Policie navrhla obžalovat osm lidí za obří krácení daní

ČTK ČTK
7. 2. 2013 14:57
Podle detektivů šest mužů a dvě ženy neodvedli státu DPH v hodnotě téměř miliardy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat osm lidí, kteří údajně krátili daň při obchodu s pohonnými hmotami.

Podle detektivů šest mužů a dvě ženy neodvedli státu DPH v hodnotě téměř miliardy korun, sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Všem hrozí za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby až desetileté vězení.

Skupina podle policie v letech 2007 až 2009 nakupovala od zahraničních společností pohonné hmoty, které deklarovala jako minerální oleje. Látky dovážela jako podmíněně osvobozené od daně z Německa a Rakouska.

"Pohonné hmoty pak skupina osob měla distribuovat již jako motorovou naftu nebo benzin řetězci sjednaných společností, které dle našich závěrů měly být pro tyto účely založené, ovšem za výrazně nižší ceny (s DPH)," uvedl Ibehej.

Naftu a benzin poté skupina prodávala čerpacím stanicím, daně však již neodvedla. Mluvčí dodal, že gang do Česka přivezl několik stovek cisteren, do jedné se přitom vejde přibližně 30 tisíc litrů kapaliny.

Policie v květnu 2009 zadržela dvanáct lidí, pouze osm z nich ale začali policisté stíhat. Provedli 20 domovních prohlídek a zajistili také nemovitosti, auta a peníze obviněných za zhruba 65 milionů.

"Tento případ byl jeden z prvních v rámci celé republiky, kdy se nám podařilo zjistit, že dochází k únikům na DPH při nákupech minerálních olejů z jiného členského státu EU," podotkl Ibehej.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy