Peter Kovarčík: Klausův mecenáš, který začínal s Babišem

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 3. 2015 17:15
Zesnulý podnikatel Peter Kovarčík se podílel na budování kapitalismu v polistopadové éře. Vozil do země známé sportovce a zasahoval do politiky.
Dlouholetí přátelé Václav Klaus a Peter Kovarčík.
Dlouholetí přátelé Václav Klaus a Peter Kovarčík. | Foto: Profimedia.cz

Praha - Když byla loni 12. prosince premiéra muzikálu Mamma Mia, dva muži na ní nemohli chybět: Producent muzikálu Peter Kovarčík a bývalý prezident Václav Klaus. Jejich přátelství trvalo s krátkou přestávkou více než dvacet let – a bez nadsázky se dá říct, že oba byli při budování kapitalismu v polistopadové éře.  

U dalšího projektu, který jednašedesátiletý Kovarčík připravoval – životopisný film o Lídě Baarové - už nebude. Policie jej našla v pondělí mrtvého.

Podle deníku Blesk se Kovarčík v posledních měsících potýkal s vážnou nemocí a několikrát byl hospitalizován. V pražském bytě v Mánesově ulici zemřel zřejmě nešťastnou náhodou, když uklouzl v koupelně.

Stroj na peníze

Kovarčík se také dobře znal s Andrejem Babišem. Oba Slováci totiž byli spolužáky na katedře bratislavské Obchodní fakulty VŠE. Kovarčík začínal v osmdesátých letech v podniku zahraničního obchodu Incheba, která organizovala výstavy a veletrhy v Československu i po světě. Později se spolu potkali v Maroku. Babiš byl dokonce v roce 1987 Kovarčíkovým šéfem, když podnikatel pořádal v marocké Casablance obchodní veletrh. Podle serveru Neovlivní.cz byl Kovarčík jedním z mála, kdo znal opravdové kořeny Babišova pohádkového zbohatnutí.

Krátce po revoluci se Kovarčík osamostatnil a založil firmu Teleaxis Praha, která se brzy stala jednou z největších štik ve sportovním rybníce  - byla marketingovým partnerem hokejového svazu, pořádala tenisové turnaje a do Česka dovážela sportovní hvězdy.

Od počátku se blízce přátelil s tehdejším ministrem financí Václavem Klausem – pojítkem jejich přátelství byl zejména tenis. Přátelství s pozdějším premiérem a prezidentem pomáhalo Kovarčíkovi otevírat dveře u sponzorů, často státních i polostátních firem, jako byly Lesy ČR. Díky nim mohl dovézt do Česka takové hvězdy, jako byl v roce 1998 tenista Andre Agassi.

V roce 1994 byl Kovarčík, respektive jeho Teleaxis, s pěti miliony jedním z největších sponzorů ODS, o pár let později zaplatil Klausovi vydání jeho knihy "Obhajoba zapomenutých myšlenek" – dal na ni 2,5 milionu korun.

Jejich přátelství ale dostalo trhlinu, když Kovarčík v médiích ostře kritizoval Klause za volební prohru ODS v roce 2002. Několik let pak byl jejich vztah na bodu mrazu. S postupem času se ale začala situace zlepšovat.  "Myslím, že v poslední době máme s Václavem Klausem nejpříjemnější vztah, jaký jsme kdy měli. Je to jako v manželství, po hádce se vztah upevní," uvedl v červnu 2011 v MF Dnes.

Březina i Kožený

Klaus ovšem nebyl jediný politik z Kovarčíkovy "stáje". Dalším byl bývalý ministr kabinetu Miloše Zemana a nynější pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina. Tehdy vlivný Kovarčík si Březinu oblíbil natolik, že jej chtěl prosadit v roce 2001 na post předsedy fotbalového svazu.

Řada jeho známostí ovšem byla kontroverzní. Kovarčík se přátelil také s proslulým zbohatlíkem z kupónové privatizace Viktorem Koženým a poskytoval marketingové služby i jeho Harvardským fondům. O jejich vztahu svědčí i fotografie z léta 1993, kdy Kovarčík spolu s Klausem a Koženým sledoval utkání tenisového turnaje Škoda Czech Open.

Václav Klaus, Peter Kovarčík a Viktor Kožený v roce 1993 na utkání tenisového turnaje Škoda Czech Open.
Václav Klaus, Peter Kovarčík a Viktor Kožený v roce 1993 na utkání tenisového turnaje Škoda Czech Open. | Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Přátelil se i s uhlobarony Mostecké uhelné a v roce 1999 s nimi usedl do správní rady Vysoké školy finanční a správní, kterou založili.

Krach Teleaxisu

Po roce 2000 ale začala jeho hvězda upadat. Kvůli nedostatku peněz omezil pořádání turnajů a v roce 2004 se jeho podnikání zadrhlo zcela – jeho firma Teleaxis Praha po sporech s hokejovým svazem skončila v konkurzu.

Po krachu se ale brzo zvedl. Založil novou firmu s podobným názvem Czech Teleaxis a v pořádání akcí dál pokračoval. Pozměnil jen trochu obor – začal se víc zajímat o golf a pořádat golfové turnaje. Zaměřil se také více na kulturní akce a produkoval či spoluprodukoval muzikály, jako byli Bídníci, Galileo či Mamma Mia. Jeho firma je také marketingovým partnerem Pražské komorní filharmonie a Herecké asociace při vyhlašování Ceny Thálie.

Pořádal také konference a opět dokázal získat peníze od státních firem – například na Dny USA a Evropské unie v předloňském roce mu dvěma miliony přispěl ČEPS – tedy státní firma, spravující přenosovou soustavu. To, že se mu dařilo, ukazuje i účetní závěrka jeho nové firmy. V roce 2012 vytvořil zisk více než šest milionů, v roce 2013 pak půl milionu.

Tichý návrat k politice

Kovarčík se podle serveru Neovlivní.cz začal tiše vracet i do zákulisí politiky. A to přes ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, kterému mimo jiné připravoval květnovou cestu do Spojených států.

Ministr má zahájit konferenci Czech Aerospace, kam mají namířeno české i americké firmy z leteckého průmyslu, a promluví na zasedání think-tanku Atlantic Council, v jehož správní radě seděl právě Kovarčík.

Ministerstvo průmyslu Kovarčíkovu roli zlehčuje. “Pan Kovarčík zajišťuje pouze účast ministra Jana Mládka na Atlantic Council, jehož je dlouholetým členem. Cesta je samozřejmě připravována standardním způsobem v součinnosti se zastupitelským úřadem ČR v USA,” konstatoval mluvčí resortu František Kotrba.

Osudová Brožová

Podsaditý a menší Kovarčík také často plnil stránky bulváru – a to nejen snímky s Václavem Klausem, když spolu například sledovali tenis.

Ještě častějším tématem bulváru byl jeho několikaletý bouřlivý a přerušovaný vztah s o půl hlavy větší herečkou Kateřinou Brožovou. Kovarčík s ní s přestávkami žil několik let, než jej po jejím boku vystřídal mediální magnát a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy