Důvěra v Topolánkovu vládu klesla nejníž od ledna 2007

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, ver
3. 11. 2008 15:00
Kabinetu Mirka Topolánka věří jen čtvrtina lidí
Premiér Mirek Topolánek
Premiér Mirek Topolánek | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Vládě premiéra Mirka Topolánka věří podle průzkumu veřejného mínění čtvrtina lidí. Jde o vůbec nejhorší výsledek od ledna loňského roku, kdy vláda získala důvěru sněmovny.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění dále zjistil, že s politickou situací v zemi je navíc spokojeno jen asi deset procent občanů.

Sociologové se ptali 834 respondetnů výzkumu na začátku října. Tedy před krajskými a sentátními volbami, které ODS drtivě prohrála.

Utržila porážku ve všech 13 krajích a v Senátu ztratila šest zástupců. 

Volební neúspěch podle Topolánkových kritků odrazil právě nespokojenost lidí s jeho vládnutím.

Nejdůvěryhodnější politik? Klaus

Naopak největší důvěře se stále těší prezident Václav Klaus.

Zatímco nad premiérem a jeho vládou láme hůl dokonce 74 procent lidí, důvěra v hlavu státu se po celý rok drží přibližně na stejné hladině. Drobný propad Klaus zaznamenal jen v období od ledna do června tohoto roku. Sociologové si to vysvětlují prezidentským duelem s Janem Švejnarem. V říjnu už ale prezidentovi opět věřilo 65 procent dotázaných.

S prací vlády jsou spokojeni především mladí lidé do 29 let a rodiny s vyššími příjmy. "Naopak podprůměrná důvěra je patrná mezi dotázanými se špatnou životní úrovní, lidmi staršími šedesáti let a voliči ČSSD a KSČM," zhodnotil výsledky průzkumu Daniel Kunštát ze Spciologického ústavu Akademie věd České republiky.

Lepší vysvědčení si z průzkumu odnesli hejtmani a starostové. Regionálním politikům podle průzkumu věří kolem poloviny dotázaných. Důvěru krajským politikům vyjádřilo celkem 46 procent lidí, starostové si vysloužili důvěru dokonce 64 procent lidí. Hejtmany a starosty navíc kladně hodnotí mladí lidé i senioři bez ohledu na politické vyznání.

Čtěte víc:

Lidé přestávají věřit i místním politikům, říká průzkum
Topolánkovi důvěřuje nejméně lidí od začátku jeho vlády

 

Právě se děje

před 25 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy