Schwarzenberg má vlastní jméno na velvyslance do Moskvy

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
26. 5. 2013 14:00
Jméno možného ruského ambasadora zveřejňovat nechce, prý, aby jej nediskriminoval
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ví o lepším velvyslanci v Moskvě, než o dosud zmiňovaném komunistickém europoslanci Vladimíru Remkovi.

V nedělním diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce ovšem prohlásil, že kandidátovo jméno uvádět nechce.

"Mám velvyslance, rád bych ho jmenoval, ale teď ho nebudu kompromitovat," uvedl šéf české diplomacie s tím, že si je vědom, že by jméno v současné situaci neprošlo před Hrad.

O "balík" velvyslanců, který mu přenechal odcházející Václav Klaus se totiž Schwarzenberg již několik týdnů pře se svým sokem z prezidentských voleb, vítězem Milošem Zemanem.

Oba politici se "zasekli" zejména na dvou diplomatických postech - Zeman by rád v Moskvě viděl bývalého kosmonauta, dnes komunistického europoslance Vladimíra Remka, v Bratislavě pak někdejší první dámu Livii Klausovou.

A zatímco v případě Remka již Schwarzenberg dříve přiznal, že i jej na velvyslaneckém postu představit umí - i v neděli uvedl, že se s ním setkal a řekl mu podmínky, které by měl před svým vysláním do Ruska splnit -, jmenovat Klausovou na Slovensko kategoricky odmítá

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy