Podepsáno. Státní maturity budou mít jen jednu úroveň

Jana Černá
2. 11. 2012 14:01
Budou ze dvou místo tří společných předmětů, písemné práce budou hodnotit učitelé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal novelu školského zákona, kterou se mění podoba státních maturit. Maturity tak budou mít v příštích dvou letech jen jednu základní úroveň.

Místo plánovaných tří povinných předmětů ve společné části navíc zůstanou povinné jen dva, a to zkouška z češtiny a cizího jazyka nebo matematiky. V rámci společné části se pak žáci budou moci přihlásit až ke dvěma dalším nepovinným zkouškám.

Kritizované hodnocení písemných prací z češtiny, které na konci minulého školního roku opravovali externisté najatí maturitním centrem Cermat, novela vrací zpět do rukou učitelů.

"Je to řešení na dva roky," uvedl ke změnám už dříve ministr školství Petr Fiala. Během této doby by měla expertní komise připravit koncepční změny v podobě státních maturit.

Novela zákona také prodlužuje termín odvolání studentů proti výsledkům maturit. Ke krajskému úřadu nebo ministerstvu školství ho nově budou muset doručit do 20 dní, místo stávajících osmi nebo pěti dní.

Změny jsou reakcí na vlnu kritiky následující po letošních maturitách, které byly podle odborníků i studentů příliš obtížné.

Odmaturovali byste loni z češtiny? Podívejte se na zadání:

Kritika se snesla především na hodnocení písemných prací z češtiny. Neuspělo v nich přes 21 procent studentů, což je o 1,7 procentního bodu více oproti loňsku.

"V provedení letošních státních maturit došlo k řadě významných pochybení," přiznal Fiala. V příštím roce se to podle něho nesmí opakovat.

Přijaté změny mají maturity a jejich organizaci zlevnit až o 50 milionů korun ročně, tedy zhruba o pětinu. Příprava státních maturit celkem trvala třináct let a stála přes 1,4 miliardy korun.

Kromě této novely podepsal prezident v pátek další čtyři zákony. Nově tak budou možné aukce emisních povolenek, schválil i novelu zákona o sociálních službách a o zdravotnické záchranné službě.

Pátý zákon zavádí jednotný ohlašovací formulář Evropské unie pro přeshraniční převoz hotovosti nad 10 tisíc eur.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy