Plán: Pačes premiérem do nových voleb

Sabina Slonková, Petr Holub
16. 10. 2006 17:20
Praha - Vědec Václav Pačes v čele úřednického kabinetu vlády, jež by vládl do předčasných voleb. To je plán Hradu, pro který chce Václav Klaus získat parlamentní strany.
Mirek Topolánek s prezidentem Klausem.
Mirek Topolánek s prezidentem Klausem. | Foto: Ludvík Hradilek

O další vládě vyjednává prezident od pátku minulého týdne a dnes se sešel s vedením ODS. Řekl, že respektuje její názor uspořádat předčasné volby. "Hledáme dohodu politických stran na předčasných volbách," uvedl.

Výraznější posun v debatách se ale očekává až po komunálních a senátních volbách, jejichž výsledky do značné míry mohou podobu "hradního scénáře" ovlivnit.

Prezident konstatoval, že ne vždycky se s Paroubkovým kabinetem shodl, vztahy mezi Hradem a Strakovou akademií označil však za korektní.
Prezident konstatoval, že ne vždycky se s Paroubkovým kabinetem shodl, vztahy mezi Hradem a Strakovou akademií označil však za korektní. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Topolánek šéfem sněmovny?

Klaus dnes na Hradě odmítl diskutovat o jménech, jež by případnou úřednickou vládu mohly vést. Zdroje Aktuálně.cz však tvrdí, že jména existují.

"Zatím vše nasvědčuje, že prezidentův plán - Václav Pačes v čele přechodné vlády - je volba přijatelná i pro ODS. Pro Mirka Topolánka coby vítěze voleb by v takovém případě byla vhodná kompenzace například v podobě postu šéfa sněmovny," popsal scénář vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s prezidentovými plány.

Potvrdili je deníku Aktuálně.cz i zástupci Občanské demokratické strany. Shodují se rovněž v tom, že prezident v tuto chvíli absolutně vylučuje možnost, že by druhý pokus na sestavení vlády mohl dostat lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek.

"Na to prezident nepřistoupí. Rýsuje se to buď tak, že bude rozhovory vedoucí k sestavení vlády moderovat sám nebo pověří Topolánka, který navrhne za premiéra právě Václava Pačesa," uvedl jeden z členů vedení ODS.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Pačes: Musel bych to zvážit

Václav Klaus dnes odbyl otázky na jména v příští vládě tím, že se nejprve musí ukázat, zda jsou strany schopné se dohodnout na přechodné vládě do voleb.

"Takové jméno neexistuje...Je to na úplně jinou debatu," řekl prezident po setkání s představiteli ODS na otázku, kdo by mohl případnou úřednickou vládu vést.

Také předseda Akademie věd Václav Pačes tvrdí, že dosud žádnu oficiální nabídku nedostal. Současně ale předem nevylučuje, že by ji odmítl.

"Opravdu nic nevím. Dosud jsem o tom s žádným politikem nemluvil," sdělil Aktuálně.cz Václav Pačes. "Musel bych zvažovat, co by to znamenalo. V žádném případě bych ale nechtěl dělat politickým stranám kašpárka. To mě ani nenapadne."

Foto: Aktuálně.cz

Komunisté: Počkejme si po volbách

S přechodným kabinetem souhlasí ODS, lidovci i zelení. Naopak kategoricky je proti sociální demokracie, která chce zejména odvrátit hrozbu předčasných voleb, jež jsou z jejího pohledu nevýhodné. Předčasné volby a "Pačesův kabinet" tak do značné míry ovlivní komunisté.

Obě nejsilnější strany se je podle zjištění Aktuálně.cz snaží už několik týdnů dostat na svou stranu. Jistá si však doposud nemůže být ani sociální demokracie ani občanští demokraté. A komunisté veřejně říkají: počkejme si po volbách.

"Do voleb se o tom nemůže vážně mluvit, protože strany se budou v boji o senát a radnice vůči sobě vymezovat," upozorňuje místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Komunisté podle něho nemají žádný zvláštní důvod, aby úřednickou vládu podporovali. "Jedině kdyby opravdu hrozila velká koalice. Pak bychom zvažovali klady a nevýhody obou možností," vysvětluje Dolejš.

Jeho strana by v každém případě trvala na svých podmínkách: úřednická vláda by nesměla snižovat sociální dávky ani rozhodovat o amerických raketových základnách. KSČM také chce konzultovat složení nového kabinetu.

ČSSD: Hlavně ne předčasné volby

A ČSSD? Její politici zopakovali, že o přechodné úřednické vládě nechtějí ani slyšet.

"Dáváme přednost středolevé vládě, i když by byla nutná tolerance komunistů," říká místopředseda Zdeněk Škromach.

Podle něho se dá také jednat o velké koalici. "Je teď vlastně jedinou alternativou, když zelení a lidovci nechtějí podpořit žádnou vládu, kterou by tolerovali komunisté," dodává místopředseda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy