Povodňová daň je hotová: Stovka na každého. A napořád

Petr Holub
17. 9. 2010 13:20
Daň z příjmu se nezvýší jen kvůli katastrofám. V rozpočtu je málo peněz, říká návrh.
Chrastava
Chrastava | Foto: Reuters

Praha - Do Strakovy akademie dorazila definitivní podoba zákona, který zavádí tzv. povodňovou daň. Fakticky zvyšuje daň z příjmu, aby rozpočet získal navíc pět miliard korun. Všechny tři vládní strany se tak dostaly do rozporu se svými vládními sliby.

S neomezenou platností

Novela zákona o dani z příjmu, kterou odeslal ministr financí Miroslav Kalousek vládě, snižuje slevu na daňového poplatníka o 1200 korun a na dítě o 240 korun. O to větší daň zaplatí každý zaměstnanec s příjmem nad 10 tisíc korun.

Bezdětný zaměstnanec s hrubým platem 15 tisíc korun tak z každé tisícikoruny odvede státu navíc 7 korun, jeho kolega s dvojnásobným výdělkem 4 koruny a jejich šéf s platem 80 tisíc měsíčně zaplatí z tisícovky navíc dvě koruny.

Návrh nepočítá s tím, že se daň bude v příštích letech opět snižovat.

Daň z příjmu se podle ministerského materiálu nezvyšuje jen kvůli hrozícím přírodním katastrofám: „Účelem je snížení fiskálního napětí v naplňování rozpočtu i v souvislosti s opakujícími se povodňovými škodami. Tato úprava je navíc motivována současnými změnami v systému regulačních poplatků ve zdravotnictví," stojí v důvodové zprávě.

Podle ministerstva se totiž rodinám pomohlo loni, protože děti přestaly platit některé regulační poplatky u lékaře. Dnes je možné vzít tuto výhodu nazpět, aniž se rodinám způsobí sociální potíže.

Nechceme, udržíme, snížíme

Vládní strany zvýšením daně z příjmu výrazně korigují svůj předvolební postoj, kdy maximálně připouštěly přesun zatížení z přímých na nepřímé daně. Podle tohoto pravidla se ovšem měly daně z příjmu naopak snižovat.

„Udržíme daně na současné úrovni," stojí například v programu nejsilnější vládní strany ODS. „Nechceme zvyšovat daně," slíbila před volbami TOP 09. Nejopatrnější byly Věci veřejné. „Podporujeme v dlouhodobém horizontu snížení demotivujících přímých daní," stojí v jejich programu.

V novele daňového zákona ministr financí vysvětluje, že současným zvýšením „navazuje na Koaliční smlouvu", kde se ovšem o vyšších daních také nemluví.

Koaliční smlouva jenom upozorňuje, že zdaní penze pracujícím důchodcům, kteří vydělávají víc než trojnásobek průměrné mzdy. Novela opravdu zdaňuje penze lidem, jejichž roční příjem překročí 840 tisíc korun. Smyslem takového opatření není zvýšit příjmy rozpočtu, ale zlepšit bilanci důchodového systému. Starším lidem s vyššími výdělky se po zavedení nového pravidla nevyplatí o penze žádat, dokud pracují.

Podnikům bude lépe

Návrh rozpočtu obsahuje také alibi, kterým se mohou vládní strany bránit proti výtkám, že porušují předvolební sliby. Celková daňová kvóta se má totiž v příštím roce oproti letošku snížit. I když lidé zaplatí na daních víc, o deset miliard se ulehčí podnikům.

V příštím roce se totiž projeví poslední snížení daně z podnikových zisků, o kterém rozhodla Topolánkova vláda a které teď dosáhlo hranice 19 procent. Podnikům také v příštím roce ulehčí protikrizové opatření, které umožnilo v letech 2009 a 2010 rychlejší odpisy. Tím stát umožnil, aby si firmy snížily základ pro daně placené letos a napřesrok.

Složená daňová kvóta tak poklesne z letošních 35,5 procenta o dvě promile.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy