Julínek ve sněmovně prohrál bitvu, ale ne válku

Martina Macková, Kateřina Eliášová
20. 12. 2008 10:05
Poslanci ČSSD prosadili kompletní zrušení poplatků ve zdravotnictví
Tomáš Julínek
Tomáš Julínek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vládní koalice - a zejména ministr zdravotnictví Tomáš Julínek - utrpěla v pátek pozdě večer drtivou porážku. Opozice ve sněmovně prosadila naprosté zrušení zdravotnických poplatků. Tedy oněch třiceti korun za návštěvu lékaře, položku na receptu či dalších peněz za hospitalizaci v nemocnici.

I když jde o jednu z hlavních opor zamýšlené reformy zdravotnictví, kterou se snaží prosadit Tomáš Julínek a zjevně tedy jde o jeho zásadní prohru, ministr nevidí důvod, proč by měl rezignovat. Věří, že Senát, který pravice ovládá, vrátí návrh poslancům zpátky. A poplatky budou existovat dál, byť s úpravami.

Přečtěte si, jak v pátek v noci před odchodem ze sněmovny reagoval na otázky novinářů. Některé položily zpravodajky Aktuálně.cz; na původní rozhovor, o nějž redakce usilovala, neměl ministr čas.

Nemáte teď v úmyslu rezignovat na svoji funkci?

Ne, měl bych ještě tuto misi dokončit. Říkal jsem navíc, že zdravotnictví teď bude určitě potřebovat krizového manažera. A kde by vzali jiného než Julínka? (smích)

Poplatky odmítá veřejnost, zavrhla je sněmovna, proti se de facto postavili i někteří vládní poslanci tím, že se zdrželi hlasování či opustili jednací sál. Máte i přesto chuť pokračovat?

Vždycky mám chuť porvat se s problémem. A budu to dělat tak dlouho, dokud budu vědět, že to má smysl. Zatím bojuju.

Cítíte podporu premiéra?

Tu snad cítíte i vy.

Čili neberete úplné zrušení zdravotnických poplatků jako totální prohru?

Vidím to jako příležitost. Byl vytvořen prostor pro to, aby vznikl rozumný návrh, jak budou poplatky dál vypadat. Koaliční návrh, který do sněmovny vrátí senátoři, a na kterém bychom se shodli tak, aby to nenarušilo fungování českého zdravotnictví.

Ve sněmovně totiž ve skutečnosti hrozilo, že se odsouhlasí poměrně šílené pozměňovací návrhy. Čili fakticky lze říct, že situace je svým způsobem lepší a nadějnější proto, abychom udrželi nějaký rozum ve zdravotnictví.

Zároveň je třeba říct, že kdyby nechyběli nějací poslanci za ODS, mohlo to dopadnout ještě jinak. Plán ČSSD by ztroskotal. To, že nebyli chybějící poslanci vypárováni opozicí, nebylo fér.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
ČSSD slaví vítězství, zcela zrušila zdravotní poplatky

Sám jste ale před hlasováním říkal, že pokud návrh ČSSD zrušit poplatky projde i díky hlasům z vládní koalice, mělo by okamžitě následovat jednání, co s koalicí dál. Zda má či nemá fungovat. Už si to nemyslíte?

Těch událostí, které vedou k úvahám o koalici a taktice, jak pokračovat dál, bylo dneska víc. Byly to i mise v Afghánistánu. Je to problém ztráty určitých hlasů ve sněmovně...

Foto: Reuters
Čtěte více:
Premiér se stydí, poslanci řekli ne vojenským misím v zahraničí

A vy si tedy myslíte, že je šance, aby vláda měla ve sněmovně dost hlasů na prosazení vašich návrhů, až se poplatky vrátí ze Senátu?

Měsíc je dost dlouhá doba. Jde o to, zda bude vůle se domluvit.

A domluvíte se i s opozicí?

Dosavadní chabé pokusy o domluvu ukázaly, že tady o žádnou domluvu ze strany ČSSD nejde. Oni se o nic nesnaží a hrají jen politickou hru.

Byl to nejčernější den ve Vaší ministerské kariéře?

Ale starou belu... Nejsem pesimista.

A jak byste to tedy označil?

Jako konec práce v tomto roku. Budu v klidu odpočívat. Budu přemýšlet a při chladné hlavě mě napadne plno nových řešení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 1 hodinou

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy