Podnikatel Kovarčík prý chystal vraždu miliardáře Janečka

Domácí Domácí
21. 8. 2015 7:47
Známého matematika chtěl Kovarčík odstranit ze msty. Připraveno na to měl 10 milionů korun.
Karel Janeček a Peter Kovarčík.
Karel Janeček a Peter Kovarčík. | Foto: ČTK, Aktuálně.cz

Praha - Policisté prověřují informace, podle kterých měl v březnu zesnulý podnikatel Peter Kovarčík plánovat vraždu miliardáře Karla Janečka.

Podle deníku Právo chtěl Kovarčík známého matematika zlikvidovat ze msty za to, že Janečkův Nadační fond proti korupci navedl švýcarské úřady k podezřelým stamilionům korun a jejich možné souvislosti s amnestií vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem. Vyšetřování následně Kovarčíkovi překazilo transfer velké sumy peněz. Za eliminaci Janečka byl Kovarčík připravený zaplatit 10 milionů korun.

Karel Janeček už v případu vypovídal na české protikorupční policii. "Je pravda, že jsem k tomu byl vypovídat na policii a ty informace o plánech na mou likvidaci mám," řekl Právu Janeček. Informace, které od policie dostal, označil přitom za vážné. "Byla to určitě vážná věc, nešlo jen o tlachání. Ostatně pan Kovarčík na to podle mých informací chtěl dát 10 milionů korun, což je poměrně vysoká částka," poznamenal.

Kovarčík plánoval odstranění Janečka před dvěma lety. Proč jeho snaha nakonec vyšuměla do prázdna, není zatím jasné. Podle zdroje Práva z bezpečnostních složek za tím ale může být to, že lidé z podsvětí Kovarčíkovi nemuseli věřit, že by za odvedenou práci slíbenou částku nakonec skutečně vyplatil.

Vyšetřovatelé ale přesto operují s verzí, že Kovarčík nejednal pouze na vlastní pěst. Právo uvedlo, že se policisté v souvislosti s případem zajímají také o Kovarčíkova dřívějšího velmi blízkého spolupracovníka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy