Policie jde po IT zakázce u Šlechtové. Firma se brání

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 3. 2015 18:10
Jde o systém za miliardu, jenž má monitorovat evropské dotace. Společnost Tesco SW tvrdí, že zakázka není předražená.
Budova MMR na Staroměstském náměstí.
Budova MMR na Staroměstském náměstí. | Foto: Ondřej Toms

Praha - Na ministerstvu pro místní rozvoj zasahovali detektivové z protikorupční policie. Razie souvisela s předraženou IT zakázkou na systém evidující evropské dotace. Potvrdila to ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

"Policisté se zajímají o informace k zakázce na monitorovací systém MS2014+, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020," uvedla ministryně. Bližší informace nesdělila.

"V tuto chvíli probíhají úkony trestního řízení, více se nebudu k situaci vyjadřovat," řekl Aktuálně.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jaroslav Ibehej.

Policie chtěla získat důkazy o předražení nákupu IT služeb. Jedná se o zakázku na monitorovací systém, který by měl evidovat evropské dotace v období 2014 až 2020. Miliardovou zakázku loni získaly firmy Tesco SW a Datasys.

Společnost Tesco SW uvedla, že zakázka není předražená, protože jí firma vyhrála ve výběrovém řízení, v němž nabídla nejnižší cenu. Do soutěže se přihlásilo dalších šest firem, přičemž vítězná nabídka byla o 20 milionů nižší než druhá v pořadí. Další nabídky byly vyšší v řádu stamilionů. "Společnost Tesco SW s policií spolupracuje dlouhodobě," doplnil mediální zástupce firmy Tomáš Jelínek.

Zásah policie komentoval i náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. Novinářům řekl, že ministerstvo financí na žádost Evropské komise zpracovalo audit této podezřelé zakázky.

"Audit je hotový. V současné době jsme ho předali ministerstvu pro místní rozvoj k připomínkování. Jeho znění si vyžádala policie, v tuto chvíli ale nemůžeme komentovat výsledky zjištění," uvedl Wagenknecht a dodal, že ministerstvo, na kterém působí, nepodávalo v této věci trestní oznámení.

Celou akci dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství. "Mohu pouze potvrdit, že v Praze dozorujeme trestní věc, v níž dnešního dne policie, konkrétně ÚOKFK, zajišťuje důkazy," konstatovala vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Další podrobnosti ale nesdělila.

Firmu vlastní bratr senátora

Olomouckou firmu Tesco SW vlastní podnikatel Josef Tesařík, jehož bratr Martin je senátorem. Právě v sídle jeho firmy a na radnicích v Olomouci, Přerově a Zlíně loni v září zasahovala policie. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci.   

Ministerstvo financí loni nechalo vypracovat audit, podle kterého MMR v letech 2011 až 2013 nejvíc peněz platilo za IT služby, audity a poradenství. Největší zisk z komerčních dodavatelů získala právě softwarová společnost Tesco SW, která ministerstvu vystavila faktury za 345 milionů korun. 

Přes 100 milionů korun získaly také firmy S&T CZ (103 milionů korun) a Datasys (101 milionů korun). Z auditu ministerstva financí také vyplývá, že MMR z pohledu výdajů na telekomunikační služby patří k úspornějším resortům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy