Nový trest pro dezinformátorku. Za lež o úmrtí seniorů musí zaplatit desítky tisíc

Jan Horák Lukáš Valášek Jan Horák, Lukáš Valášek
23. 8. 2022 14:10
Dezinformátorka Jana Peterková lhala o tom, že pečovatelská služba v Měšicích poblíž Prahy zabila očkováním proti nemoci covid-19 několik seniorů. Kvůli tomu ji úspěšně žalovala firma provozující tento domov. Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, Peterková prohrála spor také s jednatelkou společnosti. Rozsudek je pravomocný.
Dezinformátorka Jana Peterková.
Dezinformátorka Jana Peterková. | Foto: ČTK

Jana Peterková se vedle Patrika Tušla, Tomáše Čermáka nebo Pavla Zítka řadí k nejznámějším dezinformátorům o nemoci covid-19. Vystupovala na demonstracích proti restrikcím, byla aktivní na sociálních sítích či pronásledovala lékaře podporující očkování. Letos v lednu ji policie obvinila, že lhala o zmíněných úmrtích v pečovatelské službě.

Kauza má také civilní rovinu. Na Peterkovou podala žalobu firma Antonia senior services, jež se o vybrané seniory ve dvoutisícové obci ve Středočeském kraji stará. Městský soud v Praze na jejím základě nařídil Peterkové, aby se omluvila, lživé příspěvky ze svého profilu na sociální síti Facebook smazala a zaplatila společnosti 250 tisíc korun jako kompenzaci.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, proti výmyslům Peterkové o zabití seniorů vakcínou proti covidu-19 se bránila také jednatelka firmy Katarzyna Anna Porubská. Podala žalobu na ochranu osobnosti. Obvodní soud pro Prahu 9 stejně jako v prvním případě pražská městská instance podání vyhověl. Rozsudek je pravomocný.

Nezaplatila ani se neomluvila

"Žalovaná je povinna zdržet se šíření dehonestujících informací, dále je povinna uveřejnit na internetu omluvu žalobkyni a poskytnout žalobkyni zadostiučinění v řádu desetitisíců korun," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Barbora Chlostová. Verdikt nabyl právní moci, protože se proti němu Peterková neodvolala. Aktuálně.cz se nepodařilo ji zastihnout.

Je přitom otázka, zda Peterková, bývalá novinářka televize Nova, která o práci v oboru přišla kvůli vztahu s trestaným podnikatelem Tomášem Pitrem, dokáže jednatelce pečovatelské služby způsobenou újmu finančně vynahradit. Čtvrt milionu korun uložených lednovým verdiktem pražského městského soudu dodnes nezaplatila. Ani se neomluvila.

"Dezinformace nepoškozovaly jen samotnou společnost, ale rovněž mou klientku, a proto jsme se rozhodli podat žalobu na ochranu osobnosti. V té jsme žádali zákaz šíření nepravdivých informací, omluvu a její zveřejnění a peněžité zadostiučinění," řekl Aktuálně.cz k nynějšímu rozsudku advokát Porubské Robert Falbr, který je připravený oba verdikty vymáhat exekucí. 

Ohradila se i obec

"Šířením dezinformací byla poškozena především naše pověst u klientů seniorů, o které pečujeme. Senioři jsou bohužel náchylnější k důvěře v dezinformace, neboť je pro ně obtížnější rozlišovat skutečně podložené informace od nepravdivých tvrzení," uvedla už dříve pro Aktuálně.cz vedoucí pečovatelské služby Katarzyna Anna Porubská.

Někteří klienti kvůli lžím Peterkové odmítali ošetření, pečovatelky se opakovaně setkávaly s jejich nedůvěrou. Současně se pracovníci domova obávali o své bezpečí. Užívají služební vozy, které nesou logo nařčené společnosti. Některým klientům musela Porubská ještě letos v lednu, rok od zveřejnění dezinformací od Peterkové, vysvětlovat, že to není pravda.

Proti dezinformacím Peterkové se obratem ohradilo také vedení obce Měšice. Upozornilo, že v rozhodné době žádné očkování seniorů ani neprobíhalo. "Dosud neproběhlo z důvodu nedostatku vakcíny. Očkování bude probíhat ve spolupráci s Nemocnicí Neratovice pravděpodobně během února tohoto roku," uvedla obec loni v lednu na svém profilu na Facebooku.

Zdroj Peterkové lhal

Peterková své lživé videopříspěvky postavila na svědectví někdejší zaměstnankyně pečovatelské služby Václavy Vondráčkové. Žena přitom v době údajných úmrtí ve firmě už více než půl roku nepracovala. Později uvedla, že si vše vymyslela. Na facebookové stránce Peterkové se za to dokonce omluvila.

"Byla jsem ve špatné životní i finanční situaci a paní Peterková mi slíbila pomoc. Svůj slib nesplnila, v Měšicích byla sama, kolikrát, ani nevím. Ze svých reportáží si vybírá, co se jí hodí, vše sestříhala. Já si jsem vědoma své chyby a následky si ponesu sama," napsala bývalá zaměstnankyně služby.

Sama Peterková má přitom finanční potíže. Je na ni vedeno deset exekucí v celkové výši několik desítek tisíc korun. Své sledující na Facebooku proto žádá, aby jí na účet posílali peníze. "Byla jsem uvedena v omyl paní Vondráčkovou, která příběh říkala v živém vysílání," přiznala letos v lednu. Dezinformaci o úmrtí seniorů však později zopakovala. 

Jana Peterková narušila vstup ČT24 (video z října 2020):

Jana Peterková v živém vysílání ČT24 (23. října 2020) | Video: Twitter/Vojtěch Gibiš
 

Právě se děje

Další zprávy