Vyšetřování smrti dívky, která se třikrát bodla do srdce, bylo v pořádku. Politici nejsou spokojení

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
20. 5. 2016 20:30
Policisté podle závěrů Generální inspekce bezpečnostních sborů nespáchali při vyšetřování podivné sebevraždy Anety R. trestný čin. Poslanci, kteří inspekci nařídili, aby se případem zabývala, jsou závěry šetření zklamaní. "Trestný čin, tedy třeba úmysl, se musí prokázat. Ten neprokážeme, ale na mě to působilo tak, že šlo o nekvalitní práci," řekl Aktuálně.cz předseda komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka.
Aneta R.
Aneta R. | Foto: Archiv Anety R. - fotku publikujeme s povolením matky

Praha – Sebevraždu třiadvacetileté Anety R., která se bodla třikrát nožem do srdce a jednou do plíce, policie vyšetřila tak, jak měla. Generální inspekce bezpečnostních sborů nezjistila, že by při vyšetřování policisté spáchali trestný čin. Zabývala se hlavně tím, zda postupovali tak, jak jim ukládá zákon, a zda náhodou záměrně některé úkony "nenechali plavat" - nic z toho se ale neprokázalo.

"K dotazované věci byla uvolněna pouze informace, že prověřováním v dané věci nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníků bezpečnostního sboru," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Inspekce se podivnou sebevraždou, kterou deník Aktuálně.cz detailně popsal, zabývala na popud matky, která si na vyšetřování mnohokrát stěžovala, a poslanecké komise pro kontrolu inspekce. Těm případ připadal podezřelý.

Aneta R. zemřela předloni v září v bytě v Letňanech poté, co byla celý večer se svými dvěma přáteli a dalšími známými v pražském baru. Policie uzavřela případ s tím, že u třiadvacetileté dívky propukla toxická psychóza, kterou si způsobila kombinací alkoholu a kokainu. Podle závěrů policejního vyšetřování si dívka zasadila třináct bodných a řezných ran kuchyňským nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce.

Případ nelze vrátit

Poslance závěry šetření příliš nepotěšily. Předseda komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) řekl, že je to velmi nepříjemná záležitost.

"Trestný čin, tedy třeba úmysl, se musí prokázat. Ten neprokážeme, ale na mě to působilo tak, že šlo o nekvalitní práci," řekl Aktuálně.cz Klučka. "Ten případ nelze vrátit, ohledání místa činu nelze znovu provést a ty dokumenty, které s největší pravděpodobností byly nedostatečné… to prostě nevrátíme. A ten člověk, který to prováděl, také s největší pravděpodobností nějakým způsobem pochybil," dodal poslanec.

Ani pro Stanislava Humla (ČSSD) ze stejné komise není vysvětlení inspekce dostačující. "Přeložil jsem si to tak, že ano, došlo k pochybení, ale není koho trestat," řekl Aktuálně.cz Huml. "Policie má určité pokyny, vnitřní směrnice. Naše stížnost byla směřována na vyšetřování a na to, zda byla dodržena všechna pravidla."

Vyšetřování probíhá

Podivnou sebevraždou se ovšem dál zabývá pražská policie, která vyšetřuje násilnou trestnou činnost. Ke kauze se vrátila na popud vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčově, která v postupu státních zástupců našla chyby.

"K případu nejsou žádné informace ke zveřejnění. Vyšetřování stále probíhá," řekla v krátkosti mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Matka Anety R. Anna, která s prvotními závěry vyšetřovatelů nesouhlasí, poukazuje na to, že s ní policie od začátku nechtěla komunikovat. Podle ní je v případu celá řada nejasností, které nikdo nedokáže nebo nechce objasnit. Mezi nimi je například i ztráta nejvíce poškozeného orgánu - srdce mladé ženy, o němž se stále neví, kde je nebo kde skončilo.

Policie také nevyslechla několik svědků. Patří mezi ně i zasahující lékař, který se Anetu pokoušel zachránit. Ten Aktuálně.cz řekl, že na místě nevěděl, že je Aneta pobodaná, krvácela podle jeho slov málo. Lékař také poukázal na to, že z hysterické výpovědi dívčiny kamarádky Kateřiny podle něj vyplývalo, že v bytě byl kromě zmíněné trojice ještě někdo další. O tom se však v policejním spise nic nepíše. Potvrdit, nebo vyvrátit to mohl taxikář, který trojici vezl domů z baru, kde ten večer popíjela. Toho však policisté při prvním vyšetřování nevyslechli.

A podobně by mohli při novém vyšetřování napomoci i sousedé z domu, kde dívka zemřela, a kteří už byli u výslechu. Kriminalisté se však k probíhajícímu vyšetřování nevyjadřují.

 

Právě se děje

Další zprávy