Lidé nechodí k lékařům. Za zdraví platí o třetinu víc

Petr Holub
23. 4. 2008 12:45
Na poplatcích zaplatili přes miliardu
Sázka na poplatky vyšla. Pacienti platí a nechodí.
Sázka na poplatky vyšla. Pacienti platí a nechodí. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na zdravotnických poplatcích se vybralo 1,032 miliardy korun, pojišťovny díky poplatkové regulaci ušetřily 2,619 miliardy.

Tak zní odhad ministerstva zdravotnictví, jak fungovaly poplatky v prvním čtvrtletí po svém zavedení.

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka mají poplatky přesně takový efekt, jaký reformátoři předpokládali. Nikomu přitom nebyl znemožněn přístup k potřebné zdravotní péči," doplnil ho tiskový mluvčí Tomáš Cikrt.

Nejvíc se ušetřilo na lécích

Ještě velkolepější jsou přitom odhady, o kolik poklesla poptávka po zdravotnických službách. Na pohotovosti, kde se platí poplatek 90 korun, přišlo proti loňsku v letošním prvním čtvrtletí o 45 procent pacientů méně.

Receptů se vydalo o čtyřicet procent méně. "Pokles u počtu balení je o něco menší, jde ale o srovnatelná čísla," upřesnil Julínkův náměstek Pavel Hroboň.

Právě v poplatcích za recept se vybralo nejvíc (456 milionů) a zároveň pojišťovny na lécích nejvíc ušetřily (1,75 miliardy, tedy pětinu čtvrtletních výdajů na léky).

Lékárníci: Nevydělali, ale jsou šťastní

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček označil čísla za důkaz, že lékárny na reformě nevydělaly: vybrané poplatky jen snížily ztrátu, kterou způsobil nižší obrat léků placených pojišťovnami a nižší marže u většiny medikamentů.

Přesto si prezident na reformu nestěžuje: "Objem prodeje v lékárnách se snížil, pacienti ale častěji o svém léčení přemýšlejí a ptají se lékárníků, jestli předepsané léky nejdou nahradit. Lékárníkům se tak vrací smysl jejich práce a to je důležitější, než jestli chudneme, nebo bohatneme," řekl novinářům Havlíček.

Obrat lékáren se však nemohl příliš snížit. Podle údajů společnosti IMS-Health vykázaly farmaceutické firmy v prvním čtvrtletí o dvě procenta vyšší příjmy než loni. Chybějící bezmála dvoumiliardovou částku tak museli doplatit přímo pacienti.

Za poplatky a léky tak domácnosti zaplatily v prvním čtvrtletí přímo o tři miliardy víc než před rokem. Jejich výdaje na zdravotnictví se tak zvyšují o víc než třetinu.

Praktici: Vydělali a pacientů ubylo

Druhou největší částku na poplatcích vybrali ambulantní lékaři, celkem 420 milionů korun. Úspora pojišťoven je nižší (144 milionů), protože se šetří jen u ambulantních specialistů.

Praktičtí lékaři jsou placeni podle počtu zapsaných pacientů a jejich počet se pochopitelně nesnížil.

Počet návštěv u specialistů se snížil o 28 procent, pětinový pokles odhaduje u praktických lékařů jejich místopředseda Jan Jelínek.

Zvýšili jsme kvalitu péče tím, že máme na pacienty víc času, nezabíjíme je zbytečně předepsanými léky," popsal Jelínek pozitivní změnu pro občany.

Jelínek připouští jen výjimečné případy, kde poplatky zabránily pacientům navštívit lékaře.

Jeden můj pacient odmítá poplatky z principu. Stěžuje si, že ho vláda odřízla od zdravotní péče a že mu už zbývá jen čekat na smrt. Má ale dost peněz, aby v restauraci Na staré faře na Hanspaulce vykouřil denně tři krabičky cigaret," popsal obtížného klienta Jelínek.

O mnoho méně než ambulantní lékaři vybrali na poplatcích v nemocnicích (126 milionů), pojišťovnám však ušetřili pětkrát víc (725 milionů). 

Julínek: Rušení poplatků je populismus

Výsledky prvního čtvrtletí jsou podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka dost přesvědčivé, aby bylo možné odmítnout požadavky KDU-ČSL a Strany zelených na jejich omezení. Například by neměly platit děti do osmnácti let a poplatky by neměli vybírat praktičtí lékaři.

Julínek tyto návrhy odmítl zcela rezolutně: "U lidovců a zelených je to populismus. Nejde jim o to, aby ulevili českým pacientům, není to projevem sociálního cítění," řekl ministr.

Přesto chystá ministr analýzy, který by kritikům z menších koaličních stran vysvětlil, co znamenají jednotlivé poplatky finančně a technicky a jestli mohou nějakou sociální skupinu ohrozit. Schůzka se uskuteční až v polovině května.

Rath: Není se čím chlubit

Údaje o poklesu návštěv u lékaře napadl předseda zdravotního výboru sněmovny David Rath (ČSSD): "Není se čím chlubit. Tak vysoký pokles návštěv ukazuje, že k lékaři nechodili ani ti pacienti, kteří to opravdu potřebovali."

Rath dosud nezná případ, kdy se nemocný nedostavil k lékaři kvůli poplatkům a pak na to doplatil. "Když se o tom v médiích nepíše, tak to ještě neznamená, že se to nestalo," upozornil.

Nejvíc ohroženi jsou podle něho lidé s cukrovkou a vyšším tlakem. Ti mohou návštěvy odkládat, důsledky se dostaví až za několik měsíců, či let.

U náměstků spokojenost

Julínkovi lidé však upozorňují, že pokles z prvního čtvrtletí se nebude v dalších měsících opakovat. "První čtvrtletí není určující pro celý rok. Teď nemůžeme říct, jestli předepsané recepty a návštěvy poklesnou za celý rok o třetinu, nebo o čtvrtinu," vysvětlil náměstek Hroboň.

"Předpovídali jsme pokles o desetinu. Teď vidíme, že odhad se dá reálně uskutečnit a že efekt zřejmě bude o něco větší," doplnil ho další Julínkův náměstek Marek Šnajdr.      

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy