Koalice ODS, TOP 09 a VV končí, shodli se předsedové

Jan Němec Jan Němec
22. 4. 2012 20:18
Formálně se koalice rozpustí na K9 v úterý
Konec "velké trojky"
Konec "velké trojky" | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní koalice stran ODS, TOP 09 a Věcí veřejných končí. Shodli se na tom předsedové všech tří stran na schůzce v Kramářově vile.

"Předsedové navrhnou svým stranám ukončit koaliční smlouvu k pátku 27. dubna 2012," oznámil za všechny tři předsedy koaličních stran premiér Petr Nečas.

Zároveň se ale podle Nečase dohodli i na tom, že ve sněmovně poslanci těchto stran podpoří vše, co bylo až do této chvíle koaličně dohodnuto. Pod hrozbou předčasných voleb se přitom koalice shodla i na úsporných opatřeních na léta 2013 a 2014.

Při krátkém prohlášení po skončeném jednání nedostali novináři prostor na otázky.

"Jednání bylo velmi věcné, rychle jsme se dohodli," komentoval to po skončení pro Aktuálně.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

John: Koalici rozbíjí Nečas

Jasné je jen jedno: zatímco ODS a TOP 09 usilovaly o ukončení koalice s Věcmi veřejnými a nijak se tím netajily, Věci veřejné - tedy Bártovo křídlo v čele s předsedou Radkem Johnem - k tomu bylo dotlačeno okolnostmi, zejména odštěpením tzv. "platformy Karolíny Peake".

Už před jednáním v Kramářově vile ostatně John prohlásil, že "tím, kdo rozbíjí vládu a učinil k tomu všechny kroky, nejsou Věci veřejné, ale pan premiér".

V úterý se sejde - a jak premiér podotkl "formálně sejde" - K9, aby oficiálně ukončila dosavadní vládní koalici.

Podstatnější než dnešní schůzka bude pondělní jednání mezi premiérem Nečasem a Karolínou Peake, která má právě do pondělka jasně premiérovi říct, že má dostatek poslanců na nový klub, který by nadále držel Nečasovu vládu.

Jisté to v tuto chvíli není.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na otázku našeho deníku, zda věří, že Peake dost poslanců sežene a současná vláda tak bude moci pokračovat, jen lakonicky poznamenal: "Nejsem prorokem."

Peake má ještě několik hodin čas

Během neděle Peake několikrát připustila, že zatím 10 poslanců na vznik nového klubu nemá.

Dodala, že konečným termínem nemusí být právě pondělí, ale den, na který by opozice případně vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Premiér Nečas ale několikrát zopakoval, že jasno musí být v pondělí, jinak by se měly rozpuštěním sněmovny urychleně vyvolat předčasné volby.

Peake má v tuto chvíli jasných 8 poslanců poté, co se k ní po delším váhání přidal i Radim Vysloužil, který byl dlouho považován za loajálního vůči Vítu Bártovi.

V tuto chvíli se ještě čeká minimálně na rozhodnutí poslance Otto Chaloupky, který byl minulý týden v cizině a prozatím s médii nekomunikuje. Vláda má také příslib podpory od poslance VV Milana Šťovíčka, který ale slíbil jen svůj hlas pro kabinet, nikoliv přestup do nového klubu. Premiér Nečas ale prohlásil, že chce jasnou "institucionální" podporu v podobě poslaneckého klubu.

Nezařazený poslanec Michal Doktor, o jehož účasti v nově vzniklém uskupení kolem Karolíny Peake se spekulovalo, naopak už v pátek odmítl podílet se na formování nové strany kolem Peake.

Právě dohoda, že i Johnovy Věci veřejné ve sněmovně podpoří dosud koaličně dohodnuté návrhy, naznačuje, že premiér Nečas počítá s pokračováním současné vlády nebo si minimálně vytváří pojistku pro případ, že by pokračovala a sněmovna se ve středu nakonec nerozpustila.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy