Přežili to i Irové, schvalte už konečně zákaz kouření v restauracích, nabádá Čechy Evropská komise

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
23. 4. 2016 6:34
Plošný zákaz kouření v restauracích měl platit už letos v lednu. Datum už se ale několikrát posunulo. Pravděpodobnost, že by se hlasování o zákonu stihlo na začátku května, jak je nyní naplánováno, je malá. Někteří poslanci navíc chtějí zákaz změkčit. Podle eurokomisaře pro zdraví Vytenise Andriukaitise by se čeští zákonodárci neměli zákazu bránit. „Prioritou poslanců by měla být ochrana lidských životů. Pokud to tak je, pak musí chápat jednoduchou věc - tabák je zabiják,“ řekl Aktuálně.cz eurokomisař.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká republika je poslední zemí Evropské unie, která nijak nezakazuje kouření v restauracích. Zákon, který by to změnil, nyní leží ve Sněmovně. A už se několikrát posunul termín, odkdy by měl platit.

Na stole navíc leží řada poslaneckých návrhů, jak plošný zákaz změkčit. Ministerstvo zdravotnictví původně prohlašovalo, že jsou pro něj jakékoli výjimky ze zákazu nepřijatelné. Teď už ale v některých bodech couvá.

Peripetie kolem novely zákona sledují i představitelé Evropské komise. Podle eurokomisaře pro zdraví Vytenise Andriukaitise by si čeští poslanci měli uvědomit, že ročně na následky kouření zemře zhruba 700 tisíc Evropanů.

"Prioritou poslanců by měla být ochrana lidských životů. Pokud to tak je, pak musí chápat jednoduchou věc - tabák je zabiják,“ řekl Aktuálně.cz Andriukaitis při návštěvě Česka minulý týden. Litevský kardiochirurg a exministr zdravotnictví by byl rád, kdyby se Evropa stala nekuřáckým kontinentem.

Irsko jako vzor

Evropským průkopníkem v zákazu kouření je Irsko, kde si hosté v restauracích nemohou zapálit už od roku 2004. Země chce postupně docílit toho, aby kouřilo maximálně pět procent Irů.

"Mám radost z Irska, které řeklo, že do roku 2025 bude nekuřáckou zemí. Některé další země už jsou připravené Irsko následovat,“ uvedl eurokomisař.

Za vzor považuje Irsko i momentálně nejvýše postavený český úředník v Evropské unii Ladislav Miko, který má na generálním ředitelství pro zdraví na starosti hlavně bezpečnost potravin. Jako někdejší ministr životního prostředí v úřednické vládě Jana Fischera ale české schvalování protikuřáckého zákona pozorně sleduje.

"Kdo znal irské hospody před zákazem kouření, tak by nikdy nevěřil, že to je možné. A žádné tragédie nebo krachy se tam nestaly. Lidé to prostě začali respektovat, kouří venku, do hospody chodí dál a utrácejí tam pořád stejné peníze,“ řekl Miko v narážce na černé předpovědi některých českých politiků, že zákaz ekonomicky položí hlavně malé hospody.

Za "úsměvný" Miko považuje návrh poslance Marka Bendy (ODS), který chce prosadit možnost zřizovat v restauracích kuřárny. Do oddělených a větraných místností by nemusela chodit obsluha, hosté by si tam nosili nápoje sami.

Jak už dříve přiznala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), ministerstvo je nakonec právě v tomto bodě ochotné ustoupit a kuřárny neblokovat. Kuřárny na Bendově principu fungují v Chorvatsku, Slovinsku nebo Švédsku.

Hlasování bude trvat hodiny

Novela zákona, kterou předložil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), míří do finálního třetího čtení. To je naplánováno na středu čtvrtého května. Podle šéfa zdravotnického výboru Rostislava Vyzuly, který jakékoli změkčování zákazu odmítá, se ale zákon projednat nestihne. "Bohužel jsou pevně předřazeny dva sociální body a není možné protikuřácký zákon ve středu ani začít. Nikdo neřekl, jak se to bude řešit. Klasika. V tichosti se odsune," rozčiluje se Vyzula.

Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka by se ale první květnovou středu mohla stihnout alespoň rozprava před hlasováním.

"Pozměňovacích návrhů je přes dvě stě, takže samotné hlasování o nich zabere několik hodin. Je tedy pravděpodobné, že se to toho čtvrtého nestihne kompletně projednat," přiznal Sklenák s tím, že nedovede odhadnout, na kdy by se hlasování mohlo posunout.

Dva sociální body týkající se důchodů mají podle něj přednost, protože je potřeba je schválit tak, aby změny mohly platit 1. srpna. Sklenák odmítá nařčení z toho, že jsou někteří poslanci zlobbovaní tabákovými firmami nebo restauracemi a hlasování schválně zdržují. "Určitě tu není koordinovaná snaha to odsunout. To vás mohu ubezpečit," řekl.

Ministr Němeček původně chtěl, aby zákon platil od letošního ledna. Pak mluvil o červenci. Posledním návrhem je účinnost od ledna příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy