Europol: Evropský terorismus? Především separatisté

Blahoslav Hruška
8. 4. 2008 15:35
90 procent obviněných pochází z Francie a Španělska
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brusel - Jaká je největší teroristická hrozba Evropy? Islamistický militantní extremismus? Omyl. Devět z deseti trestných činů charakterizovaných jako teroristické spáchali separatisté ze Španělska a Francie.

Vyplývá to z výroční zprávy Europolu o stavu terorismu a trendech (TE-SAT).

Celkově bylo v roce 2007 v souvislosti s terorismem obviněno v zemích EU 1044 osob, což je téměř dvakrát více než předchozí rok. Tito lidé spáchali nebo plánovali provést celkem 583 činů.

Zdaleka největší počet zadržených osob pochází z Francie. Zatímco na konto korsického separatismu jde 315 lidí, muslimských radikálů z Francie skončilo ve vazbě 91. Celkově spadá na vrub radikálního islamismu v EU za minulý rok 201 stíhaných osob, tedy každý pátý obviněný.

Terorismus v Evropě ve statistikách za rok 2007
islamismus separatismus levicový extrem. pravicový extrem. ostatní celkem
plánované nebo provedené útoky 4 532 21 1 25 583
obvinění z terorismu 201 548 48 44 0 1044
odsouzení 198 214 27 1 9 449
Zdroj: Eurobarometr

V celé Evropě také lehce převládá počet z terorismu obviněných levicových radikálů nad extremisty z pravicového tábora (48:44), i když aktivity národovců a neonacistů jsou na vzestupu.

Podle ředitele Europolu Max-Petera Ratzela se ukazuje, že radikálové z islamistického tábora jsou většinou "domácí", tedy vyrostli v některém členském státě EU a mají i evropské občanství. "Může to indikovat vzrůstající počet teroristů rekrutujících se zevnitř unie," upozornil.

Po domácku vyrobené výbušniny zabavené ve Španělsku.
Po domácku vyrobené výbušniny zabavené ve Španělsku. | Foto: Reuters

Radikalismus některých muslimů je ale živen zvenčí. Konflikty v Afghánistánu a Iráku i pákistánské odnože Al-Káidy sytí evropské nepokoje, konstatuje zpráva Europolu. Zejména Německo se často stává bojištěm, kam se přesunuje kurdsko-turecký konflikt.

Agresivní separatisté jsou podle Europolu čím dál mladší, což je patrné zejména v baskické organizaci Taldes Y. Baskové. Také čím dál častěji používají jako logistickou základnu Francii.

V teroristické statistice figuruje celkem 16 evropských zemí. Česko vyplnilo ve všech kolonkách nulu.

 

Právě se děje

Další zprávy