Nový zákon o policii může přinést komplikace u nehod

Martina Macková
20. 7. 2008 0:00
Ombudsman varuje, opozice tuší lobbying pojišťoven
Nehoda u Heřmanic, červenec 2008.
Nehoda u Heřmanic, červenec 2008. | Foto: Hasiči Hradec Králové

Praha - Nový zákon o policii, který tento týden schválili senátoři, může přinést majitelům havarovaných aut dodatečné potíže.

V případě, že se totiž nezjistí viník dopravní nehody, pojišťovny nevyplácejí škody. Nehod bez výplaty by mohlo výrazně přibýt, varuje kancelář ombudsmana.

Novela zvyšuje hranici škody, ke které přijedou a kterou vyšetří policisté z 50 na 100 tisíc korun. Je tedy logické, že zbylé nehody budou řešit jen řidiči a pojišťovny.

Čtěte také: Senát schválil i přes chyby policejní zákon

Většina nehod bez policie

Už dnes je situace mnohdy komplikovaná. K naprosté většině "malých" nehod by policisté vůbec nemuseli jezdit. Podle zákona by totiž neměli bezplatně asistovat u nehod do padesáti tisíc korun.

Od nového roku budou moci odmítnout vyjet i k řadě dalších bouraček. Přijetím zákona se podle kanceláře ombudsmana významně zvýší počet dopravních nehod, u kterých se nezjistí, kdo nehodu způsobil.

Jitka Seitlová
Jitka Seitlová | Foto: Ludvík Hradilek

"Řešili jsme podněty občanů, kteří si stěžují na to, že přestože měli uzavřeno povinné ručení, pojišťovny jim škodu neuhradily. Důvodem bylo, že nebyl stanoven viník nehody," potvrdila Aktuálně.cz zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

"Žádný z účastníků dopravní nehody zpravidla nemá speciální odbornost na pořízení dokumentace rozhodných důkazů, jako je např. brzdná dráha, přesné místo srážky, legitimace svědků, aby mohl s jistotou obhájit případný soudní spor," míní Seitlová.

Samy pojišťovny připouštějí, že budou daleko častěji studovat namísto policejních protokolů řidičovy záznamy o nehodě. U sporných případů jim pomohou i fotografie, které lidé pořídí i mobilním telefonem, nebo svědci.

Ministr: Posílí se tím obchodní vztah

Přitom drobných nehod je nejvíce. Například v roce 2006 se podle údajů České asociace pojišťoven stalo 187 tisíc nehod, z toho 85 procent bylo se škodou do 50 tisíc korun.

Novus rex, nova lex? (Ivan Langer)
Novus rex, nova lex? (Ivan Langer) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Důvod pro zvýšení limitu pro příjezd policie byl nedostatek policistů. Ministr vnitra také chce, aby policisté přestali hlídkovat na stadionech u sportovních utkání a také již nedoručovali soudní obsílky.

Čtěte také: Policie se začne zbavovat civilistů. Ušetří až tisíc míst

Poslanci i ministr vnitra Ivan Langer původně dokonce plánovali zvýšit limit pro asistenci policistů u nehod až na 250 tisíc korun. Nakonec zvedli limit dvojnásobně.

"Podle mě zvýšení limitu posílí obchodní vztah mezi pojišťovnou a klientem. Firma i řidič si pohlídají, aby se viník našel. Nemyslím si, že by se situace kolem nevyplácení pojistek dala vyřešit zákonem," řekl Aktuálně.cz ministr Langer.

Pojišťovna: poškozený si to musí hlídat

Zákon skutečně může zkomplikovat situaci, říká i pojišťovna. 

"Teoreticky to může být těžší pro poškozené, kteří budou muset svůj nárok vůči pojišťovně viníka doložit a prokázat i bez policejního protokolu. Není to ale zásadní změna, nehody s limitem fungují už dnes," podotýká Dagmar Koutská z České pojišťovny.

Pojišťovny si na novou úpravu zjevně stěžovat nebudou
Pojišťovny si na novou úpravu zjevně stěžovat nebudou | Foto: Česká pojišťovna

Jak to dnes vypadá u nehody? Řidiči, pokud nikdo není zraněn a nezpůsobili škodu nikomu jinému, jen sobě navzájem, vyplní formuláře o nehodě pro své pojišťovny. V nich musí podrobně popsat nehodu i s nákresem.

Pojišťovny speciální šetření nehod na místě odmítají. Záznam pro pojišťovnu ale podle kanceláře ombudsmana není součástí zákona, a situaci, kdy oba řidiči vinu odmítají, neřeší. To potvrzují i pojišťovny.

"Pokud viník podepíše dokument, je to bez diskusí. Jestliže se však řidiči nemohou na vině dohodnout, je lepší volat policii. Poškozený by na tom měl trvat," říká Koutská z České pojišťovny.

"Zájmem pojišťoven se pak v této situaci paradoxně jeví, pokud viník nehody není stanoven, a (vyhovuje jim) tedy i schválený zákon," dodala Seitlová. 

To kritizuje také opoziční senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD): "Se zákonem jsme nesouhlasili. Nechci panu ministrovi nic podsouvat, ale vypadá to na lobbying pojišťoven," řekla Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy