Jsem hrdý, že pojedu v květnu do Moskvy, řekl Zeman

Luboš Kreč
26. 3. 2015 13:32
Je důležitější být vidět s autoritáři z významných asijských zemí než s premiéry nepříliš důležitých evropských států, dodal prezident k návštěvě Ruska.
"Vítací" transparent pro Miloše Zemana v Turnově.
"Vítací" transparent pro Miloše Zemana v Turnově. | Foto: Luboš Kreč

Turnov - Během své návštěvy severočeského Turnova se Miloš Zeman poprvé obšírněji vyjádřil ke své cestě do Moskvy, kde 9. května jako zřejmě jediný zástupce EU oslaví konec 2. světové války po boku Vladimíra Putina.

“Já tam nejedu na mezistátní rozhovory, ale na oslavu konce války. Jedu tam uctít památku 20 milionů sovětských občanů, kteří zemřeli. A jsem na to hrdý, že tam jedu,” prohlásil prezident při debatě s turnovskými občany v místním kulturním centru Střelnice.

Na dotaz jednoho ze zastupitelů města, zda nemá pocit, že tato cesta není v zájmu České republiky, Zeman prohlásil, že o svém záměru debatoval jak s premiérem, tak s ministry zahraničí či obrany a že mu nikdo z nich neřekl, že jezdit nemá.

Poslanec TOP 09 a bývalý starosta nedalekých Semil namítl, že není vhodné, aby si česká hlava státu připomínala konec 2. světové války na vojenské přehlídce armády, která anektovala Krym a která “rozpoutává třetí světovou válku”.

I pro něj měl Zeman odpověď: “Rusko žádnou třetí světovou válku nerozpoutává.” A dodal, že neexistují žádné důkazy o tom, že by to byli Rusové či proruští separatisté, kdo sestřelil nad Ukrajinou letadlo s více než 200 cestujícími. Prý existuje i verze, že to byla ukrajinská stíhačka.

Zemanův šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček nedávno v rozhovoru pro DVTV prezidentovu cestu do Moskvy, kam za Putinem dorazí i severokorejský diktátor Kim Čong-un, označil za důležitý diplomatický krok. Prý je důležitější být vidět s autoritáři z významných asijských zemí než s premiéry nepříliš důležitých evropských států.

Co se situace na Ukrajině týče, kolem té se točila většina debaty s Turnovskými. Část zastupitelstva totiž sepsala takzvanou Turnovskou výzvu, v níž Zemana vyzvala, aby více vážil svá vyjádření hlavně v zahraniční politice.

“Na východě Ukrajiny nyní panuje byť křehké, ale aspoň nějaké příměří,” prohlásil například Zeman s tím, že to je příležitost, aby se protiruské ekonomické sankce buď úplně zrušily, nebo aspoň zmírnily. A že v tomto ohledu má stejný názor jako třeba šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý či ministr průmyslu Jan Mládek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy