpory OKD kvůli nákaze covidem-19 v Dole Darkov v Karviné, nejdřív ale chce podklady a přesné informace. Jednou z možností může být podpora z programu COVID Plus, řekla po jednání vlády.

Na ulici už stačí pouze dvoumetrový odstup

Uvolňování opatření proti koronaviru, které začalo 11. května, ve většině Česka ale pokračuje dál. v pondělí byla mimo jiné zmírněna pravidla pro nošení roušek. Lidé je už nemusí nosit venku, pokud dodrží aspoň dvoumetrový odstup od dalších lidí, kteří s nimi nežijí ve stejné domácnosti. V budovách nebo MHD je nošení roušek dál povinné. Lidem se v pondělí otevřely vnitřní prostory restaurací, ubytovacích zařízení či památek a zoo. Konat se nově mohou hromadné akce až pro 300 lidí.

Lidé roušky stále nosí. Venku je ale mohou ode dneška odložit | Video: Aktuálně.cz

Nakupování bude pro všechny věkové kategorie stejné

Od úterý pak již nebude platit ve větších obchodech s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií doba vyhrazená pro nákupy lidí starších 65 let mezi 08:00 a 10:00. Na pondělním zasedání o tom rozhodla vláda. Opatření z druhé poloviny března mělo seniory, jako hlavní skupinu ohroženou covidem-19, ochránit před nákazou.

Uvolní se cestování

V úterý se také otevřou silniční a železniční přechody na hranicích republiky s Rakouskem a Německem. Otevřou se také pro mezinárodní lety další letiště v Česku kromě pražské Ruzyně, z níž se do ciziny létá už nyní. Nadále však musí lidé při vstupu do Česka dokládat negativní test na covid-19 a dál platí opatření neumožňující vstup do ČR turistům. Občané Evropské unie a cizinci, kteří mají přiznané postavení dlouhodobě pobývajícího rezidenta v jiném členském státě EU, nově budou moci od úterý maximálně na dobu 72 hodin vstoupit na území České republiky. Musejí ale mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy osob, ke které mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Od středy ale budou moci Češi a Slováci cestovat mezi Českem a Slovenskem bez nutnosti testů na covid-19 a bez karantény, oznámil v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO).

Děti se vrátily do škol

Díky uvolňování vládních opatření se v pondělí mohli po dvouapůlměsíční pauze vrátit do škol žáci prvního stupně základních škol. Podle odhadů ministerstva školství se do lavic vrátilo asi 60 procent z nich. Žáci druhého stupně budou moci chodit od 8. června do škol na konzultace či třídní hodiny. Od 1. června se mohou vrátit do speciálních škol děti se zdravotním postižením a bude moci také začít praktické vyučování na středních školách a konzervatořích.

Finanční pomoc pro firmy

Vláda v pondělí kromě uvolňování omezení projednávala i pomoc pro firmy a podnikatele, které postihla vládní opatření proti koronaviru. Firmám s 50 a méně zaměstnanci by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Také by podle daňové balíčku vlády mohla klesnout daň z přidané hodnoty u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení z 15 na deset procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. Zemědělcům by se zase mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty. Návrhy musí ještě schválit zákonodárci a prezident.

Kadeřníci odloží štít

Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít. Měli by ale alespoň každé dvě hodiny měnit roušku. Roušku nebudou muset mít plavčíci či trenéři, kteří budou od ostatních lidí na dva metry, odložit ji budou moci také řidiči veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s někým dalším. Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů také nosit všichni zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě.

Pro ukončení karantény nařízené kvůli covidu-19 bude třeba test z výtěru z nosohltanu, takzvaný PCR test. Dosud se pro to používaly rychlotesty. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V době vrcholící epidemie bylo v karanétně podle dat České správy sociálního zabezpečení přes 22 000 lidí, k 24. květnu už jich bylo jen zhruba 2500.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov. Nikdo není zraněný

Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se odpoledne dostal na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy