Modrá, ne zelená. Klaus v Cambridgi popíral oteplování

ČTK ČTK
10. 5. 2011 21:30
Politici na doktríně globálního oteplování trvají, veřejnost už názor mění, řekl
Václav Klaus vystoupil na další konferenci o klimatu. Na jeho postojích se nic nemění.
Václav Klaus vystoupil na další konferenci o klimatu. Na jeho postojích se nic nemění. | Foto: Ludvík Hradilek

Cambridge - Doktrína globálního oteplování žije nezávisle na výzkumu tohoto jevu a vyhovuje světovým politikům, kteří se v tomto směru spojili, přestože ve veřejnosti již nastává posun ke skeptičtějšímu pohledu. ČTK to řekl český prezident Václav Klaus, který se v úterý v Cambridgi v Británii zúčastnil konference věnované změně klimatu.

Podle Klause v prvním desetiletí 21. století nenastalo naprosto žádné oteplení.

Jeho vystoupení část publika přivítala silným potleskem, další měli výhrady.

V přednášce prohlásil, že stoupenci údajné oteplovací doktríny chtějí omezovat emise "direktivami a rozkazy vydávanými institucemi globální vlády". Podle něj toho ale nelze dosáhnout "bez ohrožení demokracie, nezávislosti zemí, lidské svobody, prosperity a šance likvidovat chudobu ve světě".

Klaus byl v Cambridgi na konferenci nazvané Věda a ekonomika klimatické změny, kterou uspořádala na Downing College nadace Howard Foundation.

Český prezident tam prohlásil, že ekonomové považují doktrínu globálního oteplování za velký nezdar vlád podkopávající trhy, svobodu a prosperitu. Ekonomové podle něj vědí, že existuje silný vztah mezi emisemi CO2 a ekonomickým růstem.

Ekonom Michael Grubb z britského vládního Výboru pro klimatickou změnu naopak prohlásil, že za 15 let západní země zbohatly a emise CO2 se s výjimkou Austrálie nezvýšily. ČTK později řekl, že ne všichni ekonomové si myslí, že globální oteplování a emise CO2 nejsou vážnou výzvou. Všichni jsme tržní ekonomové a věříme ve volné ceny a ničemu nepomáhá, když se mluví o hrozbách komunismu, poznamenal Grubb.

"Arogance s jakou tito panikáři a jejich souputníci chtějí potlačit trh a kontrolovat společnost a kontrolovat ceny, je něco, co znám dobře z minulosti," řekl předtím Klaus ve svém vystoupení a dodal, že z větší části žil za komunismu.

Klausova kniha o klimatu byla přeložena do několika jazyků.
Klausova kniha o klimatu byla přeložena do několika jazyků. | Foto: Aktuálně.cz

Fyzik Michael Lockwood v debatě Klausovi opáčil, že "politici by nám neměli říkat, jak se planeta otepluje". "Moudrý politik bude vědci naslouchat a nebude předpokládat, že vědec je nějaký ekologický válečník a má marxistické cíle. Já nemám naprosto žádné marxistické cíle... Když politik a ekonom říká lidem, kteří vědí víc, že emise nejsou problém a teploty neporostou, tak je to poněkud otravné. Nemůžete jen říct, že se něco nestane a ono se to nestane," řekl později Lockwood ČTK.

Podle Klause protagonisté údajné doktríny "dlouho hledali něco, co by lidi mohlo pořádně postrašit".

"Když bude teď pět let samý mráz, oni vesele budou říkat, že to je dočasný fenomén a stejně na globální oteplování dojde. Tohle se jim podařilo," poznamenal Klaus. S velkou radostí se tématu podle něj chopila i média, která "také potřebují strašidelné katastrofické historky, které by mohly mít na první stránce".

Po této doktríně prý s nadšením sáhli i politici. "Vypadají, že uvažují dlouhodobě a s nadhledem... Že to bude dneska něco stát, je jim jedno," míní český prezident.

Podle něj se ale situace vyrovnává a přibývá argumentů proti. Klaus soudí, že také nastává posun v názoru veřejnosti. Zatímco před pár lety se setkával při svých přednáškách s nepřátelskou reakcí, dnes tomu tak prý není. "Dnes viditelná většina publika tleská a ti, kdo jsou se mnou u předsednického stolu, se mračí," řekl prezident.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy