Kdo s kým bude sedět? Pro poslance Zemka není místo

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 6. 2010 22:50
Podívejte se, kde budou na ustavující schůzi sněmovny sedět poslanci
Oficiální zasedací pořádek ustavující schůze sněmovny 22. června 2010
Oficiální zasedací pořádek ustavující schůze sněmovny 22. června 2010 | Foto: Kancelář Poslanecké sněmovny ČR

Praha - Šéf Věcí veřejných Radek John v první řadě, expředseda ČSSD Jiří Paroubek po boku středočeského hejtmana Davida Ratha až v zadní lavici.

Tak bude vypadat zasedací pořádek ustavující schůze Poslanecké sněmovny, která se sejde v úterý od 14:00. Konkrétní místa určí jednotlivým poslancům abeceda.

Někteří poslanci tak budou muset snést společnost politických protivníků: Vít Bárta z Věcí veřejných se posadí vedle sociálního demokrata Jana Babora, Petr Gazdík z TOP 09 usedne vedle komunisty Miroslava Grebeníčka.

A díky jménu vedle sebe budou sedět i Boris Šťastný a Marek Šnajdr - oba sice z ODS, ale rivalové v boji o křeslo ministra zdravotnictví.

Poněkud "plonkový" zůstává díky svému jménu z konce abecedy poslanec Václav Zemek (ČSSD), který se ocitl mimo zasedací schéma. Podle kanceláře sněmovny se prozatím posadí někam mezi poslance, zřejmě na místo zatím rezervované pro svolavatelku schůze Miroslavu Němcovou z ODS. Až poslanci zvolí svého předsedu, zbude regulérní místo i pro poslance Zemka.

Přesedat!

Němcová zřejmě ani nebude muset opustit křeslo v čele poslanců. V pondělí se totiž strany "trojkoalice" dohodly, že post předsedy patří ODS a Petr Nečas v úterý na klubu poslanců za občanské demokraty navrhne právě čerstvou 1. místopředsedkyni strany.

Foto: Ondřej Besperát

Abecední zasedací pořádek tak dlouho nevydrží: poté, co poslanci ustaví orgány sněmovny, nastanou "škatulata hejbejte se" a zákonodárci se podle politické příslušnosti seskupí do klubů.

Ještě předtím ale musí všichni složit slib do rukou svolavatelky schůze a sama Němcová ho jako první složí před nastoupenou sněmovnou.

Dívčí válka?

Pak dolní komora zřejmě vykročí k historické nadvládě žen ve vedení: jako místopředsedkyně bude Němcové asistovat Kateřina Klasnová z Věcí veřejných (její nominaci už VV provedly) a zřejmě i Vlasta Parkanová za TOP 09 (klub o tom rozhodne v úterý).

Jediným mužem v čele poslanců by pak byl Lubomír Zaorálek, pokud ho ČSSD nominuje na místopředsednickou funkci.

Nová sněmovna má také podle dohod zredukovat počet výborů, podvýborů, stálých komisí a delegací - z 91 orgánů minulé sněmovny jich má zůstat 66.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy