Podezření na ebolu v ČR vyloučeno. Pacient z Nigérie ji nemá

ČTK ČTK
9. 11. 2014 20:23
Muž je hospitalizován v prostějovské nemocnici. Jeho zdravotní stav je stabilní a nejeví známky vážné infekce.
Foto: Reuters

Olomouc/Prostějov - Lékaři vyloučili nebezpečné onemocnění ebola u muže z Nigérie, který byl v sobotu večer kvůli zdravotním potížím převezen na infekční oddělení Nemocnice Prostějov. Na internetových stránkách to v neděli oznámilo vedení prostějovské nemocnice.

"Po důsledném vyhodnocení všech okolností tohoto případu a ve spolupráci s pracovníky Krajské hygienické stanice v Olomouci bylo riziko infekce ebolou u tohoto pacienta vyloučeno. Jeho zdravotní stav je i nadále stabilní a nejeví klinické známky žádného vážného infekčního onemocnění," uvedl Jiří Ševčík z vedení prostějovské nemocnice.

Podle něj potenciální riziko přenosu jakékoli infekce bylo díky rychlému postupu hygieniků a lékařů minimalizováno.

Muž ještě několik dní zůstane pod dohledem lékařů infekčního oddělení. Cizinec v sobotu večer přišel do nemocnice ve Šternberku na Olomoucku a lékařům si stěžoval na horečku, průjem a zvracení. Zdravotní potíže se objevily po jeho příjezdu z Nigérie. Hygienici ihned povolali epidemiologický tým a muž byl za přísných bezpečnostních opatření, do kterých se zapojili i hasiči, převezen ze Šternberka do Nemocnice Prostějov, jejíž součástí je speciální infekční oddělení.

"Postupným zjišťováním epidemiologické a cestovní anamnézy jsme dospěli k názoru, že ebola je v tomto případě málo pravděpodobná," řekl v neděli dopoledne ředitel Krajské hygienické stanice v Olomouci Zdeněk Nakládal.

Bezpečná Nigérie

Připomněl, že Nigérie byla nedávno prohlášena za zemi, ve které se podařilo epidemii eboly zastavit, a nové případy této smrtelné infekce už odtud nejsou hlášeny.

U převozu pacienta ze Šternberka do Prostějova asistovali v sobotu i hasiči vybavení speciální technikou, s jejíž pomocí po odjezdu pacienta dezinfikovali ordinaci šternberské nemocnice a přilehlé prostory. "Hasiči byli v plné bezpečnostní ochraně, tedy v chemických oblecích a dýchací technice," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Lékaři v Česku vyšetřovali už několik pacientů s podezřením na ebolu, ani v jednom případě ale tato nebezpečná infekce nebyla potvrzena.

Smrtelná nákaza

Ebola je virové onemocnění s vysokou horečkou a krvácením. Zatím proti němu neexistuje schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je velká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených.

Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo už přes 10 000 lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejpostiženější země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie. Cestující z těchto tří států procházejí na českých letištích zdravotnickou kontrolou s měřením teploty. S izolací se počítá jen u těch, kteří by měli jakékoli zdravotní obtíže, jež by mohly ukazovat na ebolu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zraněný Chytil bude chybět Rangers čtyři až šest týdnů

Český hokejový útočník Filip Chytil bude čtyři až šest týdnů chybět New York Rangers kvůli zranění v horní části těla. Jednadvacetiletý zlínský odchovanec utrpěl zranění v nedělním utkání NHL na ledě Pittsburghu při porážce 2:3. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

Chytil musel ze zápasu odstoupit ve 33. minutě po srážce s pittsburským útočníkem Evanem Rodriguesem, který také duel nedohrál. Chytil zůstal chvíli ležet na ledě, ze střídačky zamířil do šatny a do utkání už nezasáhl.

V této sezoně sehrál Chytil za Rangers pět zápasů a připsal si tři body za dvě branky a jednu asistenci. Na kontě má také tři plusové body za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech.

Rangers draftovali Chytila v roce 2017 v prvním kole na 21. místě. V NHL už odehrál účastník mistrovství světa z let 2018 a 2019 dohromady 149 utkání a nasbíral 52 bodů za 28 gólů a 24 asistencí. Ve třech duelech play off nebodoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy