Falešné podpisy ať vysvětlí Škárka, kontrují VV

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 4. 2011 10:34
Na některých loňských sponzorských smlouvách Věcí veřejných jsou údajně padělané podpisy
Jaroslav Škárka
Jaroslav Škárka | Foto: Jan Langer

Praha - Informace o údajně falešných podpisech na některých loňských sponzorských smlouvách jsou pro Věci veřejné nepřijatelné a měl by je vysvětlit vyloučený poslanec Jaroslav Škárka.

"Ten za ně nesl jako výkonný místopředseda zodpovědnost," uvedly VV v pondělní tiskové zprávě.

Týdeník Respekt v pondělním vydání napsal, že podpisy na mnoha smlouvách jako Škárkovy vypadají, ale je zřejmé, že je někdo zfalšoval.

Škárka byl podle VV odpovědný za obsah a správnost výroční finanční zprávy strany, která smlouvy zahrnuje. "Je zarážející, že pochybnosti o pravosti svého vlastního podpisu na některých dokumentech přiložených k výroční zprávě vyslovil až poté, co byl osloven redaktory Respektu," uvedl mluvčí VV Jakub Žižka.

Bývalý výkonný místopředseda VV podepisoval podle něho finanční zprávu jako celek 30. března, potom ji strana odevzdala do sněmovny. "Z těchto důvodů jsme přesvědčeni, že právě Jaroslav Škárka by měl být tím, kdo by měl skutečnosti uvedené v týdeníku Respekt objasnit a adekvátně vysvětlit," dodal Žižka.

Škárka při prohlížení některých dokumentů Respektu řekl, že "tohle nevypadá na můj podpis". Pravost části podpisů zpochybnila v týdeníku rovněž soudní znalkyně a inspektorka v oboru grafologie Anna Grabowská.

Mezi smlouvami se zfalšovaným podpisem jsou podle Respektu například i dva půlmilionové dary od poslance VV Michala Babáka.

Škárku VV vyloučily potom, co obvinil neformálního stranického šéfa Víta Bártu z uplácení některých poslanců za loajalitu. Se stejným tvrzením přišla také někdejší předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí. Škárka dostal 170 000 korun, Kočí půl milionu. Bárta tvrdí, že šlo o půjčky. Skandál s uplácením stál u zrodu nynější vládní krize.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Metro loni kvůli covidu přepravilo jen 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie nemoci covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK). Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

"Při zahrnutí přestupu do jedné jízdy vykonali cestující metrem v říjnu 2020 zhruba 680 000 cest za den, bez přestupů asi 828 000 cest, tedy o asi 44 procenta méně než ve stejném období o rok dříve. Rozsah provozu byl ve stejný okamžik omezen o asi devět procent," píše se v dokumentu.

Z celkového počtu cestujících v pražské integrované dopravě jich metro využilo přes 31,4 procenta. Soupravy metra loni najezdily 56,66 milionu kilometrů, přičemž předloni to bylo 60,894 milionu kilometrů. Ve špičce bylo v provozu v průměru 90 souprav, což je meziročně o 13 méně. Nejvíc souprav vyjelo na linku C, která měla rovněž nejkratší intervaly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy