Podepsáno. Státní maturity budou mít jen jednu úroveň

Jana Černá
2. 11. 2012 14:01
Budou ze dvou místo tří společných předmětů, písemné práce budou hodnotit učitelé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal novelu školského zákona, kterou se mění podoba státních maturit. Maturity tak budou mít v příštích dvou letech jen jednu základní úroveň.

Místo plánovaných tří povinných předmětů ve společné části navíc zůstanou povinné jen dva, a to zkouška z češtiny a cizího jazyka nebo matematiky. V rámci společné části se pak žáci budou moci přihlásit až ke dvěma dalším nepovinným zkouškám.

Kritizované hodnocení písemných prací z češtiny, které na konci minulého školního roku opravovali externisté najatí maturitním centrem Cermat, novela vrací zpět do rukou učitelů.

"Je to řešení na dva roky," uvedl ke změnám už dříve ministr školství Petr Fiala. Během této doby by měla expertní komise připravit koncepční změny v podobě státních maturit.

Novela zákona také prodlužuje termín odvolání studentů proti výsledkům maturit. Ke krajskému úřadu nebo ministerstvu školství ho nově budou muset doručit do 20 dní, místo stávajících osmi nebo pěti dní.

Změny jsou reakcí na vlnu kritiky následující po letošních maturitách, které byly podle odborníků i studentů příliš obtížné.

Odmaturovali byste loni z češtiny? Podívejte se na zadání:

Kritika se snesla především na hodnocení písemných prací z češtiny. Neuspělo v nich přes 21 procent studentů, což je o 1,7 procentního bodu více oproti loňsku.

"V provedení letošních státních maturit došlo k řadě významných pochybení," přiznal Fiala. V příštím roce se to podle něho nesmí opakovat.

Přijaté změny mají maturity a jejich organizaci zlevnit až o 50 milionů korun ročně, tedy zhruba o pětinu. Příprava státních maturit celkem trvala třináct let a stála přes 1,4 miliardy korun.

Kromě této novely podepsal prezident v pátek další čtyři zákony. Nově tak budou možné aukce emisních povolenek, schválil i novelu zákona o sociálních službách a o zdravotnické záchranné službě.

Pátý zákon zavádí jednotný ohlašovací formulář Evropské unie pro přeshraniční převoz hotovosti nad 10 tisíc eur.

 

Právě se děje

Další zprávy