Schwarzenberg přiznal obchod: Remek za jiné velvyslance

Domácí Domácí
6. 4. 2013 12:15
Pokud Zeman vyjde ministrovi zahraničí vstříc, Schwarzenberg navrhne Remka do Moskvy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poprvé přímo potvrdil, že je ochoten navrhnout Vladimíra Remka na post velvyslance v Moskvě výměnou za toho, že s prezidentem Milošem Zemanem dohodne na jiných ambasadorech.

Remek je favoritem Miloše Zemana. "Je to rozumný člověk, zná a má zkušenosti z Ruska. Mohu si to představit, ale uvidíme, jestli se pan prezident uvolí a schválí velvyslance. Pak navrhnu také Remka," řekl ministr v rozhovoru pro deník Právo.

Jak již dříve uvedl deník Insider, právě jména možných velvyslanců blízkých Schwarzenbergovi jsou Zemanovým trumfem při vyjednávání o Remkově angažmá.

Do Ottawy má například podle plánu ministerstva zahraničí zamířit bývalý šéf US-DEU Petr Mareš, do Vídně zase současný politický ředitel Černínského paláce Pavel Fischer. A bez prezidentského podpisu samozřejmě žádná nominace neplatí.
Sám Remek zatím s vyjádřením čeká na oficiální nabídku.

Případný obchod ovšem nemusí znamenat zklidnění sporu o ambasadory. Schwarzenberg totiž stále odmítá další Zemanův požadavek - jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku.

"Paní Klausové si velice vážím, vynikajícím způsobem reprezentovala zemi po boku svého manžela, ale vždy jsem zastával názor, že ředitelem zastupitelského úřadu musí být někdo, kdo je profesionál a kdo zná diplomatické řemeslo," trvá na svém ministr.

Vondra do Izraele?

V rozhovoru pro Lidové noviny Schwarzenberg řekl, že vynikajícím velvyslancem v Izraeli by byl exministr obrany Alexandr Vondra.

"Tu zemi zná, má ji rád a má v diplomacii bohaté zkušenost," řekl listu ministr s tím, že se Vondra ještě definitivně nerozhodl.

Ministr zahraničí zveřejnil své názory na jmenování ambasadorů i přes to, že ho kvůli tomu Miloš Zeman při návštěvě Bratislavy kritizoval jako "amatéra".

"Začnu citací českého premiéra Petra Nečase, který asi před čtrnácti dny správně prohlásil, že k této otázce (výběru a jmenování velvyslanců - pozn. redakce) se veřejně vyjadřuje, dokud jednání neskončí, pouze amatér. Já jsem odmítl tuto zprávu komentovat a vzal jsem na vědomí, že pan ministr Schwarzenberg k nim vydává každý den veřejná prohlášení, a posuďme míru amaterismu nebo profesionality v závislosti na tzv. Nečasově kritériu," řekl Zeman.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy