Vláda vydala seznam teroristů. Zakázala s nimi obchody

Martina Macková
28. 5. 2008 13:00
Česko přijalo nařízení pro boj s vnitřním nepřítelem
Září 2006 - v Praze byla zvýšená bezpečnostní opatření kvůli teroristické hrozbě.
Září 2006 - v Praze byla zvýšená bezpečnostní opatření kvůli teroristické hrozbě. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Vláda zakázala obchod s evropskými teroristy. Vůbec poprvé také vydala seznam, s jakými organizacemi a osobami nesmějí obchodníci nic mít.

Sankce začínají platit ihned.

Přečtěte si, s kým neobchodovat

ETA, IRA a další

Pro organizace jako je například Al-Káida se volí společný postup v Evropské unii a stačí na něj norma schválená v Bruselu. Jde totiž o takzvaného vnějšího nepřítele.

"Organizace typu ETA či IRA jsou vnitřním nepřítelem, který působí v EU. Každá země musí proto schválit svoji normu," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra financí Jan Málek.

Česko vydalo seznam teroristů a těch, kteří jsou s terorismem ve spojení až nyní, protože čekalo na rozhodnutí evropského soudního dvora. Ten stanovil podmínky pro uvedení osob a korporací na seznam ekonomických sankcí až na konci loňského roku.

Čtěte také: Europol: EU sužují separatisté

Od počátku byly vedeny spory jak o způsobu uplatnění těchto opatření v jednotlivých státech, tak i o legálnosti zařazení těchto "evropských" subjektů, uvádí zpráva vlády.

Tomu, kdo nařízení poruší, hrozí pokuty do 4 milionů, právnickým osobám až 50 milionů korun. Nařízení navazuje na zákon o mezinárodních sankcích.

Seznam je živý. Bude se v něm doplňovat a také škrtat.

"Vyjde ve sbírce zákonů, každý se jej bude moci přečíst," dodal Málek.

Čtěte také: Evropský terorismus jsou separatisté

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy