Pracoval pro Havla i Klause. Teď Novák nastupuje k Zemanovi

Martina Machová Martina Machová
27. 3. 2015 12:52
Nenápadný, ale o to vlivnější státní úředník potvrdil Aktuálně.cz, že bude řídit novou administrativní sekci Hradu. Bývalý šéf Úřadu vlády Jan Novák tedy bude mužem všech polistopadových prezidentů.
Jan Novák v době, kdy dělal šéfa Úřadu vlády.
Jan Novák v době, kdy dělal šéfa Úřadu vlády. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Začínal u Václava Havla, pracoval ale i pod Václavem Klausem, Mirkem Topolánkem nebo Janem Fischerem. Poslednímu jmenovanému se snažil na Hrad pomoci v prezidentské kampani, byť neúspěšně.

Od 1. dubna bude Jan Novák opět na plný úvazek pracovat pro současnou hlavu státu - Miloše Zemana. Nepříliš nápadný úředník, který ale v posledních letech zastával velmi významná místa ve státní správě.

"Mohu potvrdit, že od dubna nastupuji na pozici ředitele nově zřízené administrativní sekce. Budu mít na starosti styk s veřejností, památkáře, archiv a spisovnu," potvrdil Novák Aktuálně.cz. "Je to pro mne návrat do známého prostředí, strávil jsem tam 12 let," dodal.

Dosud pro Zemana pracoval jen externě jako poradce pro oblast státní správy a státních vyznamenání.

Přítel Marka Dalíka se osvědčil jako loajální úředník

Jeho kariéra ovšem začínala v naprosto odlišném politickém prostředí. V roce 1994 nastoupil jako stážista do prezidentské kanceláře Václava Havla. Po roce se stal stálým zaměstnancem odboru vnitřní politiky, kterému šéfoval Ivan Medek. Postupně se vyprofiloval v odborníka na vnitřní bezpečnost. Druhou oblastí zájmu se pro něj stala státní vyznamenání.

Za úřadování Václava Klause se z Nováka stal ředitel bezpečnostního odboru Hradu.

V roce 2006 pak Novák přešel do týmu opět výrazně odlišného politika - k Mirkovi Topolánkovi. Stal se ředitelem Úřadu vlády a stejně jako v předchozím hradním angažmá setrval zde i po Topolánkově pádu a po jmenování vlády Jana Fischera, kterou z nestraníků sestavili ODS, ČSSD a zelení.

Sociální demokraté sice chtěli člověka, kterého spojovali s Topolánkovou pravou rukou Markem Dalíkem (jsou bývalí spolužáci z fakulty a pracovali spolu i v Havlově prezidentské kanceláři), z vlády vyštípat, nicméně Fischer jej podržel a Novák na Úřadu vlády vydržel až do nástupu Petra Nečase (ODS).

Ten přišel do Strakovy akademie v červnu 2010. O měsíc později oznámil, že Novák odchází na post náměstka ředitele Národního bezpečnostního úřadu. V roce 2012 se Novák vrátil do týmu Jana Fischera jako šéf jeho prezidentské kampaně. Ta však skončila nečekaným fiaskem favorizovaného Fischera v samotné volbě, v níž se nedostal ani do druhého kola.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy