Policie navrhla obžalovat osm lidí za obří krácení daní

ČTK ČTK
7. 2. 2013 14:57
Podle detektivů šest mužů a dvě ženy neodvedli státu DPH v hodnotě téměř miliardy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat osm lidí, kteří údajně krátili daň při obchodu s pohonnými hmotami.

Podle detektivů šest mužů a dvě ženy neodvedli státu DPH v hodnotě téměř miliardy korun, sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Všem hrozí za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby až desetileté vězení.

Skupina podle policie v letech 2007 až 2009 nakupovala od zahraničních společností pohonné hmoty, které deklarovala jako minerální oleje. Látky dovážela jako podmíněně osvobozené od daně z Německa a Rakouska.

"Pohonné hmoty pak skupina osob měla distribuovat již jako motorovou naftu nebo benzin řetězci sjednaných společností, které dle našich závěrů měly být pro tyto účely založené, ovšem za výrazně nižší ceny (s DPH)," uvedl Ibehej.

Naftu a benzin poté skupina prodávala čerpacím stanicím, daně však již neodvedla. Mluvčí dodal, že gang do Česka přivezl několik stovek cisteren, do jedné se přitom vejde přibližně 30 tisíc litrů kapaliny.

Policie v květnu 2009 zadržela dvanáct lidí, pouze osm z nich ale začali policisté stíhat. Provedli 20 domovních prohlídek a zajistili také nemovitosti, auta a peníze obviněných za zhruba 65 milionů.

"Tento případ byl jeden z prvních v rámci celé republiky, kdy se nám podařilo zjistit, že dochází k únikům na DPH při nákupech minerálních olejů z jiného členského státu EU," podotkl Ibehej.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy