Šéfem policie chce být 11 lidí, polovinu vnitro odmítá

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
10. 1. 2011 20:26
Výběrová komise by měla zasednout 18. ledna, podle Johna není zcela vyloučen odklad
ČSSD: Ať se nejdřív dohodnou!
ČSSD: Ať se nejdřív dohodnou! | Foto: Ludvík Hradilek

* Aktualizováno o výčet přihlášených a informaci o vyřazených uchazečích

Praha - Do výběrového řízení na policejního prezidenta se přihlásilo 11 uchazečů. Uzávěrka vypršela v pondělí ve čtyři odpoledne.

Dvě jména byla známa už delší dobu a ministr vnitra Radek John (VV) je potvrdil: Viktor Čech a Ivan Bílek.

Další přihlášené odmítl John konkretizovat.

"Personální odbor nyní posuzuje, zda zájemci mají potřebné kvalifikační předpoklady. Do té doby nebudu nikoho dalšího jmenovat," uvedl Radek John v rozhovoru pro Českou televizi.

Později úřad vydal úplný výčet jmen a zároveň také informaci, že víc než polovina z přihlášených nesplnila podmínky - nejsou v současnosti policisty, nebo nesplňují další kritéria.

Favorit Čech

Právě o Viktoru Čechovi, současném náměstkovi ministra vnitra pro mezinárodní vztahy a boj s korupcí, se mluví jako o favoritovi. Vystudoval Vysokou vojenskou školu ve Vyškově a u policie byl od roku 1991. Prošel kriminální službou, Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu a před nástupem k ministru Johnovi byl členem správní rady Europolu za ČR.

Ivan Bílek, současný náměstek policejního prezidenta, je u policie 23 let, v roce 1995 se stal okresním policejním ředitelem v Trutnově.

Původně chtěl ministr Radek John (VV), aby komise pro výběr policejního prezidenta zasedla už tento týden a do 5 dnů vybrala.

Kdo by chtěl vést policii

Ivan Bílek - náměstek policejního prezidenta

Viktor Čech - náměstek ministra vnitra

Martin Červíček - ředitel policie v Praze

Petr Lessy - náměstek jihomoravské policie

Jiří Vorálek - šéf policie Ústeckého kraje

Roman Strečko - ex-inspektor Ministra vnitra

Ján Gecelovský

JUDr. Kamil Klášterský

Leopold Ondrůšek

Jiří Roupa

Martin Vašíček

O komisi se ale teď ministr vnitra dohaduje s premiérem Petrem Nečasem (ODS), který ji označil za "kočkopsa" a stafáž pro výběr konkrétního člověka.

Nakonec po dohadech i s opozicí ministerstvo vnitra termín posunulo - komise, ať už v jakémkoliv složení, zasedne až 18. ledna.

"Nechceme do toho vstupovat, když je to takto nevyjasněné," říká exministr vnitra František Bublan (ČSSD), kterého oslovil ministr John, aby v komisi také zasedl.

Zatím ale ČSSD své zástupce v komisi - exministry vnitra Františka Bublana a Martina Pecinu - oficiálně nestahuje. Čeká, jak se v úterý dohodne premiér s ministerm vnitra.

"Chceme, aby se ministr zavázal, že bude respektovat výběr komise," dodává František Bublan. "A premiér musí dát záruku, že nebude zpochybňovat toho, koho vybere ministr."

Premiér má právo jméno nepotvrdit

Koalice se ale dohodla, že právo vybrat policejního prezidenta má ministr vnitra, premiér však má právo ho potvrdit, nebo nepotvrdit. Tato dohoda je ústní, v koaliční smlouvě to není.

"To je jen jejich dohoda, ze zákona na to premiér právo nemá," říká k tomu Bublan.

Zákon mluví jen o tom, že za činnost policie je policejní prezident "odpovědný ministru vnitra". V době, kdy policii reformoval ministr Ivan Langer (ODS) ze zákona vypadl přesný popis toho, kdo policejního prezidenta jmenuje a odvolává.

Na odchodu současného policejního prezidenta Oldřicha Martinů se vládní strany dohodly na Pražském hradě jen několik hodin před hlasováním o nedůvěře vládě, které vyvolala opoziční ČSSD. Věci veřejné právě kvůli osobě policejního prezidenta váhaly s jasnou podporou vládě.

Poté, co Oldřich Martinů oznámil, že odstoupí, rozhodl se Radek John, že kandudáta na policejního prezidenta vybere desetičlenná komise, ve které budou i zástupci opozice. Hned v prvním lednovém týdnu ale Johnovu komisi premiér Nečas zpochybnil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy