Lidi, co smrdí v tramvaji, taky nezakazujeme, zlobil se Benda. Poslanci se hádali o zákaz kouření

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 4. 5. 2016 13:14
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce úplně zakázat kouření v restauracích, a to včetně elektronických cigaret a vodních dýmek. Již teď je ale jisté, že se přísný protikuřácký návrh dočká řady změn. Poslanci k němu mají přes dvě stovky připomínek, Sněmovna proto ve středu zákon schválit nestihla. Vrátí se k němu znovu na konci května.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslanci se ve středu neúspěšně dohadovali o návrhu na největší omezení českých kuřáků v historii. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chce úplně zakázat kouření v restauracích, a to včetně elektronických cigaret a vodních dýmek.

Již teď je ale zřejmé, že Němečkův přísný protikuřácký zákon se dočká řady změn. Poslanci k němu mají přes dvě stovky připomínek, schválení se proto ve vymezeném čase nestihlo. Sněmovna se chce k zákonu podle předsedy Jana Hamáčka vrátit 25. května.

Největší spory se vedou o úplný zákaz kouření v restauracích - poslanci předložili desítky návrhů, které mají kuřáky v hospodách ponechat. Hned několik zákonodárců například navrhuje, aby si hospodští mohli zřizovat speciální kuřárny, kam nebudou smět děti a personál v nich nebude muset obsluhovat.

Velké šance má kuřárna, kterou "vymyslel" poslanec za ODS Marek Benda a která by nesměla pokrývat více než čtvrtinu plochy podniku. "Jsem ochoten se s tím smířit," uvedl ministr Němeček.

Proti tomu se ohradila například bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. "Z praxe je jasné, že když se povolí kouření v nějaké části restaurace, tak je to stejně nakonec zakouřené všude," uvedla Válková.

Objevily se i návrhy, aby bylo možné kouřit na venkovních zahrádkách nebo i nadále rozdělovat restaurace na kuřácké i nekuřácké, jako je tomu nyní. Další poslanci zase chtějí povolit vodní dýmky v čajovnách a neomezovat v restauracích používání elektronických cigaret. "Jsem ochoten připustit kompromis, který se týká e-cigaret v restauracích, ale trvám na tom, že zákaz ve školách a na dětských hřištích smysl má," uvedl Němeček.

Část zákonodárců je proti celému záměru výrazně omezovat kouření v restauracích. "Žilo se nám špatně, než duch svatý osvítil pana ministra a předložil tento zákon? Nežilo. Kde to skončí? My ty lidi uchráníme, i kdybychom je měli zabít," rozčiloval se sociální demokrat Vítězslav Jandák nad tím, že "nám, starým dědkům" chce někdo zakazovat cigaretu k pivu.

Smrdící voňavky a pasivní jedlíci vepřového

Debata jako již tradičně sklouzla k tomu, že jestli chce stát bojovat proti kouření, má rovnou zakázat prodej cigaret. Emoce vzbudily i stížnosti některých poslanců, že kuřáci smrdí nekuřákům i na chodnících nebo terasách. "Mně toho taky hodně smrdí. Lidé v tramvaji, co nemají možnost se umýt. Voňavky dámské i pánské. A nechodím po světě a nehlásám, že to máme zakázat," uvedl poslanec Benda.

A zazněly i tradiční argumenty, že postupně dojde i na zakazování alkoholu nebo nezdravého jídla. "Nemáme pasivní jedlíky vepřového," opáčil lékař a poslanec za ANO Rostislav Vyzula.

Zákon také významně omezuje místa, na kterých lze prodávat alkohol. Němeček ale připustil, že nakonec nebudou restrikce tak přísné. "Chtěli jsme to omezit vzhledem k metanolové aféře. Po rozsáhlých diskusích vyslovuji podporu pozměňovacímu návrhu, který povoluje prodej alkoholu i na trzích, kde se neprodávají primárně potraviny, i na slavnostech, jako je trnkobraní nebo košty," dodal Němeček.

Část poslanců však navrhuje zákon naopak zpřísnit. Podle poslance Roma Kostřicy z TOP 09 by se mělo pokutovat kouření v autě, ve kterém jedou děti. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO se zase dožaduje zákazu kouření v zoo, protože tam chodí hodně dětí, nebo opět zakázat kouření na nástupištích MHD.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy