Smrt horníků: Výbuch kilometr pod zemí způsobil pád horniny

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 8. 2015 15:57
Neštěstí se stalo při ražbě důlní chodby, výbuch usmrtil tři lidi, dva zraněné převezla záchranná služba do nemocnice.
Důl Darkov
Důl Darkov | Foto: NWR

Karviná – Při výbuchu metanu v černouhelném Dole Darkov společnosti OKD na Karvinsku zemřeli tři zaměstnanci. Další dva jsou zraněni, z toho jeden má velmi vážné popáleniny. Sdělil to mluvčí OKD Marek Síbrt. Neštěstí se stalo ve čtvrtek ve 23:30 při ražbě důlní chodby.

Příčiny prošetřuje komise odborníků, dodal Síbrt.

Mluvčí OKD řekl, že při ražbě důlní chodby pravděpodobně vypadla hornina. Kvůli tomu se uvolnil metan, který se následně vznítil.

Metan se uvolnil kvůli vypadlé hornině

"Je nepochybné, že nastal seismický jev a bezprostředně po projevu tohoto jevu se prudce uvolnil metan, a tím pádem došlo k zahoření metanovzdušné směsi v oblasti raženého důlního díla. A bohužel tento přírodní jev byl příčinou tří smrtelných úrazů a dvou vážných úrazů," řekl mluvčí Státní báňské správy ČR Bohuslav Machek.

Mrtvým bylo podle něj 32, 38 a 39 let.

"Co se týče těchto geomechanických jevů, tak je to jeden z nejvážnějších problémů českého hornictví, který nás skutečně při těžbě černého uhlí trápí," řekl Machek.

Síbrt řekl, že horníci pracovali v hloubce zhruba kilometr pod zemí. Pracovníci, kteří zahynuli, byli kmenovými zaměstnanci OKD a všichni pocházeli zřejmě z Moravskoslezského kraje. Jejich příbuzní dostanou odškodnění.

"Co se týče odškodnění pro rodiny našich zaměstnanců, kteří zemřeli v dole, to bych rozdělil na několik části. První část udává zákoník práce, druhou část udává naše kolektivní smlouva. Společnost OKD je taky zřizovatelem spolku Svatá Barbora, který se stará o rodiny po zaměstnancích, kteří zemřeli při práci v hornictví," řekl Síbrt. Přesnou výši odškodného podle něj ještě nelze říci.

Zraněný horník má popáleniny na 90 procentech těla

Oba zraněné horníky převezli záchranáři do Fakultní nemocnice Ostrava. "Jeden ze zraněných leží na jednotce intenzivní péče popáleninového centra. Má popáleniny na téměř 90 procentech těla a jeho stav je kritický," řekl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Humpl uvedl, že těžce popálenému horníkovi je 37 let.

"Druhý zraněný horník utrpěl více zlomenin. Leží na jednotce intenzivní péče traumatologického centra a jeho stav je stabilizovaný," řekl Oborný.

Horníci v dole dál pracují, omezen je provoz pouze v místě, kde se neštěstí stalo. Na místo neštěstí byli okamžitě povoláni záchranáři Hlavní báňské záchranné stanice.

Příčiny neštěstí vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Důlního závodu 1, společnosti OKD a odborových organizací ve spolupráci s policií. Machek řekl, že báňští záchranáři obnoví provoz odvětrávání a báňští inspektoři budou moci ohledat místo neštěstí.

Ředitel Důlního závodu 1 Boleslav Kowalczyk vyjádřil soustrast rodinám i blízkým zesnulých zaměstnanců.

V provozech OKD už letos zemřel v lednu čtyřiačtyřicetiletý horník, když opravoval hydraulické zařízení dobývacího kombajnu. Poslední větší neštěstí v OKD se stalo loni v listopadu, kdy při otřesu v Dole Karviná zemřeli tři lidé a devět horníků se zranilo. Celkem loni v dolech OKD zahynulo osm lidí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Hasiči zlikvidovali chov drůbeže ve Slepoticích, ve kterém se vyskytla ptačí chřipka

Hasiči ukončili likvidaci drůbeže z chovu ve Slepoticích, kde byla zjištěna ptačí chřipka. Po dekontaminaci vozidel a místa zásahu areál ve čtvrtek opustí. Zvířata usmrtili v halách naplněných oxidem uhličitým, poté byla převezena do asanačního podniku.

"K utrácení drůbeže bylo spotřebováno asi 25 tun oxidu uhličitého. Bylo odvezeno 14 souprav do asanačních ústavů o váze přibližně 400 tun, jak se předpokládalo," řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.

V pěti halách chovala společnost Moras Moravany asi 7000 krůt a 130.000 brojlerů. Další dezinfekce a vyklizení podestýlky a dezinfekce hal bude pokračovat v pátek. Zajišťuje ji u soukromé firmy chovatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy