Průzkum: lidé chtějí Kuchtovou, voliči zelených Bursíka

gaz
31. 8. 2008 18:15
Strana bude volit nového předsedu příští týden
Zasmějte se tomu, říká Havel
Zasmějte se tomu, říká Havel | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Většina občanů České republiky by chtěla, aby Stranu zelených (SZ) vedla její místopředsedkyně a bývalá ministryně školství Dana Kuchtová, naopak zelení voliči preferují současného předsedu a ministra životního prostředí Martina Bursíka.

Vyplývá to z průzkumu, který zpracovala agentura Median pro Českou televizi. Jeho výsledky zazněly v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.

Strana zelených se sejde příští týden v Teplicích a rozhodne, který z těchto dvou politiků bude v jejím čele.

Kuchtová versus Bursík

Padesát šest procent respondentů se domnívá, že vedení Kuchtové by mělo na voliče pozitivní vliv. U Bursíka to je pouze 40 procent.

Přesně polovina voličů zelených si naopak v čele přeje současného předsedu, Kuchtovou podporuje o deset procent příznivců strany méně. Každý desátý se neumí rozhodnout.

Průzkum také ukázal, že současné vedení strany vadí 28 procentům lidí. Za vůbec největší chybu SZ však respondenti považují nedostatečný boj s korupcí. Myslí si to 30 procent dotazovaných.

Zasmějte se tomu, říká Havel

Ke konfliktům ve straně, která je nyní poprvé ve vládě i v parlamentu, se na ČT vyjádřil i bývalý prezident Václav Havel. Ten je považován za jejího stoupence a před dvěma lety ji volil.

Podle Havla by měla SZ jednat méně fanaticky a „občas se tomu všemu zasmát". Exprezident považuje podobné spory za typické pro zelené strany i v jiných zemích.

Průzkumu se zúčastnilo téměř 1100 lidí, statistická odchylka jsou čtyři procenta.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 48 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy