Strážníkům vrátíme radary. Ale pokuty ať pošlou státu

Martina Macková
27. 7. 2008 20:00
Obce a jejich policie versus poslanci. Kdo s koho?
Městští strážníci s diktafony
Městští strážníci s diktafony | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud budou chtít strážníci dál používat radary, vybrané pokuty by měly patřit státu, ne obcím, plánují někteří poslanci.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) totiž už narychlo sepsal novelu, která mění jen týden staré rozhodnutí parlamentu, které znamená, že od ledna nesmí městská policie měřit řidičům rychlost v obci a udělovat za to pokuty.

Čtěte také: Jak hospodaří stát? Dá miliony na radary, pak je zakáže

Novela má jít už v srpnu do vlády a v září se jí budou zabývat poslanci. Už dnes je ale jisté, že neprojde sněmovnou bez potíží.

Klas: Je to kompromis

Klíčový policejní zákon Langerovi odsouhlasili senátoři s podmínkou, že obratem opraví dva viditelné problémy, které v něm jsou - tedy obcemi kritizovaný zákaz měření rychlosti městskou policií a chybějící pravomoc inspekce ministra vnitra a státních zástupců vyšetřovat trestné činy policistů. Nyní zákon říká, že prohřešky by si měli šetřit policisté sami.

Čtěte také: Nový zákon o policii může přinést komplikace u nehod

Zatímco s druhou opravou zřejmě nebude ve sněmovně problém, navrácení radarů strážníkům bude komplikované. Část koaličních poslanců bude proti.

„Budeme o tom muset znovu jednat. Nesouhlasím s tím, aby strážníci měřili rychlost. Kompromisem by mohlo být, že vybrané pokuty by byly příjmy státu ne obcí," řekl Aktuálně.cz poslanec Jan Klas, který při projednání policejního zákona navrhl změnu, která nakonec odebrala od příštího roku strážníků právo měřit rychlost.

Poslanci ODS Jan Klas, Juraj Raninec, Vlastimil Tlustý
Poslanci ODS Jan Klas, Juraj Raninec, Vlastimil Tlustý | Foto: Ludvík Hradilek

Jeho kompromis má na rozdíl od návrhu ministra ve sněmovně šanci na úspěch. Odebrání práva měřit totiž naposled podpořilo kromě opozice hned 9 poslanců ODS, včetně ministra dopravy Aleše Řebíčka. A také nezařazení Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Poslanec Klas má ale i další podmínky. Kromě odvodů do státní pokladny strážníci měli být u měření „vidět" a místo, kde se měří, by mělo být jasně označeno. „Měřit by měli jen na úsecích, které si dohodnou se státní policií," dodal Klas.

Pokuty pro stát? To postrádá smysl

Hlavním argumentem politiků, kteří hlasovali pro konec městských radarů bylo, že obce a jejich strážníci měření využívají k tomu, aby si naplnily obecní kasy.

„Mnohde peníze získané z pokut nestačí ani na pokrytí nákladů na vlastní provoz měřícího zařízení," uvedl Oldřich Vlasák, předseda Svazu měst a obcí ČR. To potvrzuje i poslanec Zdeněk Boháč (ODS), šéf podvýboru pro obecní a městské policie sněmovního bezpečnostního výboru.

„Například Pardubicích nebo v Přerově vybrali strážníci na pokutách  jen jednu desetinu procenta z městského rozpočtu. A měření rychlosti obvykle věnují asi dvě procenta svého času," řekl Aktuálně.cz Boháč.

Nejnovější nápad, aby strážníci odevzdávaly pokuty do státního rozpočtu, už nyní kritizuje výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. „Kdyby státní policie byla schopná zajistit pořádek na silnicích, starostové by nikdy za radary neutráceli. Jde především o to naučit Čechy jezdit slušně. A teď po nás poslanci budou chtít, aby měřidla koupili, provozovali a peníze odevzdali státu?" řekl Aktuálně.cz Jech.

„Je vidět, že budeme muset s poslanci jednat. Žijí ve věži ze slonovinové kosti parlamentu a neví, jak to v obcích chodí. Tento návrh postrádá smysl," dodal.

Čtěte také: Senát schválil i přes chyby policejní zákon

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy