Třetina evropských programů je ohrožena, přiznal Nečas

Domácí Domácí
15. 3. 2012 16:09
Premiér zároveň potvrdil, že Brusel pozastavil Česku platby z Evropské unie

Praha - Premiér Petr Nečas oficiálně potvrdil, že Brusel pozastavil Česku platby z Evropské unie a zároveň připustil, že v ohrožení je zhruba jedna třetina všech operačních programů v rámci celé EU.

Při čtvrtečních sněmovních interpelacích prohlásil, že tyto problémy způsobil špatně nastavený systém, který jeho vláda zdědila.

Aktuálně.cz už ve středu přišlo s informací, že Evropská komise Čechy varovala; hodlá od července zastavit čerpání všech dotací.

Vážnost situace podtrhuje pražská návštěva eurokomisaře Johannese Hahna.

Politik odpovědný za dotace dorazí do Prahy příští čtvrtek, aby domluvil další postup. Na dotaz Aktuálně.cz to potvrdil jeho mluvčí Ton van Lierop.

"Ano, bude jednat s řadou členů vlády, a to včetně mě," podotkl Nečas.

Nečasův kabinet čelí kritice i ze strany opozice. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve čtvrtek prohlásil, že pozastavení plateb je nejen ostuda, ale také vážný problém pro ekonomiku celé země.

Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

"Může to způsobit vážné problémy letošnímu státnímu rozpočtu. Vláda si naplánovala, že letos vyčerpá z fondů EU více než 100 miliard korun. Vzhledem k tomu, že už loni byl problém s čerpáním, tak jakékoliv pozastavení zpětného proplácení znamená vážný problém pro ministerstvo financí," dodal Sobotka.

ČSSD podle něj očekává, že kvůli problémům s čerpáním fondů bude muset vláda přijít s dalšími úspornými opatřeními.

"Jsem přesvědčen, že podvodem 21. století je způsob, jak se v této zemi čerpají evropské fondy. Tady se čerpají obrovské prostředky bez kontroly, zároveň je o tom minimum informací a nikdo o tom nechce mluvit," podotkl místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

Nečas reagoval slovy, že odpovědnost nese sociální demokracie a zejména její současný předseda Sobotka. Zdůvodnil to tak, že za vlády ČSSD v letech 2005 a 2006, kdy byl Sobotka ministrem financí, vznikl auditní systém, vůči kterému má nyní Evropská komise výhrady. "Tak už si konečně sáhněte do svědomí," vyzval Nečas sociální demokraty.

Česku jde o stovky miliard

Eurokomisař Hahn, který volal Petru Nečasovi už minulé úterý, přiveze příští týden do Prahy dva dokumenty.

Prvním z nich bude kritický audit, kterým Evropská komise hodnotí české čerpání v uplynulých letech. Komisař také předloží premiérovi návrh, jak upravit český dotační systém, aby čerpání mohlo pokračovat.

Komisař Hahn fakticky nabízí pomocnou ruku, která může Českou republiku zachránit před nejhorším.

Z celkového přídělu 800 miliard korun na léta 2007 až 2013 už Češi za evropské projekty utratili 570 miliard. Brusel ale proplatil zatím jen 130 miliard.

Hlavním důvodem je fakt, že kvůli nepořádkům při stavbě dálnic a čistíren odpadních vod, případně podpoře vzdělávání či podnikání, byly zastaveny některé dotační programy.

K tomu přistoupil loni na podzim větší problém, protože Evropský účetní dvůr kritizoval úroveň kontroly v České republice.

 

Právě se děje

před 11 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy