Dva Američané a Švýcar chtějí na Hrad. Občanství neřeší

Martina Machová Jan Němec Martina Machová, Jan Němec, Tereza Šídlová
19. 5. 2012 13:40
Jediným korektním řešením by bylo vzdát se druhého občanství, tvrdí politolog Lebeda
"Souboj Američanů"
"Souboj Američanů" | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nad prezidentskou volbou se vznáší další otazník: může být českým prezidentem Američan či Švýcar?

Někteří z kandidátů totiž mají dvojí občanství. Jiří Dienstbier a Jan Švejnar americké a Karel Schwarzenberg švýcarské.

V ČSSD si dokonce část straníků dělala legraci, že než Švejnar odmítl kandidovat za ČSSD, šlo v boji o kandidaturu o "souboj dvou Američanů ".

"Ve chvíli, kdy máme institut dvojího občanství, tak formální podmínky pro volitelnost splňují. Ale je absurdní situace, aby hlava státu měla ještě jiné než české občanství. Nejedná se o nízké národovecké pudy, ale mluvíme o hlavě státu," upozorňuje politolog Tomáš Lebeda z Olomoucké univerzity.

Lebeda: Korektní je vzdát se druhého občanství

Politoložka Vladimíra Dvořáková z pražské VŠE je mírnější: "Když to není v Ústavě, nepovažuji to za zas tak velký a zásadní problém."

Věc vidí spíše prakticky: "Ale samozřejmě hrozí, že to konkurence vytáhne během předvolební kampaně. Bude záležet na tom, jak se s tím jednotliví kandidáti vyrovnají a jak vysvětlí případný konflikt zájmů."

Jeden možný konflikt zájmů nabízí její kolega Lebeda: "Prezident mimo jiné ratifikuje mezinárodní smlouvy a je divné, aby ratifikoval smlouvu třeba se státem, jehož je také občanem."

A uzavírá: "Jediné korektní řešení by podle mně bylo vzdát se druhého občanství."

Schwarzenberg: Vidím to jinak

Foto: Ludvík Hradilek

O tom ale uvažuje zatím jen jeden z kandidátů - Jiří Dienstbier.

Naproti tomu předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg na tom, že by jako případný český prezident byl zároveň i Švýcarem, nevidí nic špatného a nemyslí si, že by se musel vzdávat druhého občanství.

"Nesdílím tento názor," řekl Aktuálně.cz Karel Schwarzenberg.

A dodal: "Ostatně nesčetní, často největší vlastenci museli z naší země odejít, aby si zachránili život a svobodu. Pochopitelně vzhledem k beznadějnosti, ve které se ocitli, někteří přijali občanství státu, kde se nacházeli. Za to je trestáme, kde můžeme."

Dienstbier: České je pro mě víc

Další z kandidátů - Jiří Dienstbier - tvrdí, že o tom zatím neuvažoval.

"Neuvažoval jsem, že bych se amerického občanství vzdal. Žil jsem celou dobu v Česku, narodil jsem se českým rodičům, jsem tedy především Čech, nikdo o tom nemůže pochybovat," říká Dienstbier.

Nicméně na přímou otázku, kdyby si musel vybrat, dodává: "České občanství je pro mne vyšší hodnota."

Švejnarův obrat

Jan Švejnar od minulé prezidentské volby svůj názor na dvojí občanství poopravil.

Nedávno pro iHned.cz prohlásil, že "o občanství bychom se ještě museli pobavit, je řada lidí, kteří mají dvojí".

Přitom před volbou 2008, kdy neúspěšně kandidoval proti Václavu Klausovi, jednoznačně mluvil o tom, že by se v případě zvolení amerického občanství vzdal.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy