Zeman v ČT: Měl jsem chřipku, ale alkohol je v pořádku

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 6. 2013 21:11
V ČT hodnotil prezident po 100 dnech kauzu s "virózou" i spor o velvyslance
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spor o velvyslance, špičkování s vládou kolem nasazení příslušníků Hradní stráže o povodních i "viróza" při odemykání komory s korunovačními klenoty - na to vše došlo při hodnocení prvních sta dní prezidenta Miloše Zemana v úřadu v České televizi.

Prezident Zeman v pořadu Hyde Park zopakoval své priority: volební reformu (možnost vybírat napříč kandidátkami) nebo majetková přiznání.

Ze současné vlády vyzdvihl ministra školství Petra Fialu "jako bývalého rektora". Naopak jako odstrašující příklad mezi politiky v současné sněmovně zmínil Kristýnu Kočí, nezařazenou poslankyni zvolenou za Věci veřejné.

Zeman trvá na Klausové jako velvyslankyni

Z televizního vystoupení bylo naprosto zřetelné, že z hlediska Zemana nejede ohledně velvyslanců vlak přes jména Livia Klausová a Vladimír Remek.

U Klausové vyzdvihl to, že je ekonomka, protože dle jeho mínění mají být velvyslanci především ekonomy, v případě Remka je jeho předností to, že je kosmonaut.

"Kosmonaut v Rusku znamená hodně," prohlásil v ČT Miloš Zeman.

Zároveň popřel, že by jím navržené jmenování Klausové bylo odměnou za její podporu Zemanovi v prezidentské kampani.

"Ne, navrhoval jsem jí to až po volbách. Trafiky se tímto způsobem nerozdávají," tvrdil Miloš Zeman.

A naopak si rýpl do ministra zahraničí (a svého prezidentského protikandidáta) Karla Schwarzenberga: prohlásil, že Schwarzenberg "se pokouší na ambasády poslat své blízké spolupracovníky".

Na divácký dotaz, zda se už rýsuje dohoda mezi ním a vládou, odpověděl, že zatím ne, protože "ministr zahraničí nemá o toto jednání zájem". A znovu zopakoval, že ke jmenování velvyslance stačí dohoda mezi prezidentem a premiérem.

Viróza? Mohou za to gotické schody

Pochopitelně došlo i na dotazy ohledně videoklipů, které se lavinovitě šířily internetem, z odemykání korunovačních klenotů.

Zatímco prezidentská kancelář nejistou chůzi a vrávorání vysvětlovala virózou, divák se nemohl ubránit podezření, že na vině byl alkohol.

Miloš Zeman v ČT jako důvod v úterý uvedl: chřipku, únavu a "devadesát točitých schodů" do komory s korunovačními klenoty a to, že "už čtyři roky špatně chodím". Právě po sestoupení z komory se musel prezident opřít zády o zeď.

"Nemohu se zlobit na lidi, kteří se domnívali, že jsem byl opilý. Já sám bych sobě nevěřil, kdybych nevěděl, jak to bylo," řekl v televizi Zeman.

Zároveň ale znovu přiznal, že se rád napije, a prohlásil: "Pití alkoholu je v naprostém pořádku. Zeptejte se lidí na moravském Slovácku, zeptejte se lidí na jižní Moravě."

Vládu nechválil, své slíznul i Sobotka

Během rozhovoru Miloš Zeman připustil, že "uvažoval" o "extenzivním výkladu" ústavy - zda může nebo nemůže odvolat premiéra.

Naznačil, že rozhodující v této úvaze mohlo být prohlášení předsedy ĆSSD Bohuslava Sobotky, který se postavil proti této úvaze a shodně s vládou zastával názor, že prezident toto udělat nemůže.

"Šéf opozice se postavil proti," řekl Zeman s tím, že tudíž nebyl krok "B": "Takže by se nestalo nic."

Z celé vlády jmenoval jako kladnou "výjimku" jen ministra školství Petra Fialu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Muž se během nouzového stavu vloupal do sanitek, hrozí mu až osm let ve vězení

Až osm let ve vězení hrozí muži, který se začátkem května vloupal do dvou sanitek a dvou osobních aut v pražské Krči. Muž z místa odnesl záchranářskou bundu a stříbrný kufřík, z aut ukradl i peněženku a doklady. I s poškozením vozidel způsobil škodu 20 000 korun. Muži hrozí vyšší, až osmiletý trest, jelikož čin spáchal v době nouzového stavu, informoval ve středu policejní mluvčí Jan Daněk.

Muž, kterého policisté hledají, se do aut vloupal na oploceném pozemku rodinného domu, kde si ho všiml majitel. Než se však stačil obléci, muž utekl. Ještě předtím majiteli stačil říct, že zabloudil a že na místě natáčí dokument o záchranné službě. Případ policie prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy