Změny ve vládě dnes nebudou, Čunek si vzal time out

Kateřina Eliášová
5. 1. 2009 12:40
Politici chtějí možnou rošádu řešit uvnitř svých stran
Premiér Mirek Topolánek: Výměna bude. Tedy, dnes zase ne...
Premiér Mirek Topolánek: Výměna bude. Tedy, dnes zase ne... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Mirek Topolánek (ODS) dnes porušil svůj novoroční slib, ve kterém řekl: V pondělí oznámím rošády ve vládě.

Po jednání kabinetu potvrdil informace online deníku Aktuálně.cz, že se změny dnes neodehrají.

"Koaliční partneři si vyžádali možnost jednat o těch návrzích na svých stranických orgánech... Pokud jde o změny, nebudu komentovat žádné spekulace, které probíhají v médiích," prohlásil premiér.

S šéfem lidovců Jiřím Čunkem a šéfem zelených Martinem Bursíkem se na odkladu rozhodnutí, kdo půjde z kola ven, domluvil v neděli večer na jednání šéfů koaličních stran.

"Určitě jsme se dohodli, že to včerejší jednání bylo první, a je jasné, že když zahájíme rozhovory včera večer, že dneska žádná rekonstrukce vlády za KDU-ČSL nemůže být," řekl novinářům ještě před jednáním vlády Čunek. Toho čeká v neděli celostátní výbor strany v Lipnici.

Zelení přivítali týden navíc. "My jej tedy nepotřebujeme, ale respektujeme přání lidové strany," řekl místopředseda SZ Ondřej Liška.

"Strana zelených je připravena na vládní výměnu, máme varianty a týden nám stačí, abychom probrali ty návrhy v orgánech strany," uvedl také předseda strany Martin Bursík.

U zelených je téměř jisté, že vládu opustí ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
První končící ministr je znám. Odejde prý Stehlíková

"Máme připravenou zajímavou a silnou náhradu," sdělil Bursík. Jméno ale neřekl.

Zajímavá je situace u lidovců. Podle zdrojů Aktuálně.cz padl na včerejší schůzce lídrů návrh odvolat z vlády Jiřího Čunka. On sám zase přišel s tím, že by měl kabinet opustit ministr financí Miroslav Kalousek.

Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL
Jiří Čunek, ministr a předseda KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Změny ve vládě začínají. Padl návrh vyhodit Čunka

"Dlouhodobě se nechová tak, jako by byl nominován za KDU-ČSL. Souhlasil například s hazardním sázením přes internet a nedokázal prosadit ve vládě požadavek na to, aby byl termín přijetí eura oznámen v půlce roku," řekl Aktuálně.cz místopředseda KDU-ČSL David Macek.

"Předseda koaliční strany nemůže nebýt ve vládě, to je celkem jasné," zareagoval zase Čunek na informaci, že by měl být odvolán.

Připravujeme další podrobnosti

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy