Podepsáno. Státní maturity budou mít jen jednu úroveň

Jana Černá
2. 11. 2012 14:01
Budou ze dvou místo tří společných předmětů, písemné práce budou hodnotit učitelé
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Václav Klaus podepsal novelu školského zákona, kterou se mění podoba státních maturit. Maturity tak budou mít v příštích dvou letech jen jednu základní úroveň.

Místo plánovaných tří povinných předmětů ve společné části navíc zůstanou povinné jen dva, a to zkouška z češtiny a cizího jazyka nebo matematiky. V rámci společné části se pak žáci budou moci přihlásit až ke dvěma dalším nepovinným zkouškám.

Kritizované hodnocení písemných prací z češtiny, které na konci minulého školního roku opravovali externisté najatí maturitním centrem Cermat, novela vrací zpět do rukou učitelů.

"Je to řešení na dva roky," uvedl ke změnám už dříve ministr školství Petr Fiala. Během této doby by měla expertní komise připravit koncepční změny v podobě státních maturit.

Novela zákona také prodlužuje termín odvolání studentů proti výsledkům maturit. Ke krajskému úřadu nebo ministerstvu školství ho nově budou muset doručit do 20 dní, místo stávajících osmi nebo pěti dní.

Změny jsou reakcí na vlnu kritiky následující po letošních maturitách, které byly podle odborníků i studentů příliš obtížné.

Odmaturovali byste loni z češtiny? Podívejte se na zadání:

Kritika se snesla především na hodnocení písemných prací z češtiny. Neuspělo v nich přes 21 procent studentů, což je o 1,7 procentního bodu více oproti loňsku.

"V provedení letošních státních maturit došlo k řadě významných pochybení," přiznal Fiala. V příštím roce se to podle něho nesmí opakovat.

Přijaté změny mají maturity a jejich organizaci zlevnit až o 50 milionů korun ročně, tedy zhruba o pětinu. Příprava státních maturit celkem trvala třináct let a stála přes 1,4 miliardy korun.

Kromě této novely podepsal prezident v pátek další čtyři zákony. Nově tak budou možné aukce emisních povolenek, schválil i novelu zákona o sociálních službách a o zdravotnické záchranné službě.

Pátý zákon zavádí jednotný ohlašovací formulář Evropské unie pro přeshraniční převoz hotovosti nad 10 tisíc eur.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy