Schwarzenberg: VV jsou pro koalici dobré jen do počtu

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
17. 7. 2011 7:00
VV jsou spíše populistická strana, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda TOP 09
Rozpočet bude řešit vláda, rozhodně ne K9!
Rozpočet bude řešit vláda, rozhodně ne K9! | Foto: Jan Langer

Praha - Velmi razantně se předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ohradil proti tomu, aby se státní rozpočet rozpitvával na koaličních schůzkách K-9. Vyrazil tak do útoku proti představám hlavně Věcí veřejných.

Tuto stranu považuje vicepremiér Schwarzenberg za "spíše populistickou", zároveň ale tvrdí, že do koalice patří. Hlavně ovšem svými hlasy, které drží vládu nad vodou.

A argumentuje pohledem do zahraničí: "podivných stran" je v evropských zemích "habaděj".

"Dva tradiční tábory - více méně křesťansko demokratický a sociálně demokratický - jsou dosti ideově vyprázdněné. Po 130 letech to vyčichlo," říká ministr zahraničí.

"Tradiční velké strany pocházejí z doby, kdy byly psány velké symfonie - Dvořáka, Smetany, Brahmse, Brucknera. Dneska máte rock nebo punk, a tomu odpovídají i politické jevy. Vzpomeňte na nebožtíka Heidera v Rakousku - to byl typický produkt popkultury," zastává se těmito slovy Věcí veřejných z vládní koalice.

A.cz: Hned v pondělí máte koaliční jednání kvůli rozpočtu a někteří ministři zbývajících stran mluví o tom, že Věci veřejné přicházejí jen s požadavky, ne s návrhy řešení. Má v této situaci vládní koalice ještě smysl?

Ale jo. To je nacházení kompromisu. A někdy musíte úplně otevřeně odejít. Já jsem na vládě předevčírem jasně řekl, že jednání o rozpočtu na K9 pro mě nepřipadá v úvahu. Rozpočet je otázka vlády, nikoliv K-devítky. To jsem velmi kategoricky řekl a na tom trvám. To jsou limity: my si prostě nenecháme rozfofrovat ucelený návrh rozpočtu.

A.cz: Nemůže se právě na tom opět zaseknout koalice?

Může být, ale já jsem jim jasně řekl, že v tomto nehodlám nijak ustoupit.

A.cz: Dovedete si představit, že by se např. v Německu stal předsedou parlamentní frakce poslanec, o jehož vydání žádá policie, jak se to stalo v případě Víta Bárty?

Já jsem tak dobře německé dějiny nestudoval. (úsměv)

A.cz: Víte co, ale vy jste řekl: uvidíme, jak dobrý bude předseda. O to ale přeci v danou chvíli nejde, zda bude dobře řídit klub, ale o to, že policie žádá o jeho vydání. Vám to jako koaličnímu partnerovi nevadí?

To je problém veverek, je to jejich odpovědnost. Kdo bude předseda klubu TOP 09, je odpovědnost našich poslanců, kdo bude předseda klubu veverek, je odpovědnost jejich poslanců. Já musím přijmout koaliční scénu, nemám jiné lepší řešení.

A.cz: Ohledně vydání Víta Bárty už vaše strana řekla, že všichni její poslanci budou pro vydání. Kdyby nakonec nebyl vydán i hlasy VV nebo ODS, znamenalo by to pro vás problém v koalici?

Ne, ne. Jeden poslanec nebyl vydán. To se už několikrát stalo. Pak to musím přijmout.

A.cz: Takže by vám to jako TOP 09 nevadilo?

Víte co, nám vadí tolik věcí, že se nebudeme zabývat nějakými detaily.

A.cz: Na druhou stranu - nezatřese koalicí naopak to, pokud bude vydán šéf koaliční frakce?

Myslím, že ani ne, protože pud sebezáchovy je přítomen u všech poslanců.

A.cz: TOP 09 křičela po aféře Babák, že VV musí doložit hospodaření. Zatím se nic neděje...

Za nějaký čas na tom budeme trvat, aby se to vyjasnilo.

Uvidíme příští rok, zda má koalice smysl
Uvidíme příští rok, zda má koalice smysl | Foto: Jan Langer

A.cz: A máte termín, dokdy? Koalice drkotá dál...

To je pravda. Teď musíme dokončit rozpočet a pak se můžeme věnovat těmto věcem.

A.cz: Už jste řekl, že TOP 09 i ODS mají program, VV ne. Jakou roli tedy v koalici hrají?

Mají tolik a tolik poslanců, což je pro koalici rozhodující. Konec.

A.cz: Takže pro vás mají cenu jen oněch 21 hlasů ve sněmovně...

Ano!

A.cz: ... a nikoliv politických nebo odborných myšlenek?

Jsem třeba zvědav, co teď bude dělat paní Peakeová. Ministr pro místní rozvoj žádnou botu ještě neudělal a zdá se, že je docela zdatný ministr.

A.cz: Považujete tedy VV za standardní politickou stranu?

Až mi vysvětlíte, co je standardní strana, tak vám odpovím.

A.cz: Jako standardní si představuju stranu, kde se rodí nějaké názory, jak řešit problémy, které společnost má, ať už jakkoliv...

Ale jo, názory se tam samozřejmě různě projevují. Nemají ucelený program, je to - jako u mnoha spíše populistických stran - spíš využívání možností. Takových podivných stran je po Evropě habaděj. Drží se jednoho, dvou sloganů - a v tomto případě je to boj proti korupci.Ten je tak důležitý, že jsem došel k závěru, že je třeba korupci zachovat, abych mohl dál bojovat proti ní.

A.cz: A máte vyhlédnuté uvnitř VV politiky, zajímavé politickými nebo odbornými názory?

Já v celé republice neznám takové politiky.

A.cz: Ani ve vlastní straně?

My nevedeme dlouhé politické debaty, jsme pragmatická strana. Naše síla je ve znalosti prostředí - financí nebo ekonomiky, nebo jak fungujou obce, což je u Gazdíka. Ale že by byl v našich řadách velký politický diskutér nebo ideolog, to ne.

A.cz: Není už třeba čas změnit volební systém?

Může být vylepšení, ale nevěřím, že se uskuteční. Ale hlavně: volební systém nezmění přístup českých politiků k odpovědnosti.

O VV: Takových podivných stran je po Evropě habaděj
O VV: Takových podivných stran je po Evropě habaděj | Foto: Jan Langer

A.cz: Takže to z vašeho pohledu není řešením?

Není. Jde o lidi, o chování politiků a odpovědnost. Pirát silnic bude jezdit blbě, i když změníte dopravní předpisy.

A.cz: Jako strana sice nemáte žádné skandály...

Bohudíky, doufám, že to nějakou dobu vydrží.

A.cz: ... nicméně popularita vlády klesla na 16 procent, koalice má problémy. Kde je ta hranice, kdy byste si jako strana řekli: už to v té koalici nemá smysl?

Až dokončíme reformní projekty a obrátíme cestu do Maďarska. Jako strana na to můžeme velice doplatit.

A.cz: Ono to zní bohulibě - dokončit reformy. Ale politici jsou pragmatici a blíží se krajské volby. Takže popularita je pro vás přece důležitá. Není tu ten pud sebezáchovy?

Reformy prosadíte jen v prvních dvou letech, to platí pro jakoukoliv vládu. Takže to musíme prosadit do konce druhého roku a pak zhodnotíme situaci. Jsou tam krajské volby, pak prezidentské - uvidíme, co bude v tom okamžiku. Záleží na tom, jak to bude vypadat příští rok v létě.

A.cz: Takže počítáte, že koaliční projekt může být i dvouletý?

My to chceme dotáhnout do konce. Ale v politice nikdy nevíte.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy