Eurokomisař Špidla končí, vláda vysílá Štefana Füleho

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
10. 11. 2009 13:35
Hledání českého zástupce v Evropské komisi se vleklo týdny
Štefan Füle. Nejprve pracoval za Čechy pro NATO, teď má směřovat do Bruselu.
Štefan Füle. Nejprve pracoval za Čechy pro NATO, teď má směřovat do Bruselu. | Foto: Ludvík Hradilek

* Doplnili jsme prohlášení Štefana Füleho * Ve článku též najdete čerstvou reakci Vladimíra Špidly

Praha - Novým českým eurokomisařem bude dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Zdlouhavé vyjednávání politiků o jménu, které kabinet navrhne předsedovi EK José Manuelu Barrosovi do jeho týmu, tak skončilo podle vzoru: Když se dva hádají, třetí se směje.

Z půtek nevyšel vítězně ani kandidát ODS (exministr Alexandr Vondra), ani kandidát ČSSD (stávající eurokomisař Vladimír Špidla). A nakonec to není ani jméno, které prosazoval premiér Jan Fischer (guvernér ČNB Zdeněk Tůma).

"Na dnešní vládě jsme projednávali jen dvě jména," řekl novinářům premiér Jan Fischer. "Vláda se nakonec shodla na tom, abych zítra předložil sněmovnímu výboru návrh na pana ministra Füleho," dodal s tím, že kabinet rozhodl na základě politické dohody ČSSD a ODS.

Rozhodla noc

O tom, koho vyšle Česká republika do Evropské komise, jednali lídři politických stran v pondělí do pozdních nočních hodin. Jednalo se ještě ráno - noční debata totiž výsledek nepřinesla.

Zelení jako první přiznali, že jejich kandidát nemá šanci a nabídli sociální demokracii cenné hlasy pro Vladimíra Špidlu. Jiří Paroubek ale odmítl s tím, že v noci dohodl Füleho nominaci.

"Sociální demokraté pustili své dva kandidáty. Vladimíra Špidlu, který získal na minulém hlasování osm hlasů, pustili. Pustili i Jana Švejnara, o kterém říkali, že je jejich kandidát číslo dvě. Dohodli se s ODS na kandidátovi, o kterém jsou přesvědčeni, že nikomu neublíží, že je nijak neohrozí, že je takový šedý," komentoval Füleho nominaci zelený poslanec Martin Bursík.

V uplynulých týdnech bylo ve hře více jmen, spekulovalo se například o exministrovi Vladimíru Dlouhém, ministru životního prostředí Ladislavu Míkovi či dokonce o úřednickém premiérovi Fischerovi. Ten byl nejprve svolný do Bruselu odejít, posléze však řekl, že přednost má česká politická scéna.

Füle půjde do Bruselu na celých pět let. Fischer na dotaz Aktuálně.cz řekl, že panuje dohoda nejsilnější stran, že se nebudou po volbách snažit rozhodnutí změnit. "To ostatně ani není zvykem, měnit komisaře," řekl premiér. "Počítám s tím, že obsazujeme tuto pozici seriozně. Tedy na celé období příští komise."

Je to pro mě ctí. Mám silný mandát

První reakce budoucího eurokomisaře jsou spíše opatrné. "Vzhledem k tomu, že to není tak dlouho, co jsem se to dozvěděl, tak je to něco s čím se vyrovnávám. V každém případě jde o novou výzvu," komentoval svou volbu během narychlo svolané tiskové konference.

O shodě politických stran se podle vlastních slov dozvěděl ráno, o podpoře svých kolegů z vlády dokonce až na jejím jednání. Sám se zdržel hlasování.

Jak samotné hlasování probíhalo nechtěl s ohledem na jeho uzavřenost komentovat. "Odcházel jsem se silným mandátem," řekl pouze.

V oficiálním prohlášení napsal, že je pro něj nominace ctí. "Jsem velmi rád, že se po dlouhém a obtížném hledání kandidáta na českého zástupce v Evropské komisi podařilo přece jen dosáhnout shody. Nesmírně si vážím této důvěry i silného mandátu, jehož se mi tím dostalo, a budu-li ve své funkci potvrzen, budu k ní přistupovat s maximální zodpovědností."

Špidla: Rozhodnutí beru. Ale tu práci jsem měl rád

Vladimír Špidla. Že končí, přijal jako skutečný diplomat.
Vladimír Špidla. Že končí, přijal jako skutečný diplomat. | Foto: Ludvík Hradilek

Krátce po oznámení vlády dorazila do redakce Aktuálně.cz i reakce - nyní již dosluhujícího - eurokomisaře Špidly.

Napsal, že rozhodnutí vlády akceptuje a věří, že Füle má všechny předpoklady v Bruselu obstát. "Bylo pro mě velkou ctí moci posledních pět let pracovat ve prospěch Evropanů... Zároveň mohu říci, že jsem to dělal skutečně rád," napsal Špidla.

Doplnil, že je kdykoli připraven se s Fülem podělit o své zkušenosti.

Foto: Simona Holecová
Dokument:
Prohlášení Vladimíra Špidly k rozhodnutí vlády

Topolánek: Není to vítězství nikoho

"Pro žádnou stranu to není vítězství," komentoval Füleho nominaci šéf ODS Topolánek. Vysvětlil, proč s ní nakonec souhlasil i přesto, že mu vadí Füleho komunistická minulost.

Foto: Jan Langer

"Principielně jsme odmítli volbu kandidáta, který by mohl získat při hlasování vlády jen těsnou nadpoloviční většinu. Taková bojová volba by znovu přispívala jen k rozdělování a další destabilizaci politické scény," uvedl na adresu současného komisaře Špidly, pro nějž byli ochotni hlasovat zelení.

Topolánek potvrdil, že náhradu za Füleho bude hledat ODS. "Dohoda o jeho nominaci na funkci eurokomisaře za Českou republiku zahrnuje zároveň ujednání o tom, že ODS bude nominovat na jeho uvolněné místo ve vládě svého kandidáta a ČSSD nominuje svého kandidáta na funkci předsedy legislativní rady vlády jako dalšího člena kabinetu Jana Fischera," dodal Topolánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 2 hodinami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy