Podnikatel Kovarčík prý chystal vraždu miliardáře Janečka

Domácí Domácí
21. 8. 2015 7:47
Známého matematika chtěl Kovarčík odstranit ze msty. Připraveno na to měl 10 milionů korun.
Karel Janeček a Peter Kovarčík.
Karel Janeček a Peter Kovarčík. | Foto: ČTK, Aktuálně.cz

Praha - Policisté prověřují informace, podle kterých měl v březnu zesnulý podnikatel Peter Kovarčík plánovat vraždu miliardáře Karla Janečka.

Podle deníku Právo chtěl Kovarčík známého matematika zlikvidovat ze msty za to, že Janečkův Nadační fond proti korupci navedl švýcarské úřady k podezřelým stamilionům korun a jejich možné souvislosti s amnestií vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem. Vyšetřování následně Kovarčíkovi překazilo transfer velké sumy peněz. Za eliminaci Janečka byl Kovarčík připravený zaplatit 10 milionů korun.

Karel Janeček už v případu vypovídal na české protikorupční policii. "Je pravda, že jsem k tomu byl vypovídat na policii a ty informace o plánech na mou likvidaci mám," řekl Právu Janeček. Informace, které od policie dostal, označil přitom za vážné. "Byla to určitě vážná věc, nešlo jen o tlachání. Ostatně pan Kovarčík na to podle mých informací chtěl dát 10 milionů korun, což je poměrně vysoká částka," poznamenal.

Kovarčík plánoval odstranění Janečka před dvěma lety. Proč jeho snaha nakonec vyšuměla do prázdna, není zatím jasné. Podle zdroje Práva z bezpečnostních složek za tím ale může být to, že lidé z podsvětí Kovarčíkovi nemuseli věřit, že by za odvedenou práci slíbenou částku nakonec skutečně vyplatil.

Vyšetřovatelé ale přesto operují s verzí, že Kovarčík nejednal pouze na vlastní pěst. Právo uvedlo, že se policisté v souvislosti s případem zajímají také o Kovarčíkova dřívějšího velmi blízkého spolupracovníka.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy