reklama
 
 

Policie vyšetří, zda ochranka ČSSD nepřekračuje zákon

27. 5. 2009 18:20
Paroubkovi hlídači vyvedli odpůrce ČSSD z mítinku, napadl to aktivista Penc

Praha - "Zásahem" Paroubkovy ochranky proti účastníkům pondělního předvolebního mítinku ČSSD se bude muset zabývat policie.

Na pětičlennou ochranku lídra oranžových podal trestní oznámení aktivista a někdejší lídr zelených v Královéhradeckém kraji Stanislav Penc.

Penc se domnívá, že Paroubkovi hlídači spáchali hned dva trestné činy: omezování osobní svobody a výtržnictví.

Muži v tmavých brýlích, kteří po vajíčkových atacích hlídají Paroubkovo bezpečí, vyvedli z mítinku v Litoměřicích dva lidi převlečené za marťany a také staršího muže, který nadával socialistům do zlodějů.

Zastavte to, žádá Penc policii

"Ochranka nemá ani jako pořadatel demonstrace nebo mítinku pravomoc jakkoliv zasahovat nebo omezovat volný pohyb na veřejném prostranství. Tuto pravomoc má jen policie," stojí v Pencově trestním oznámení, které má redakce k dispozici.

Penc na základě fotografií v tisku taky tvrdí, že se ochranka dopustila trestného činu výtržnictví, když odváděla účastníky mítinku násilím.

"Vzhledem k tomu, že každý den Jiří Paroubek pořádá mítinky i v dalších městech, žádám policii, aby prostřednictvím kontaktu na Lidový dům zapůsobila tak, aby k podobnému skutku ze strany tzv. Paroubkovy ochranky nedocházelo," řekl policistům Penc.

ČSSD chce policejní ochranu

Ochranku si ČSSD pořídila poté, co na Jiřího Paroubka začala na mítincích létat vejce.

"Jde o nezbytné opatření, neboť máme signály, že pro příště by nemuselo zůstat u útoků vajíčky. Mohly by létat i kameny a tam už jde o zdraví," řekl novinářům šéf kampaně Karel Březina.

Socialisté popírají, že by ochranka zasahovala silou. Svýma očima pak popsal incident s odpůrcem Paroubka šéf PR oddělní Lidového domu Petr Dimun.

"Muž byl vyzván, aby své připomínky řekl všem do mikrofonu. To odmítl a když dál rušil a pokřikoval, došlo ke konfrontaci s účastníky mítinku. Nakonec zasáhli organizátoři, kteří zastoupili nepřítomnou policii, čímž ochránili vykřikujícího před možnou inzultací rozezlenými občany," řekl Novinkám.

ČSSD se posléze dopisem, který podepsali kromě předsedy i všichni místopředsedové, obrátili na premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Pecinu. Požádali je, aby jejich mítinkům poskytli ochranu.

autor: Kateřina Eliášová | 27. 5. 2009 18:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama