Policie rozbila gang, v jehož laboratořích se vařily tuny pervitinu. Zadrženým hrozí 12 let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2017 13:02
Až dvanáct let za mřížemi hrozí 17 lidem, které policie zadržela a obvinila v souvislosti s výrobou drog. Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012. Převážnou část gangu tvořili občané vietnamské národnosti.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Praha - Policie zadržela 17 lidí, kteří byli obviněni kvůli dodávkám chemikálií pro výrobu pervitinu a výstavbě velkých laboratoří k vaření této drogy v Česku. Laboratoře podle odhadů policie vyrobily několik tun pervitinu. Obviněným hrozí až 12 let vězení. Novinářům to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012. Pervitin z velkých laboratoří podle Frydrycha převážně směřoval do Německa, Polska, Rakouska, skandinávských zemí i na tuzemský trh. Podle policie jde o jednu z nejdůležitějších akcí proti výrobcům drog za posledních deset let.

Převážnou část gangu podle Frydrycha tvořili občané vietnamské národnosti. Gang se podle policie specializoval na dovoz chemických látek potřebných pro výrobu drogy a dodávky některých komponent do laboratoří. Skupina podle policie dodávala svoje komodity zájemcům na klíč, k přepravě látek využívali velké množství aut a lidí.

Skupina látky ukrývala v meziskladech, které často byly v běžné zástavbě. Gang podle Frydrycha dovážel například bílý fosfor z Itálie. Další chemikálie odebíral velkoobchodně z klasické prodejní sítě v Česku. "Jedná se o látky, které mají široké legální použití," uvedl Frydrych. Podle něj šlo o louhy, kyseliny nebo rozpouštědla.

Podle Frydrycha počet obviněných není konečný, protože v souvisejících trestních řízeních bylo obviněno dalších 36 osob v Česku, Polsku nebo Německu. Tato část případu se týká samotných výrobců drogy.

Kauzou dovozců chemikálií a výrobců laboratoří se zabývá Krajské státní zastupitelství v Plzni. Při domovních prohlídkách policie u obviněných zadržela zhruba 4,5 tuny různých chemikálií, z kterých by šlo vyrobit přes 2,5 tuny pervitinu. Dál policie zajistila dvě velké laboratoře, 15 kilogramů pervitinu nebo finanční hotovost sedm milionů korun.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy