Strany se dohodly, volební kampaň nepřesáhne 50 milionů

ČTK ČTK
14. 5. 2012 17:01
V 1. kole bude moct prezidentský kandidát utratit 40 milionů korun, v 2. pak dalších 10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalice se dohodla s opoziční ČSSD na finančních limitech pro kampaň před prezidentskými volbami.

V prvním kole budou moci kandidáti vydat nejvýše 40 milionů korun, ve druhém ještě dalších deset. ČSSD přitom původně navrhovala, aby limit nepřesáhl 15 milionů.

Očekává se, že Poslanecká sněmovna by mohla zákon schválit na červnové schůzi. Dohodu oznámili zástupci ODS a ČSSD Marek Benda a Jeroným Tejc.

Kandidáti na prezidenta by podle dohodnutého návrhu museli sestavit volební výbor, který by byl za financování kampaně zodpovědný. Peníze na propagaci by musely být na zvláštním účtu.

V případě, že by si kandidát vyjednal slevu na svou reklamu, započítávala by se obvyklá cena. Zakázány by byly anonymní kampaně.

Celé účetnictví propagace by kandidáti museli zveřejnit do dvou měsíců od voleb na internetu a dodat sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru.

O případném porušení pravidel financování kampaně by rozhodoval soud. V případě nesrovnalostí by soud mohl uvést, že volební výbor musí odvést do státního rozpočtu jeden a půl násobek nejasné částky nebo částky, o níž byla finanční hranice pro kampaň překročena.

Limit na kampaň bude nastaven na vůbec první přímou volbu prezidenta a do budoucna se může změnit, poznamenal Benda. Částky odpovídají názoru TOP 09 a Starostů, řekl poslanec tohoto klubu Stanislav Polčák, který označil původní návrh ČSSD za minimalistický.

Návrh se řešil i v Senátu

Konzultace o návrhu se už vedly i v Senátu, v němž má ČSSD většinu. Cílem je, aby senátoři dali své připomínky tak, aby byly vyřešeny už při jednání sněmovního ústavně-právního výboru.

Tejc soudí, že horní komora by pak zákon rovněž podpořila a nevracela by jej do sněmovny. Sněmovna a Senát musí v tomto případě schválit normu ve stejném znění.

Volba hlavy státu bude podle předlohy většinová a dvoukolová, tedy velmi podobná nynějším volbám do Senátu. Volebním okrskem však bude celá Česká republika.

Případné druhé kolo, kam postoupí dva nejlepší kandidáti z kola prvního, pokud v něm žádný nedosáhne nadpoloviční většiny, by se mělo uskutečnit dva týdny po kole prvním.

Norma navazuje na schválenou změnu Ústavy, která přímou volbu prezidenta zavedla. Dosud hlavu státu volili na společné schůzi poslanci a senátoři. Obyvatelé by měli zvolit už příští rok nástupce Václava Klause.

 

Právě se děje

Další zprávy