Policie rozbila gang, v jehož laboratořích se vařily tuny pervitinu. Zadrženým hrozí 12 let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2017 13:02
Až dvanáct let za mřížemi hrozí 17 lidem, které policie zadržela a obvinila v souvislosti s výrobou drog. Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012. Převážnou část gangu tvořili občané vietnamské národnosti.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha - Policie zadržela 17 lidí, kteří byli obviněni kvůli dodávkám chemikálií pro výrobu pervitinu a výstavbě velkých laboratoří k vaření této drogy v Česku. Laboratoře podle odhadů policie vyrobily několik tun pervitinu. Obviněným hrozí až 12 let vězení. Novinářům to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012. Pervitin z velkých laboratoří podle Frydrycha převážně směřoval do Německa, Polska, Rakouska, skandinávských zemí i na tuzemský trh. Podle policie jde o jednu z nejdůležitějších akcí proti výrobcům drog za posledních deset let.

Převážnou část gangu podle Frydrycha tvořili občané vietnamské národnosti. Gang se podle policie specializoval na dovoz chemických látek potřebných pro výrobu drogy a dodávky některých komponent do laboratoří. Skupina podle policie dodávala svoje komodity zájemcům na klíč, k přepravě látek využívali velké množství aut a lidí.

Skupina látky ukrývala v meziskladech, které často byly v běžné zástavbě. Gang podle Frydrycha dovážel například bílý fosfor z Itálie. Další chemikálie odebíral velkoobchodně z klasické prodejní sítě v Česku. "Jedná se o látky, které mají široké legální použití," uvedl Frydrych. Podle něj šlo o louhy, kyseliny nebo rozpouštědla.

Podle Frydrycha počet obviněných není konečný, protože v souvisejících trestních řízeních bylo obviněno dalších 36 osob v Česku, Polsku nebo Německu. Tato část případu se týká samotných výrobců drogy.

Kauzou dovozců chemikálií a výrobců laboratoří se zabývá Krajské státní zastupitelství v Plzni. Při domovních prohlídkách policie u obviněných zadržela zhruba 4,5 tuny různých chemikálií, z kterých by šlo vyrobit přes 2,5 tuny pervitinu. Dál policie zajistila dvě velké laboratoře, 15 kilogramů pervitinu nebo finanční hotovost sedm milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy