Kdo s kým bude sedět? Pro poslance Zemka není místo

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 6. 2010 22:50
Podívejte se, kde budou na ustavující schůzi sněmovny sedět poslanci
Oficiální zasedací pořádek ustavující schůze sněmovny 22. června 2010
Oficiální zasedací pořádek ustavující schůze sněmovny 22. června 2010 | Foto: Kancelář Poslanecké sněmovny ČR

Praha - Šéf Věcí veřejných Radek John v první řadě, expředseda ČSSD Jiří Paroubek po boku středočeského hejtmana Davida Ratha až v zadní lavici.

Tak bude vypadat zasedací pořádek ustavující schůze Poslanecké sněmovny, která se sejde v úterý od 14:00. Konkrétní místa určí jednotlivým poslancům abeceda.

Někteří poslanci tak budou muset snést společnost politických protivníků: Vít Bárta z Věcí veřejných se posadí vedle sociálního demokrata Jana Babora, Petr Gazdík z TOP 09 usedne vedle komunisty Miroslava Grebeníčka.

A díky jménu vedle sebe budou sedět i Boris Šťastný a Marek Šnajdr - oba sice z ODS, ale rivalové v boji o křeslo ministra zdravotnictví.

Poněkud "plonkový" zůstává díky svému jménu z konce abecedy poslanec Václav Zemek (ČSSD), který se ocitl mimo zasedací schéma. Podle kanceláře sněmovny se prozatím posadí někam mezi poslance, zřejmě na místo zatím rezervované pro svolavatelku schůze Miroslavu Němcovou z ODS. Až poslanci zvolí svého předsedu, zbude regulérní místo i pro poslance Zemka.

Přesedat!

Němcová zřejmě ani nebude muset opustit křeslo v čele poslanců. V pondělí se totiž strany "trojkoalice" dohodly, že post předsedy patří ODS a Petr Nečas v úterý na klubu poslanců za občanské demokraty navrhne právě čerstvou 1. místopředsedkyni strany.

Foto: Ondřej Besperát

Abecední zasedací pořádek tak dlouho nevydrží: poté, co poslanci ustaví orgány sněmovny, nastanou "škatulata hejbejte se" a zákonodárci se podle politické příslušnosti seskupí do klubů.

Ještě předtím ale musí všichni složit slib do rukou svolavatelky schůze a sama Němcová ho jako první složí před nastoupenou sněmovnou.

Dívčí válka?

Pak dolní komora zřejmě vykročí k historické nadvládě žen ve vedení: jako místopředsedkyně bude Němcové asistovat Kateřina Klasnová z Věcí veřejných (její nominaci už VV provedly) a zřejmě i Vlasta Parkanová za TOP 09 (klub o tom rozhodne v úterý).

Jediným mužem v čele poslanců by pak byl Lubomír Zaorálek, pokud ho ČSSD nominuje na místopředsednickou funkci.

Nová sněmovna má také podle dohod zredukovat počet výborů, podvýborů, stálých komisí a delegací - z 91 orgánů minulé sněmovny jich má zůstat 66.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy