VV chtějí vyloučit Šťovíčka, pokud podpoří restituce

ČTK ČTK
23. 8. 2012 17:01
Šťovíček už v minulosti vyjádřil církevním restitucím podporu
Milan Šťovíček může být vyloučen z VV.
Milan Šťovíček může být vyloučen z VV. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec Milan Šťovíček může být vyloučen z Věcí veřejných (VV), když ve sněmovně znovu podpoří církevní restituce a zvýšení DPH.

Grémium strany poslaneckému klubu doporučilo jednotné odmítnutí obou návrhů. Šťovíček pro zákony již jednou ruku zvedl.

ČTK však písemnou formou sdělil, že své postoje nemění. Klub o případném jednotném hlasování rozhodne v úterý. Pokud se poslanec rozhodnutí klubu vzepře, jediná možnost podle stanov je jeho vyloučení ze strany, řekl ve čtvrtek místopředseda VV Jiří Kohout.

"Existuje rozhodnutí grémia, které vyzývá poslanecký klub k jednotnému hlasování," uvedl Kohout. O výzvě užšího vedení strany bude klub hlasovat na pravidelném úterním zasedání. Pokud se poslanci dohodnou na společném hlasování a někdo z nich se rozhodnutí vzepře, grémium může rozhodnout o jeho vyloučení.

Šťovíček je na dovolené, písemně se ale ve čtvrtek vyjádřil k otázce majetkového vyrovnání s církvemi. "Mí kolegové velmi dobře vědí, že své postoje jen tak neměním a že nemám ve zvyku odcházet od rozdělané práce," napsal v e-mailu ČTK.

Zákon o církevních restitucích je podle něj výsledkem komplikovaného a složitého kompromisu. Vláda podle něj má napravit některé křivdy z minulosti.

O Šťovíčkovi se v médiích hovořilo jako o možném kandidátovi na "přestup" z VV do strany vicepremiérky Karolíny Peake LIDEM. Strana vznikla odštěpením části členů VV a stala se součástí vládní koalice.

Ač je členem klubu nyní opozičních VV, Šťovíček s koalicí v některých důležitých otázkách hlasoval. Svůj možný odchod do LIDEM ale v e-mailu vyloučil. "V současné době neplánuji vstup do LIDEM," uvedl.

Odmítnutí restitucí je pro VV klíčové

Podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové je odmítnutí vyšší DPH i církevních restitucí pro stranu "zcela klíčové". "O výzvě grémia budeme jednat na poslaneckém klubu a do té doby nechci spekulovat či předjímat jakákoli rozhodnutí," uvedla Klasnová.

Pokud Šťovíček zachová svou dosavadní názorovou linii a znovu zvedne ruku pro zvýšení sazby DPH i navrhovanou podobu majetkového vyrovnání s církvemi, navrhne místopředseda VV Tomáš Jarolím grémiu, aby přijalo usnesení o jeho vyloučení.

Podobně se zachoval v případě ministra dopravy Pavla Dobeše, který před několika měsíci neuposlechl rozhodnutí grémia a nepodal demisi na svůj vládní post. Dobeš následně VV opustil společně s některými dalšími členy VV. "Precedens pro Šťovíčka tu je," řekl ČTK Jarolím.

Podle Kohouta může členství ve straně odebrat grémium. Nepotřebuje k tomu přitom souhlas poslaneckého klubu. "Každý může být grémiem vyloučen ze strany, tedy i pan Šťovíček," upřesnil Kohout. Zbavení stranictví podle něj nemá vliv na mandát poslance ani na členství v klubu.

 

Právě se děje

Další zprávy