reklama
 
 

Policie jde po IT zakázce u Šlechtové. Firma se brání

Aktualizováno 19. 3. 2015 18:10
Jde o systém za miliardu, jenž má monitorovat evropské dotace. Společnost Tesco SW tvrdí, že zakázka není předražená.

Praha - Na ministerstvu pro místní rozvoj zasahovali detektivové z protikorupční policie. Razie souvisela s předraženou IT zakázkou na systém evidující evropské dotace. Potvrdila to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

"Policisté se zajímají o informace k zakázce na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020," uvedla ministryně. Bližší informace nesdělila.

"V tuto chvíli probíhají úkony trestního řízení, více se nebudu k situaci vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jaroslav Ibehej.

Policie chtěla získat důkazy o předražení nákupu IT služeb. Jedná se o zakázku na monitorovací systém, který by měl evidovat evropské dotace v období 2014 až 2020. Miliardovou zakázku loni získaly firmy Tesco SW a Datasys.

Společnost Tesco SW uvedla, že zakázka není předražená, protože jí firma vyhrála ve výběrovém řízení, v němž nabídla nejnižší cenu. Do soutěže se přihlásilo dalších šest firem, přičemž vítězná nabídka byla o 20 milionů nižší než druhá v pořadí. Další nabídky byly vyšší v řádu stamilionů. "Společnost Tesco SW s policií spolupracuje dlouhodobě," doplnil mediální zástupce firmy Tomáš Jelínek.

Zásah policie komentoval i náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Novinářům řekl, že ministerstvo financí na žádost Evropské komise zpracovalo audit této podezřelé zakázky.

"Audit je hotový. V současné době jsme ho předali ministerstvu pro místní rozvoj k připomínkování. Jeho znění si vyžádala policie, v tuto chvíli ale nemůžeme komentovat výsledky zjištění," uvedl Wagenknecht a dodal, že ministerstvo, na kterém působí, nepodávalo v této věci trestní oznámení.

Celou akci dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství. "Mohu pouze potvrdit, že v Praze dozorujeme trestní věc, v níž dnešního dne policie, konkrétně ÚOKFK, zajišťuje důkazy," konstatovala vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Další podrobnosti ale nesdělila.

Firmu vlastní bratr senátora

Olomouckou firmu Tesco SW vlastní podnikatel Josef Tesařík, jehož bratr Martin je senátorem. Právě v sídle jeho firmy a na radnicích v Olomouci, Přerově a Zlíně loni v září zasahovala policie. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci.   

Ministerstvo financí loni nechalo vypracovat audit, podle kterého MMR v letech 2011 až 2013 nejvíc peněz platilo za IT služby, audity a poradenství. Největší zisk z komerčních dodavatelů získala právě softwarová společnost Tesco SW, která ministerstvu vystavila faktury za 345 milionů korun. 

Přes 100 milionů korun získaly také firmy S&T CZ (103 milionů korun) a Datasys (101 milionů korun). Z auditu ministerstva financí také vyplývá, že MMR z pohledu výdajů na telekomunikační služby patří k úspornějším resortům.

autor: Domácí | 19. 3. 2015 10:54

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama