Případ rudých trenek na Hradě končí, policie chce umělce ze Ztohoven poslat k soudu

Radek Nohl Radek Nohl
20. 5. 2016 14:04
Policie ukončila vyšetřování případu vyvěšení rudých trenek na Pražském hradě. Státnímu zástupci předala spis s návrhem na podání obžaloby. O tom, zda bude obžalována trojice umělců ze skupiny Ztohoven, kteří trenky vyměnili za vlajku prezidenta, se rozhodne na začátku příštího týdne.
Tyto trenky vyvěsili členové Ztohoven na Pražském hradě.
Tyto trenky vyvěsili členové Ztohoven na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřování případu vyvěšení rudých trenek na Pražském hradě umělci ze skupiny Ztohoven je u konce. Pražská policie předala státnímu zástupci spis s tím, aby trojici obžaloval. Ten rozhodne již na začátku příštího týdne.

"Policie ukončila vyšetřování s návrhem na podání obžaloby," potvrdil Aktuálně.cz obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Žalobce má nyní tři možnosti: může kauzu vrátit zpět policii, zastavit stíhání nebo případ poslat soudu. "Je pravděpodobné, že bude obžaloba podána, o tom se ale rozhodne v pondělí," doplnil Lelek.

Případ již jednou u soudu skončil, musel se ale vrátit zpět policii, protože podle rozsudků bylo nutné doplnit spis o další důkazy.

Městský soud v Praze ve svém rozhodnutí uvedl, že pražská policie musí především vyslechnout dva nové svědky - policistu, který po vyvěšení trenek na Pražském hradě zasahoval, a spolumajitele firmy FAS Maniny. Oba by měli říct, jak moc byla střecha poškozena. Je potřeba doložit i fotografie, které policista pořídil.

Navíc pražský městský soud podotkl, že by se odborník měl vyjádřit také k tomu, jak moc členové skupiny Ztohoven poničili vlajkový stožár. Zda policie všechny důkazy doplnila, nechtěl Lelek komentovat.

Vlajka prezidenta se dosud nenašla

Snadno překonaná bezpečnostní opatření Hradu vyvolala kritiku, kvůli incidentu skončili ve funkci velitel Hradní stráže, šéf prezidentovy ochranky i šéf hradního odboru bezpečnosti. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.

Dodnes však není jasné, kde skončila vlajka prezidenta republiky, kterou trojice členů umělecké skupiny Ztohoven ze střechy sundala. Stopa vyšetřovatelů, jak již uvedl deník Aktuálně.cz, skončila na terase kavárny Starbucks, která je poblíž Pražského hradu.

Právě tam údajně zůstala poté, co ji členové Ztohoven zavinuli do balíčku a odhodili. Vlajku ale nenašli ani pracovníci kavárny. A umělci tvrdí, že standarta někam ulétla.

Akce "Rudé trenky" žije vlastním životem ve veřejném prostoru, to je pro nás mimořádně zajímavé, říká mluvčí Ztohoven Petr Žilka. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 minutami

Demokratičtí voliči v několika státech dostali výhrůžné e-maily, aby volili Trumpa

Demokratičtí voliči v nejméně čtyřech amerických státech včetně Floridy a Pensylvánie, které patrně budou rozhodující pro výsledek listopadových prezidentských voleb, obdrželi výhrůžné emaily. Jejich autoři se v nich lživě vydávají za krajně pravicovou skupinu Proud Boys a příjemcům vzkazují, že "po nich půjdou", pokud nedají svůj hlas republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Kdo je autorem e-mailů, zatím není zcela jasné. Není však vyloučeno, že za operací stojí státní aktér, píše agentura AP.

Strůjci operace patrně získali e-mailové adresy ze státních seznamů registrovaných voličů, které zahrnují stranickou příslušnost a v některých případech také e-mailové adresy. Ty byly následně využity k rozsáhlému cílenému spamovaní. Odesilatelé v e-mailech tvrdí, že vědí, kterému z kandidátů se příjemce chystá dát 3. listopadu svůj hlas. Předčasné hlasování přitom již začalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy