Dalíkova slova mohou položit vládu. Co řekl, ČT tají

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
23. 3. 2009 17:20
Poslanci zítra rozhodnou o osudu druhého Topolánkova kabinetu
Marek Dalík
Marek Dalík | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - A nechcete se na toho Wolfa vykašlat?

Vinou této stručné otázky premiérova přítele Marka Dalíka na reportéra České televize je nyní Topolánkův kabinet blíže svému konci než kdykoli předtím.

Sociální demokraté využili snahu ovlivnit referování o údajném podvodu přeběhlého poslance Jiřího Wolfa k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.

A to přes to, že reportér ČT Dalibor Bártek zveřejnil jen části rozhovoru, který s Dalíkem vedl a tajně ho nahrával.

Co všechno si říkali nikdo neví. A televize celý záznam rozhovoru nezveřejní.

K dispozici ho nebudou mít ani poslanci, kteří budou už za pár hodin rozhodovat o důvěře stávající vládě.

ČT: Víc nezveřejníme, je to Dalíkovo soukromí

Nikdo z poslanců dosud podle informací Aktuálně.cz televizi o kompletní znění hovoru nepožádal.

"Není možné záznam zveřejnit. Je příliš dlouhý. Navíc bychom se mohli dostat do vážného sporu s panem Dalíkem, protože jsou tam soukromé informace o něm, na jejichž zveřejnění není žádný veřejný zájem," říká mluvčí televize Ladislav Šticha.

Poslanec Jiří Wolf
Poslanec Jiří Wolf | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

ČT nebude zveřejňovat ani jména dalších lobbistů, kteří se podle Bártka rovněž během natáčení o kauzu Wolf zajímali.

"V reportáži zaznělo, že se pan Dalík ve vší slušnosti zeptal. V kontextu celé reportáže to byla taková zajímavost na závěr. To co z toho politici udělali, už není věcí České televize," dodává Šticha.

Reportáž se týkala vyšetřování poslance Wolfa, který údajně zneužil jedenáctimilionové dotace od ministerstva životního prostředí. Místo vědeckých studií ministerstvu předal materiály okopírované z internetu.

ČSSD k důvodům pro vyslovení nedůvěry později přidala i situaci v justici a zejména v systému státních zastupitelství.

"Metody premiéra Topolánka a jeho spolupracovníka Dalíka přesáhly všechny únosné meze v demokratické společnosti. Jsme svědky dalších mafiánských praktik Topolánkovy vlády a jeho spolupracovníků; jde o netolerovatelné zásahy do nezávislosti médií a nezávislosti policejního šetření," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Mirek Topolánek. Ilustrační snímek.
Mirek Topolánek. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte více:
 Nevysílejte o Wolfovi, žádal Dalík reportéra ČT
 Wolf: Mandát nesložím. Ale Dalík takto zasahovat neměl

Dalík: Nic nekalého jsme neudělal

Marek Dalík trvá na tom, že nic nezákonného ani nemravného neudělal. 

"Kdybych reportérovi vyhrožoval - nebo ho chtěl podplatit - to by byla nekalost. Ale on jen zveřejnil, že se s ním sešel Dalík a prosil ho, aby to nevysílal. Snad desetkrát mě ujistil, že si mě nenahrává, že se bavíme soukromě," řekl Dalík v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Fakt, že podobné chování není u lobbistů nic vzácného, potvrdili i někteří zástupci médií. 

"Tímto způsobem, je to blbý, ale je to tak, se politici snaží ovlivnit média každý den, my to oba víme, jenom toto bylo vidět a bylo to uděláno tak strašně amatérským způsobem, že to vzbuzuje úsměv," řekl v Partii televize Prima šéfkomentátor Mf DNES Martin Komárek.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy