Kvůli uhlí se vyvlastňovat nebude, rozhodli poslanci

Jakub Novák
19. 12. 2012 15:18
Obce by měly být na nějaký čas uchráněny před těžbou, poslanci přehlasovali Klausovo veto

Praha - Lidé žijící v oblastech ležících nad ložisky uhlí a dalších nerostných surovin můžou - alespoň pro nějaký čas - spát klidně.

Poslanci totiž ve středu po bouřlivé diskusi přehlasovali prezidentské veto takzvané "malé novely" horního zákona.

Došlo tak k vyškrtnutí dvou odstavců, v jehož důsledku stát přijde o možnost vyvlastnit pozemky a nemovitosti za účelem těžby.

Podle Václava Klause se stát zrušením možnosti vyvlastnění v "malé novele" zbavuje "legálního nástroje pro přístup ke svému vlastnictví", a připravuje se tak o jeden z nástrojů své energetické politiky.

Prezident také argumentoval tvrzením, že nástroj vyvlastnění je obsažen v řadě jiných zákonů a že je obsažen i v legislativách našich sousedů - Německa, Rakouska či Slovenska.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček.
Starosta Litvínova Milan Šťovíček. | Foto: Ludvík Hradilek

Jedním z hlavních zastánců novely je starosta Litvínova Milan Šťovíček. "Mohu vás ujistit, že obyvatelé ohrožených obcí nejsou žádnými spekulanty, pouze chrání své domovy," řekl před poslanci.

Litvínov by se po prolomení limitů dostal až na samý okraj těžební jámy.

"Ministr Martin Kuba samozřejmě připravuje velkou novelu horního zákona, kde je to o nějaké diskusi, o tom, za jakých podmínek by k případnému vyvlastňování mělo dojít. Já říkám - pouze v prokázaném veřejném zájmu, ne pro soukromé společnosti, tak jak to je, a rozhodně ne v zastavěných částech obcí. Nemůžu se smířit s tím, že by se kvůli uhlí měly bourat další obce," řekl Šťovíček pro Aktuálně.cz.

Ministr Kuba upozornil na některé nedostatky současné legislativy; jde například o to, že mezi nerostnými surovinami, které mohou být za současných podmínek důvodem k vyvlastnění, jsou i takové, které nejsou pro Česko strategicky důležité.

Dlouhé čekání na velkou novelu

Podporu návrhu slíbili ústy svého šéfa Radka Johna i poslanci Věcí veřejných.

Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Reuters

Klausovo rozhodnutí naopak brání mimo jiné Jiří Paroubek. "Nerostné bohatství je majetkem nás všech, proto potřebuje určitou ochranu - nemají o nich rozhodovat majitelé pozemků," řekl na plénu sněmovny.

Zachování současného stavu hájil před poslanci také třeba Václav Klučka (ČSSD) - schválení této novely podle svých slov považuje za zbytečné, zejména s ohledem na připravovanou "velkou novelu" horního zákona, která je v současnosti v přípravě.

Proti novele vystoupili také severočeští poslanci Jaroslav Foldyna či Josef Tancoš - především s ohledem na "sociální dopady na tento těžce zkoušený region", které by schválení této novely mělo.

Bývalý ústecký primátor Jan Kubata výstupy některých svých kolegů mírnil - a to především odkazem na chystanou velkou novelu horního zákona.

"Pro mě je absolutní zárukou, když mi předseda vlády a ministr průmyslu a obchodu jasně deklarují a předloží věcný záměr velké novely horního zákona, ke kterému tato vláda našla odvahu po pětadvaceti letech od schválení současného komunistického a bezohledného zákona," řekl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy