Zemanovci zvolí Zemana, sněm bude jako podle pravítka

Martina Machová Martina Machová
5. 3. 2010 19:35
Strana práv občanů - zemanovci chystá svůj první sněm
Foto: Jan Langer

Praha - Bez očekávání zásadních zvratů zvolí v sobotu nová strana expremiéra Miloše Zemana své vedení.

V jejím čele stane on sám. Nikdo z oslovených delegátů nepředpokládá, že by klíčová volba měla proběhnout jinak, než naplánovali režiséři ustavujícího kongresu Strany práv občanů.

"Pokud jde o osobu předsedy, tak s devadesátidevítiprocentní pravděpodobností jiná volba než Miloš Zeman nehrozí," uvedl pro Aktuálně.cz jeden ze zakládajících členů nové Zemanovy partaje a jeho bývalý ministr Školství Eduard Zeman.

Expremiér Miloš Zeman by podle programu stanout oficiálně v čele nové strany ještě před obědem.

Téměř jistá jsou i jména Zemanových zástupců. Sekundovat politickému matadorovi budou dva mladíci - sedmadvacetiletý pedagog na České zemědělské univerzitě a předseda pražské organizace SPO Vladimír Hönig a třiatřicetiletý Radek Augustin, projektový manažer a předseda olomouckých Zemanovců.

"Osvědčili se a odvedli celkem slušnou práci v Přátelích Miloše Zemana, stali se zakládajícími členy přípravných výborů Strany práv občanů a potřebujeme mladé tváře, když se o nás mluvilo jako o straně dinosaurů," líčil Eduard Zeman.

Podle informací Aktuálně.cz si je k sobě vybral sám Miloš Zeman.

Na Zemanových mítincích převládají zejména senioři. Slaví ovšem úspěchy i ve školách
Na Zemanových mítincích převládají zejména senioři. Slaví ovšem úspěchy i ve školách | Foto: Jan Langer

Jistí i místopředsedové

"Líbila se mi myšlenka, aby se politika více přiblížila lidem, a chtěl jsem se zapojit," vysvětluje své motivace Vladimír Hönig, který se se Zemanem zná ještě z ČSSD. Odešel kvůli poměrům ve straně za vlády Jiřího Paroubka. Nyní je s heslem "Nechceme druhý Czech Tek" hned po Miloši Zemanovi hlavní tváří předvolební kampaně v Praze.

Strana, o které se někdy mluví jako o "TOPce pro ČSSD", tedy o alternativě pro voliče sociálních demokratů nespokojené s jejím současným vedením, si vybrala pro ustavující sněm hotel v Praze na Chodově, stejný jako Kalouskova TOP 09.

A očekává se i obdobný průběh jednání. Na ustavujícím kongresu Kalouskovy strany získávali kandidáti do vedení téměř sto procent hlasů. Totální podpory nedosáhli většinou jen proto, že sami pro sebe nehlasovali.

Delegáti se totiž napříč regiony příliš neznají a za krátkou dobu existence Zemanovců se mezi straníky nestihly vyprofilovat názorové proudy. Partaj stojí zejména na tvářích bývalé Zemanovy vlády.

Podle předpřipravené šablony proběhne volba vedení i schválení stranického programu. Tomu dominuje zejména snaha posílit prvky přímé demokracie.

SPOZ chce například snížit počet preferenčních hlasů z pěti na tři procenta, aby voliči mohli více zasahovat do pořadí kandidátů, které v současnosti vychází ze stranických sekretariátů, přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů a prezidenta republiky nebo přijetí zákona o obecném referendu včetně rozšíření možností místních a krajských referend.

Poněkud kontroverzněji působí volání po zvýšení počtu volebních krajů z dnešních čtrnácti na třicet pět. Občan by tak prý měl reálnou možnost všechny kandidáty skutečně poznat. Zmenšení volebních obvodů by totiž znamenalo posílení většinového volebního systému, který nedává velké šance malým stranám.

Přijede i Čuba ze Slušovic?

Narozdíl od TOP 09 nestojí za výběrem místa kongresu název hotelu, ale jeho oblíbenost mezi lídry strany.

Ti očekávají přibližně 400 delegátů včetně hostů. Právo účastnit se s hlasem rozhodujícím mají všichni kandidáti SPO do sněmovny a předsedové krajských organizací.

Organizátoři rovněž pozvali klíčové osobnosti sdružení Přátelé Miloše Zemana, jako jsou František Ringo Čech nebo šéf jazzové sekce Karel Srp. Pozvánku obdržel na osobní žádost Miloše Zemana i bývalý šéf JZD Šlušovice František Čuba. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

"Omlouvám se libanonskému lidu." Designovaný premiér Libanonu nedokázal sestavit vládu

Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb dnes oznámil rezignaci po necelém měsíci neúspěšné snahy sestavit novou vládu, informovala agentura AP. Podle ní tak zasadil i ránu úsilí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona prolomit pat v zemi dlouho zmítané politickou a ekonomickou krizí. Macron od srpna Bejrút několikrát navštívil a naléhal na tamní politiky, aby se dohodli na vládě do poloviny září. 

"Omlouvám se libanonskému lidu," prohlásil Adíb podle deníku The Daily Star v místní televizi poté, co se pošesté setkal kvůli sestavování vlády s libanonským prezidentem Michelem Aúnem. Podle agentury Reuters byl hlavním problémem sestavování vlády spor o to, kdo povede ministerstvo financí. 

Předchozí libanonská vláda rezignovala několik dní po explozi téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného v bejrútském přístavu, která 4. srpna zabila na 200 lidí, šest tisíc osob zranila a čtvrt milionu lidí připravila o střechu nad hlavou. Podle mnoha Libanonců šlo o další příklad selhání politiků, někteří totiž o nebezpečnosti skladu s dusičnanem věděli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy