Tihle chtějí vést ODS. Šanci mají Topolánkovi princové

Kateřina Eliášová
10. 6. 2010 12:15
Ze staré gardy zůstane pravděpodobně jen Nečas a Vodrážka
Kdo se postaví před kamery? Určí to volební kongres příští víkend.
Kdo se postaví před kamery? Určí to volební kongres příští víkend. | Foto: Jan Langer

Praha - České konzervativce čeká příští týden klíčový kongres, který by straně měl dát nového předsedu a jeho zástupce.

Téměř drtivou podporu napříč kraji má zatím jediný kandidát na šéfa strany Petr Nečas. Pomohly mu volby, které sice ODS nevyhrála, ale dostala šanci sestavit vládu. Nečas je pravděpodobným budoucím premiérem, právě proto je jeho pozice nyní tak silná.

Adeptů na další křesla ve vedení ODS je už ale víc, než samotných křesel, kterých je pět. Taky proto si jednotliví kandidáti na místopředsedu začali individuálně vyjednávat podporu v jednotlivých regionech.

Ze staré gardy jen Vodrážka

ODS po dvaceti letech.
ODS po dvaceti letech. | Foto: Ondřej Besperát

Nečas chce ODS proměnit, zbavit ji nálepky strany pro podnikatele a očistit ji tzv. kmotrů. Tedy lidí z byznysu, kteří mají nemalý vliv na rozhodování jednotlivých politiků a mnohdy skrze ně řídí regionální politiku.

"Pokud se ODS sama nad sebou nezamyslí a nezačne dělat změny, tak se může velmi lehce stát, že tento volební výsledek budeme v dalších volbách považovat ještě za velmi příznivý," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nečas.

Nejen proto chce kompletně obměnit vedení strany, ve kterém z dosavadního složení zůstane pravděpodobně pouze 1. místopředseda ODS David Vodrážka, ale i on sám.

Morava se hlásí

Silnými adepty na místopředsednická křesla jsou moravští kandidáti, zejména Pavel Drobil z moravskoslezské a Pavel Blažek z jihomoravské ODS. Není bez zajímavosti, že právě tyto dva politiky jmenoval bývalý šéf ODS Mirek Topolánek loni v listopadu jako své možné nástupce.

Zajímavý bude souboj ve Středočeském kraji.

Ambici stát se znovu místopředsedou má Petr Bendl. Ve volbách získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech zvolených poslanců ODS a v kraji porazil hejtmana Davida Ratha, respektive ČSSD. To se povedlo už jen v dalších třech krajích.

Připomeňte si ve fotogalerii poslední kongres ODS:

Už to, že se Bendl nedostal do vyjednávacího týmu o vládě a jeho místo zaujal předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř naznačuje, že někdejší středočeský hejtman svou pozici v kraji ztrácí. Tluchořovo silnější křídlo bude do místopředsenického křesla prosazovat pravděpodobně europoslance Milana Cabrnocha, ale není to zatím definitivní.

Nemalé šance mají exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nebo exministr Topolánkovy vlády Alexander Vondra.

O post místopředsedy mají zájem i jižní Čechy, ty nominují šéfa tamní krajské ODS Martina Kubu a také Vysočina, která nominovala Miroslavu Němcovou. Ta je nicméně vážnou adeptkou na post šéfky sněmovny.

Vedení ODS tak bude pravděpodobně opět mužskou záležitosí.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy