Pátrání po pohřešované ženě se synem v Krkonoších pokračuje, zatím je bez výsledku

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 1. 2023 12:35
V Krkonoších v okolí Pece pod Sněžkou v pondělí ráno opět začalo rozsáhlé pátrání po pohřešované čtyřicetileté Janě Kovářové a jejím tříletém synovi z okresu Praha-západ. Do pátrání se zapojilo asi 150 lidí od policie, horské služby a správy parku. Zaměří se na prohledání masivu Sněžky. Policisté oznámili, že pohřešované ve středu naposledy zaznamenala kamera ve stanici lanovky na Růžové hoře.
Foto: Policie ČR

Policie na Twitteru zveřejnila fotografii, na níž je zachycena žena s dítětem, které táhne sáňky. Případné svědky pohybu ženy a dítěte policie vyzvala, aby volali na linku 158. Většinu pátrajících tvoří horští záchranáři, pomáhají i členové polské horské služby, řekli mluvčí policie Iva Kormošová a mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš.

V sobotu a v neděli po ženě a dítěti bezvýsledně pátralo vždy na 80 policistů, členů horské služby a hasičů. V neděli policie díky lepšímu počasí mohla do pátrání asi na pět hodin nasadit vrtulník, který má připravený i na pondělí.

Pondělní pátrání se bude týkat například cesty od mezistanice lanovky na Sněžku na Růžové hoře směrem k Portášovým Boudám nad Velkou Úpou. "Budou se dělat rojnice po obou stranách cesty, kde je předpoklad, že se žena se sáňkami a dítětem pohybovala," řekl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr. Vychází se podle něj z toho, že žena zhruba před rokem stejný výlet absolvovala a je možné, že se na něj v minulých dnech vydala znovu.

Českých a polských horských záchranářů se v pondělí do pátrání zapojilo asi 120, a to profesionálních i dobrovolných. "Přijelo nám pomoci 16 kolegů z Jizerských hor a 20 záchranářů polské horské služby. Z nich je jeden psovod a dva operátoři dronu," řekl Fryš. Záchranáři používají například čtyřkolky, pomáhají i psi policie a horské služby. Pilotovi vrtulníku dělá přímo na palubě navigátora horský záchranář.

O víkendu se pátrání zaměřilo na obtížně přístupné lokality například v Modrém dole, v okolí Pražské boudy nebo v hřebenových partiích kolem Pece pod Sněžkou. "Naši záchranáři dobře znalí místního terénu v těchto místech obrátili snad každý kámen a prohledali všechna zákoutí," uvedl Fryš. Používali lyže a čtyřkolky, pomáhala jim i desítka psů. Na hřebenech Krkonoš leží nesouvislá sněhová pokrývka, teplota na hřebenech byla v neděli ráno kolem sedmi stupňů Celsia.

Policie po 40leté Janě Kovářové a jejím tříletém synovi Adamovi pátrá od pátku 30. prosince, kdy jejich pohřešování oznámil partner ženy a otec jejich syna na policejním oddělení v Libčicích nad Vltavou u Prahy. Podle policie žena odjela autem do Pece pod Sněžkou do penzionu U Sochorů, kde se ubytovala v neděli 25. prosince a pobyt měla do 30. prosince.

V pátek vpodvečer se majitelka penzionu obrátila na policii s tím, že ženu naposledy viděla v úterý 27. prosince dopoledne. S Kovářovou se nemohla spojit, pokoj v penzionu byl zamčený a před budovou stále stálo její auto. Po otevření v pokoji nikdo nebyl, ale zůstaly v něm osobní věci. 

Jana Kovářová měří 165 až 170 centimetrů. Má hubenou sportovní postavu, delší hnědé a rovné vlasy a šedé oči. Její syn Adam Czudek má světlé vlasy a kulatý obličej.

Foto: Policie ČR

Policie také prověřila řidiče autobusů a taxislužeb, kteří přepravu pohřešované dvojice nepotvrdili. "Od občanů přijímáme telefonáty s různými informacemi, které okamžitě prověřujeme. Bohužel ani jeden z telefonátů nevedl k nalezení pohřešovaných," uvedla mluvčí policie Iva Kormošová.

Policisté již v noci na sobotu zjišťovali okolnosti zmizení ženy s dítětem. Prověřovali, zda nejsou v nemocnici, v jiném ubytovacím zařízení nebo někde v okolí. Policie žádá svědky, aby informace k pohřešované ženě a jejímu synovi zavolali na linku 158 nebo se dostavili na jakoukoliv policejní služebnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967

Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Celosvětová poptávka po zlatě se loni zvýšila o 18 procent na 4741 tun. Kromě centrálních bank měli zájem o zlato i drobní investoři.

Údaje ukazují změnu postoje vůči zlatu od 90. let a začátku tisíciletí, kdy centrální banky, zejména ty v západní Evropě, prodávaly stovky tun kovu ročně. Od finanční krize v letech 2008 a 2009 evropské centrální banky přestaly prodávat a stále více mladých tržních ekonomik, jako je Rusko, Turecko či Indie, zlato nakupuje.

Centrální banky zlato preferují, neboť se očekává, že si tento kov udrží hodnotu i v době nestability. Na rozdíl od měn a dluhopisů není zlato závislé ani na žádném emitentovi nebo vládě.

WGC upozornila, že v době pandemie nemoci covid-19 se nákupy snížily. Ve druhé polovině loňského roku se ale zájem opět zvýšil a centrální banky od července do prosince nakoupily 862 tun zlata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V prvním pololetí 2022 zemřelo meziročně o pětinu méně lidí. Nejčastěji podlehli ischemické srdeční chorobě

V prvním pololetí loňského roku zemřelo podle předběžných dat Českého statistického úřadu 60 tisíc obyvatel, meziročně o více než pětinu méně. Nejčastější příčinou úmrtí byla opět ischemická choroba srdeční, která je na prvním místě od roku 2018, jen v prvním pololetí roku 2021 ji vystřídal koronavirus. Český statistický úřad o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.

Za prvních šest měsíců loňského roku zemřelo zhruba o 16 700 lidí méně než ve stejném období předchozího roku. "Meziroční pokles počtu zemřelých úzce souvisel se snížením úmrtnosti na onemocnění covid-19," uvedla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Proti prvnímu pololetí roku 2020 zemřelo loni asi o pět procent obyvatel víc.

Při ischemické chorobě srdeční srdce přes tepny zúžené usazováním tuků nedokáže čerpat dost krve a postupně odumírají jeho části. V prvním pololetí 2022 jí podlehlo podle úřadu více než 8 tisíc lidí, tedy 13,5 procenta zemřelých. S věkem se podíl zemřelých z této příčiny zvyšoval, u lidí nad 85 let tvořila přes 21 procent úmrtí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy