Při telefonátu s domnělým bankéřem přišel muž o 345 tisíc

ČTK ČTK
8. 1. 2024 11:06
Při telefonátu s domnělým bankéřem přišel muž o 345 tisíc

Sedmačtyřicetiletý muž ze Zlína přišel při podvodném hodinovém telefonátu podle policie o 345 tisíc korun. Po neznámém pachateli, který od něj peníze vylákal, policisté pátrají. Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněnému opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku mu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody, sdělila v pondelí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podvodník vydávající se za bankéře centrální banky muže podle policistů telefonicky oslovil minulý týden. "Díky tomu, že byl velice důvěryhodný a působil naprosto profesionálním dojmem, přiměl muže, aby si do svého mobilního telefonu nainstaloval program umožňující vzdálený přístup, který mu měl pomoci zachránit jeho úspory před nebezpečím. Podle slov údajného bankéře byl jeho účet napaden a bylo nutné peníze převést na jiné účty. Následující den měly být muži peníze opět vráceny," uvedla mluvčí.

Aby bylo tvrzení domnělého bankéře důvěryhodnější, předal muži podle policie k telefonu imaginárního nadřízeného, který dosvědčil jeho slova. "Muž tak za asistence svých rádců potvrdil ve svém mobilním bankovnictví celkem devět transakcí a na tři bankovní účty odeslal částky od 15 tisíc do 73 tisíc korun," uvedla Kozumplíková.

Následně podle ní domnělý bankéř muže upozornil, aby se do dalšího dne nepřihlašoval do svého internetového bankovnictví a nekontaktoval banku ani policii. "Po skončení hovoru muži došlo, že se stal obětí podvodu, a podal trestní oznámení," doplnila mluvčí. Před obdobnými podvody policie opakovaně varuje.

 

Právě se děje

Další zprávy